Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.01.2017

pretežno jasno
Ponoči bo zmerno do pretežno oblačno in vetrovno. Predvsem v južnih krajih bo rahlo snežilo. Najnižje jutranje temperature bodo od -6 do -2, v zatišnih legah severne Slovenije do -10, ob morju okoli 0 stopinj C.
1°C | 6°C
četrtek, 19.01.2017
1°C | 5°C
petek, 20.01.2017
-3°C | 5°C
sobota, 21.01.2017
-5°C | 9°C
nedelja, 22.01.2017
-2°C | 9°C
Opozorila
Torek, 17.1.2017 ob 18h
Danes ponoči in jutri bo na Primorskem še pihala močna burja, ki bo na izpostavljenih mestih v sunkih dosegala hitrost od 110 do 140 km/h. Postopno bo slabela v četrtek.
1°C
6°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

Najnovejši dokumentarni film o vrtojbenskem ......


KULTURA, LOKALNE SKUPNOSTI, EVROPSKI PROJEKTI

| |
20.09.2014      14:26
A A

Najnovejši dokumentarni film o vrtojbenskem izročilu: »Z borelo od vodnjaka do vodnjaka po Vrtojbi«Deli:

V Vrtojbi si že vrsto let prizadevajo za ohranjanje kulturne dediščine: obnavljajo vodnjake, snemajo dokumentarne filme, beležijo ljudsko izročilo ipd. Del tega je tudi najnovejši projekt Vrtojba - vas vodnjakov, ki ga pripravljajo trije partnerji, Občina Šempeter-Vrtojba, zavod KŠTM Šempeter-Vrtojba in domače podjetje Video pro, d.o.o., in je sofinanciran v okviru Lokalne akcijske skupine (LAS) jugozahodnega dela Severne Primorske za obdobje 2007-2013.

 

Prvi rezutati tega projekta so že tu. V petek, 19. septembra, je bil tako prepolni dvorani Mladinskega centra Vrtojba premierno predstavljen najnovejši dokumentarni film »Z borelo od vodnjaka do vodnjaka v Vrtojbi«, ki ga podpisuje Renato Podbersič, domačin, ki se vse življenje posveča raziskovanju domače vasi v njeni materialni in kulturni dediščini. 

 

Od zamisli do izvedbe filma pa je dolga pot. Tokrat so jo skupaj prehodili Renato Podbersič kot scenarist, režiser in pripovedovalec ter Erika in Jure Škrlep iz podjetja Video pro, ki sta poskrbela za organizacijo, snemanje in montažo. Že sam naslov dokumentarca je dovolj zgovoren: posvečen je simboloma Vrtojbe, boreli in vodnjaku, ki sta hkrati nosilca številnih zgodb iz bogate vrtojbenske zgodovinske zakladnice. Vrtojba je bila bolj kot druge sosednje vasi vedno močno odvisna od vodnjakov (bilo jih je več kot 80), saj ni posedovala drugih kakovostnih vodnih virov. Z vodnjaki pa je bila vedno tesno povezana tudi borela. Njeno funkcijo in uporabnost gotovo pozna sleherni "Vrtojbenc". Tudi v tem filmu ima vlogo spremljevalke in povezovalke zgodb, ki se odvijajo ob vodnjakih. Tako spoznavamo zgodovino vasi in bogato kulturno izročilo, ki se odraža skozi delovanje številnih pevskih zborov, ljudskem izročilu z izštevankami in družabnimi igrami, pregovori, verskimi običaji in še maričem drugem.

 

"Verjetno bi težko našli vas ali kraj, kjer bi ljudje s takšnim veseljem sodelovali pri snemanju, kot so to storile naše Vrtojbenke in Vrtojbenci", pravi Erika Škrlep. "Našteli smo jih več kot sto. Vsem, se ob tej priložnosti lepo zahvaljujemo, kot tudi vsem domačinom, ki so nam odstopili svoja dvorišča in vodnjake, da smo lahko posneli vse prizore za film." V sklopu projekta bo izdelanih 1.000 zgoščenk, ki jih bodo gospodinjstva v Vrtojbi prejela po pošti.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.