Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 28.05.2017

jasno
Ponoči in zjutraj bo pretežno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 12, ob morju okoli 14 stopinj C.
8°C | 26°C
ponedeljek, 29.05.2017
9°C | 27°C
torek, 30.05.2017
13°C | 28°C
sreda, 31.05.2017
17°C | 26°C
četrtek, 01.06.2017
15°C | 26°C
Opozorila
Sobota, 27.5.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
26°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila Dogodki

25. regijski otroški parlament


DOGODKI

| |
02.04.2015      20:56
A A

25. regijski otroški parlamentDeli:

Otroški parlamenti so program vzgoje otrok in mladostnikov za demokracijo. Kot oblike demokratičnega dialoga se izvajajo v vseh šolah po Sloveniji, nadgradijo se s parlamenti na občinski in regionalni ravni ter se zaključijo na nacionalnem otroškem parlamentu.

 

V otroškem parlamentu sodelujejo osnovnošolci, ki so jim v šolah v pomoč ravnatelji, mentorji, učitelji in svetovalni delavci, izven šole pa sodelavci Zveze prijateljev mladine. Nastal je na pobudo učencev, da bi lahko javno spregovorili, predstavili svoja mnenja, ideje, dileme o vprašanjih, ki so pomembna v obdobju odraščanja v okolju, kjer živijo, se šolajo ali preživljajo prosti čas. Ob tem pričakujejo pozornost tako šolskih kot lokalnih oblasti ter vladnih in nevladnih organizacij, ki morajo prisluhniti pobudam mladih.

 

Tak parlament deluje v obliki zasedanj, ki omogočijo sodelovanje vsem osnovnošolcem. Zasedanja potekajo v osnovnih šolah v razrednih skupnostih in na šolskem parlamentu. V vsaki šoli učenci izberejo delegacijo za občinski otroški parlament. Na občinskem otroškem parlamentu pa izberejo delegacijo za regijski otroški parlament, kjer predstavniki zastopajo interese vrstnikov na državnem otroškem parlamentu, ki poteka v dvorani Državnega zbora v Sloveniji.

 

Regijskega parlamenta, ki je potekal v Kulturnem centru Ravne na Koroškem, se je udeležilo 11 osnovnih šol s Koroške: OŠ Koroški jeklarji in OŠ Prežihovega Voranca z Raven na Koroškem, OŠ Franja Goloba s Prevalj, OŠ Mežica, OŠ Črna, OŠ Neznanih talcev Dravograd, OŠ Šentjanž pri Dravogradu, OŠ Šmartno pri Slovenj Gradcu, OŠ Vuzenica in OŠ Muta, OŠ Brezno – Podvelka.

 

Organizator regijskega parlamenta je Društvo prijateljev mladine za Koroško, katerega predsednica je Vesna Lujinovič, ki je mlade razpravljalce tudi nagovorila.

 

Mlade parlamentarce je pozdravila in nagovorila tudi posebna gostja letošnjega regijskega parlamenta iz institucije Varuha človekovih pravic Fides Ramšak, ki je predstavila pilotni projekt, ki traja že vse od leta 2007; to je projekt Zagovornik - glas otroka.

 

V uvodu smo prisluhnili Slovenski himni, ki jo je  zapela koroška talentka Adriana Kamnik. Po pozdravnih govorih je delovno predsedstvo regijskega otroškega parlamenta zasedlo svoja mesta.

 

Zasedanje je bilo v prvem delu namenjeno samo predstavitvam, poročilom in zaključkom občinskih otroških parlamentov vseh enajstih šol. V drugem delu pa je potekalo delo v skupinah, kjer so se mladi pogovarjali in razpravljali o podtemah. Sledilo je poročanje in plenarna razprava.

 

Skupaj je sodelovalo 47 otrok iz celotne regije ter 4 prostovoljci iz Gimnazije Ravne, ki so pomagali mladim parlamentarcem pri oblikovanju stališč pri delu v skupinah.

 

Mladostniki so debatirali na teme: formalno - neformalno izobraževanje, vsi poklici so pomembni, poklici prihodnosti in vseživljenjsko učenje. Te teme so bile izbrane na pripravljalnem sestanku v Ljubljani dne 24. marca 2015 in bodo predmet debate še na 25. nacionalnem otroškem parlamentu  v Ljubljani, 13. aprila v veliki dvorani Državnega zbora RS.

 

Za nacionalni parlament je kandidiralo 28 učencev iz enajstih osnovnih šol. Izbrani so bili: OŠ Šmartno,  OŠ Šentjanž, OŠ Muta, OŠ Prežihovega Voranca ter OŠ Brezno - Podvelka.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Ravne na Koroškem? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Občina Ravne na Koroškem
Občina Ravne na Koroškem
GAČNIKOVA POT 5
Tel:(02) 821 60 00
Koledar dogodkov Preglej vse
Maj 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6
28.05.2017
Danes ni dogodkov.
29.05.2017 | Tečaji in delavnice
Joga obraza - delavnica 2 v 1 :)
30.05.2017 | Tečaji in delavnice
Joga obraza - delavnica 2 v 1 :)
05.06.2017 | Ostalo
Koroška vstaja - HOČ´MO CESTO!
29.05.2017 | Tečaji in delavnice
Joga obraza - delavnica 2 v 1 :)
30.05.2017 | Tečaji in delavnice
Joga obraza - delavnica 2 v 1 :)
05.06.2017 | Ostalo
Koroška vstaja - HOČ´MO CESTO!

Bodite prvi pri oddaji mnenja.