Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.04.2017

pretežno oblačno
Ponoči se bo na Primorskem od zahoda oblačnost povečala. Drugod bo spremenljivo do pretežno oblačno. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 6, na Primorskem do 8 stopinj C.
3°C | 16°C
torek, 25.04.2017
9°C | 18°C
sreda, 26.04.2017
9°C | 18°C
četrtek, 27.04.2017
10°C | 13°C
Opozorila
Nedelja, 23.4.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
16°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila Dogodki

26. otroški občinski parlament


DOGODKI

| |
04.02.2016      13:22
A A

26. otroški občinski parlamentDeli:

Otroški parlamenti so programi vzgoje otrok in mladostnikov za demokracijo. Kot oblike demokratičnega dialoga se izvajajo v vseh šolah po Sloveniji, nadgradijo se s parlamenti na občinski in regionalni ravni in se zaključijo na nacionalnem otroškem parlamentu. Projekt se izvaja že od leta 1990 in pomeni eno od izvirnih oblik spodbujanja otrok k izražanju lastnih mnenj o vprašanjih, ki jih po demokratičnem postopku izberejo sami. V programu sodelujejo ob podpori mentorjev in prostovoljcev učenci in dijaki iz večine slovenskih šol. Organizator nacionalnega programa otroškega parlamenta je Zveza prijateljev mladine Slovenije.

 

Nastal je na pobudo učencev z namenom, da bi lahko javno spregovorili, predstavili svoja mnenje, ideje, dileme o vprašanjih, ki so pomembna v obdobju odraščanja v okolju, kjer živijo, se šolajo ali preživljajo prosti čas. Deluje v obliki zasedanj, ki potekajo v osnovnih šolah v razrednih skupnostih in na šolskem parlamentu. V vsaki šoli učenci izberejo delegacijo za občinski otroški parlament, na občinskem otroškem parlamentu pa zberejo delegacijo za regijski otroški parlament, kjer predstavniki zastopajo interese vrstnikov na državnem otroškem parlamentu, ki poteka v dvorani Državnega zbora v Sloveniji.

 

V novem šolskem letu 2015/2016 se pričenja že 26. otroški parlamenti, katerih osrednja tema je Pasti mladostništva. Temo so na zadnjem nacionalnem otroškem parlamentu izbrali otroci sami, in sicer izmed osmih predlaganih tem.

 

Na letošnjem 26. občinskem otroškem parlamentu, ki je zasedal v sejni sobi Občine Ravne na Koroškem, so mladi razpravljali na temo o pasteh mladostništva, s katerimi se srečujejo v svojem vsakdanjem življenju.

 

Organizatorka letošnja občinskega parlamenta je bila Osnovna šola Koroških jeklarjev Ravne na Koroškem, sodelovale pa so vse tri ravenske osnovne šole, saj so se jim pridružili še učenke in učenci iz
OŠ Juričevega Drejčka in OŠ Prežihovega Voranca.

 

Preden so mladi parlamentarci začeli debatirati, smo prisluhnili kratkemu kulturnem programu, ki so ga pripravile učenke in učenci OŠ Koroških jeklarjev.

 

Kasneje je delovno predsedstvo pričelo z uradnim zasedanjem in pozvalo predstavnike šol, da predstavijo svoje poglede na letošnjo temo Pasti mladostništva. Prisluhnili smo, kako so se s temo spopadli na vseh treh osnovnih šolah in bili priča zelo zanimivi debati in številnim različnim predstavitvam in ugotovitvam. Ugotovili so, da: »Mladostnike čaka vse več skritih pasti, ki so zavite v krasno embalažo, saj kapitalistična družba tako agresivno oglašuje razvratno in neodgovorno življenje, da je mladim resnično težko odraščati v takem okolju, saj niso več tako zaščiteni s strani staršev in učiteljev. Danes se alkoholu, drogi, promiskuiteti in igram na srečo predajajo vse mlajši. Med odraščanjem z našimi telesi v neznanju pogosto ravnamo zelo neodgovorno, kar se nam kmalu vrne v obliki sramu, nizke samopodobe, neplodnosti, bolezni, anoreksije, (poskusov) samomorov in mentalnih bolezni. Internet in socialna omrežja so polna skritih pasti in sladkih skušnjav, ki uničujejo našo zavest, odnose, zdravje in usodo.«

 

K besedi je delovno predsedstvo povabilo tudi občinstvo in kot prvi je spregovoril župan Občine Ravne na Koroškem dr. Tomaž Rožen, ki je mladim razpravljavcem naprej zaželel dobrodošlico v mestni hiši ter jim povedal kar nekaj spodbudnih in pohvalnih besed ter jim čestital ob odlično izvedenem parlamentu. Besedo so prevzeli še drugi udeleženci in poslušalci zanimivega otroškega parlamenta.

 

Mladi razpravljavci so na današnji razpravi podali številne dokaj zanimive ugotovitve. Ob letošnji temi se lahko tudi odrasli veliko naučimo o naših mladostnikih, predvsem o tem, kako doživljajo to obdobje, kaj jim predstavlja največje težave, ovire, izzive in kaj od nas potrebujejo. Omogočimo jim, da spregovorijo o svojih doživljanjih brez obsojanja in zmajevanja z glavo. Odgovore na pasti, ki jih prinaša mladostništvo, so delili z vsemi prisotnimi in kot so sami ugotovili, jih najlažje zaupajo in poiščejo rešitve prav pri svojih starših.

 

So pa pozvali vse mlade, da lahko poiščejo pomoč tudi na tudi Telefonu za otroke in mladostnike TOM, ki je namenjen tistim otrokom in mladostnikom, ki se v obdobju otroštva in mladostništva soočajo z izzivi in pastmi odraščanja ter tudi tistim, ki so ogroženi in imajo kakršnekoli težave in probleme. Svetovanje je anonimno in zaupno.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Ravne na Koroškem? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Občina Ravne na Koroškem
Občina Ravne na Koroškem
GAČNIKOVA POT 5
Tel:(02) 821 60 00
Koledar dogodkov Preglej vse
April 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
23.04.2017
Danes ni dogodkov.
01.05.2017 | Družabni dogodki
1. maj - praznik dela
24.04.2017 | Kultura
Odprtje razstave: Živel 1. maj! Živel praznik dela!
30.04.2017 | Družabni dogodki
Tradicionalno prvomajsko kresovanje na Javorniku
01.05.2017 | Družabni dogodki
1. maj - praznik dela

Bodite prvi pri oddaji mnenja.