Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.01.2017

jasno
Danes bo na Primorskem pretežno jasno, burja bo počasi slabela. Drugod po Sloveniji bo sprva pretežno oblačno, sredi dneva in popoldne pa se bo večinoma delno zjasnilo, le na jugu bo ostalo bolj oblačno. Ponekod bo še pihal severovzhodni veter, ki pa bo slabel. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do 1, na Primorskem okoli 5 stopinj.
-2°C | 6°C
sobota, 19.01.2017
2°C | 6°C
nedelja, 21.01.2017
-7°C | 9°C
ponedeljek, 22.01.2017
-5°C | 10°C
torek, 23.01.2017
-5°C | 11°C
Opozorila
Četrtek, 19.1.2017 ob 9h
Burja na Primorskem bo počasi slabela, a bodo danes do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegali hitrost okoli 100 km/h.
-2°C
6°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Postavljeni mlaji v Šempetru in Vrtojbi


LOKALNE SKUPNOSTI, DOGODKI

| |
01.05.2013      12:15
A A

Postavljeni mlaji v Šempetru in VrtojbiV gornji Vrtojbi.
V gornji Vrtojbi.
Deli:

Kot tradicionalno, tudi letos mlaji krasijo občino Šempeter-Vrtojbo. Večinoma so bili postavljeni na predvečer praznika dela. Za njihovo postavitev so zaslužni člani Turističnega društva Občine Šempeter-Vrtojba, obeh Krajevnih odborov, gasilci PGD Šempeter ter številni drugi posamezniki, ki so pri dvigovanju dreves priskočili na pomoč.

Mlaj je nad koreninami podrto drevo, ki je preneseno iz naravnega okolja na slavnostni prostor, kjer ga samostojno postavijo. Gorazd Makarovič piše, da je takšna oblika mlaja nastala proti koncu srednjega veka. Pomeni mlajev so bili v različnih časih in različnih družbenih okoljih različni. Vedno pa je bil namenjen slavnostni rabi, najprej zlasti osebni počastitvi in v cerkveni rabi obeležitvi praznika. Tisti, ki ga je postavil, je pokazal, da je gozdni lastnik. V drugi polovici 19. stoletja se je ta pravica razširila in postavljanje mlaja se je iz mesta selilo na podeželje, kjer so mlaji predstavljali lokalni, deželni in narodno reprezentativni pomen. Danes je postavljeni mlaj simbol praznika dela.

Mlaji so različni, vsem pa je skupno, da je že na daleč videti, da so umetno obdelani ali okrašeni. Kakšni so letošnji mlaji si lahko ogledate v fotogaleriji. Seveda so bili tudi izmerjeni z laserskim merilcem od tli do zastave (se pravi podaljška nad mlajem):

  • na Trgu v Šempetru je visok 25,50 m,
  • mlaj pri Rutinci (Joco) meri 21,50 m,
  • mlaj v gornji Vrtojb pa je visok 20,30 m.0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Priloge:
PDF
Gorazd Majarovič: Razvoj majev in mlajev na Slovenskem
12472_urn_nbn_si_doc-s5cqwrg9-razvojmajevinmlajevnaslovenskem.pdf (5,77 MB)
PDF
Gorazd Majarovič: Razvoj majev in mlajev na Slovenskem
124725232b_urn_nbn_si_doc-s5cqwrg9-razvojmajevinmlajevnaslovenskem.pdf (5,77 MB)

Prenesi vse
Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.