Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 24.02.2017

oblačno
Ponoči in zjutraj bo povečini pretežno oblačno, ponekod na Primorskem tudi megleno, le na severovzhodu bo sprva še delno jasno. V zahodni polovici države se bodo pričele pojavljati padavine, drugod bo sprva še povečini suho. Jugozahodni veter se bo potopoma polegel. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 11 stopinj C.
8°C | 10°C
sobota, 25.02.2017
4°C | 14°C
nedelja, 26.02.2017
-1°C | 11°C
ponedeljek, 27.02.2017
-1°C | 14°C
torek, 28.02.2017
3°C | 11°C
Opozorila
Četrtek, 23.2.2017 ob 19h
V severovzhodni Sloveniji bo zvečer in v noči na petek pihal okrepljen jugozahodnik s sunki med 70 in 90 km/h.
8°C
10°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Razstava slik in ilustracij Lucijana Reščiča...


KULTURA

| |
21.07.2016      22:51
A A

Razstava slik in ilustracij Lucijana ReščičaDeli:
V četrtek, 21. julija, je Likovno društvo Šempeter-Vrtojba odprlo razstavo slik in risb Lucijana Reščiča (1946 - 2003), ki se je rodil in mladost preživel v Šempetru pri Gorici. Razstavo z naslovom "Ko se vračam domov" je društvo v počastitev sedemdesetletnice umetnikovega rojstva pripravilo v sodelovanju z Galerijo likovnih samorastnikov Trebnje, kjer si je do 23. oktobra mogoče ogledati drugi del pregledne razstave.

Po pozdravnih besedah župana Milana Turka, je spregovorila Patricija Pavlič, direktorica trebanjskega CIK-a, pod čigar okriljem deluje tudi Galerija likovnih samorastnikov. Lucijana Reščiča oz. Lučkota, kot so ga mnogi klicali, je označila za enega vidnejših predstavnikov slovenskega naivnega slikarstva, ki se je večkrat udeležil tudi tamkajšnjega Mednarodnega tabora likovnih samorastnikov. Več o njem in njegovem delu je nato povedal njegov mladostni prijatelj, pesnik Aleksander Peršolja, ki je tudi prispeval tekst za razstavni katalog.

Odprtje razstave, ki bo v Coroninijevem dvorcu na ogled do 10. septembra, je zaokrožil violinist Boris Krajnik, ki se je z glasbo poklonil madostnemu prijatelju.


O umetniku
Lucijan Reščič se je rodil 26. julija 1946 v Šempetru pri Gorici. Osnovno šolo je obiskoval v rojstnem kraju, kjer je likovni pouk poučeval akademski slikar Vladimir Hmeljak, ki je Reščiča spodbujal pri ustvarjanju. Že v tem obdobju je izdeloval plakate in oblikoval skulpture iz gline. Šolanje je nadaljeval na učiteljišču v Tolminu. Kot učenec in učiteljiščnik je veliko pozornosti in prostega časa posvetil glasbi in nogometu. Prijateljeval je z mladimi glasbeniki, kulturniki, ki so se srečevali pri skladatelju Maksu Pirniku. Tu je spoznal tudi ženo Marijo. Po maturi je opravil sprejemni izpit na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, toda življenje se je obrnilo drugače in z ženo sta najprej poučevala na Štajerskem, kasneje sta se preselila v Čatež, kjer je spoznal učitelja in slikarja Viktorja Magyarja. Kot izredni študent likovnega pouka in knjižničarstva na Pedagoški akademiji v Ljubljani je začel poučevati tehnični in likovni pouk na osnovni šoli v Trebnjem. Priključil se je taboru likovnih samorastnikov, kjer je tudi aktivno sodeloval pri rasti tega gibanja. Nato je sedemnajst let služboval kot likovni vzgojitelj v Zavodu za prestajanje kazni Dob. Zadnja leta pred smrtjo (2003) je živel kot svobodni ustvarjalec v Trebnjem.0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 23 24 25 26 27 28 1 2 3 4
23.02.2017
Danes ni dogodkov.
25.02.2017 | Družabni dogodki
Pustovanje 2017
25.02.2017 | Družabni dogodki
Metal mask night, koncert
24.02.2017 | Turizem
Karel Bizjak - 50-letnica kolesarskih popotovanj, potopisno predavanje
25.02.2017 | Družabni dogodki
Pustovanje 2017
25.02.2017 | Družabni dogodki
Metal mask night, koncert

Bodite prvi pri oddaji mnenja.