Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.01.2017

jasno
Danes bo na Primorskem pretežno jasno, burja bo počasi slabela. Drugod po Sloveniji bo sprva pretežno oblačno, sredi dneva in popoldne pa se bo večinoma delno zjasnilo, le na jugu bo ostalo bolj oblačno. Ponekod bo še pihal severovzhodni veter, ki pa bo slabel. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do 1, na Primorskem okoli 5 stopinj.
-10°C | 1°C
sobota, 19.01.2017
-7°C | -1°C
nedelja, 21.01.2017
-13°C | 2°C
ponedeljek, 22.01.2017
-12°C | 1°C
torek, 23.01.2017
-12°C | 1°C
Opozorila
Četrtek, 19.1.2017 ob 9h
Burja na Primorskem bo počasi slabela, a bodo danes do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegali hitrost okoli 100 km/h.
-10°C
1°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila Dogodki

120. obletnica rojstva Blaža Mavrela - ......


DOGODKI

| |
02.02.2016      8:05
A A

120. obletnica rojstva Blaža Mavrela - Človek, v katerem je gozd šumelDeli:

Koroška osrednja knjižnica tudi letošnji slovenski kulturni praznik praznuje delovno, in sicer je letošnjemu motu osrednje slovenske prireditve  v Cankarjevem domu … slep je, kdor se s petjem ukvarja … namenjena 120. obletnica rojstva koroškega bukovnika, Blaža Mavrela. Direktorica KOK, mag. Irena Oder, je v pozdravnem nagovoru poudarila pomen ohranjanja naše kulturne dediščine, še posebej bukovništva, ki ni le pomembno za Koroško, ampak je bukovništvo fenomen v slovenski kulturni tradiciji. Ta projekt je tudi primer odlične prakse, kako so lahko posamezniki in lokalne skupnosti skupaj ustvarjalni, če imajo pred sabo cilj, kot je npr. ohranjanje in predstavljanje koroške kulturne dediščine.

 

V ponedeljek, 1. februarja 2016, dan pred uporabo priložnostnega filatelističnega sklopa in dan pred 120- obletnico Mavrelovega rojstva, je bilo v razstavišču Koroške osrednje knjižnice dr. Franca Sušnika na Ravnah na Koroškem odprtje filatelistično-literarno-arhitekturne razstave o Blažu Mavrelu.

 

Letošnje filatelistično zaznamovanje njegovega rojstva ni prvo tovrstno filatelistično dejanje – prvenec je bil izdan v letu 1996, ob 100-obletnici Mavrelovega rojstva, njegov avtor je bil Jože Keber (izdaja KFD30/1996).

 

Rojstnemu dnevu v čast in zborniku urednice Grete Jukič z naslovom Blaž Mavrel – koroški bukovnik sredi gozdnih samot v poklon sta pri izdaji filatelističnega spomina Pvožlu ob tvorni pomoči Koroške osrednje knjižnice ter Koroškega filatelističnega društva svoje moči in vire združili občini Prevalje in Ravne na Koroškem. Sklop je delo arhitekta Boruta Bončina in je oblikovno vezan na variacije na fotoportrete  Blaža Mavrela, ki se je s knjigo v roki, značilnim klobukom/klafeto na glavi ter skrivnostnim nasmehom neizbrisno zapisal v zgodovinski vizualni spomin ožje in širše laične in strokovne javnosti. Vsebinsko je sklop sestavljen iz dveh priložnostnih poštnih žigov (2. 2. 2016_2390 Ravne na Koroškem in 2. 2. 2016_2391 Prevalje), dotiska na filatelistično kuverto (KFD 136/2016), razglednice/maksimum karte (KFD 137/2016) ter priložnostne osebne poštne znamka (nominala »A«, pokončna lega, zelena obroba).

 

Celotno izdajo so podprli: Koroška osrednja knjižnica dr. Franca Sušnika, Občini Ravne na Koroškem in Prevalje ter Krajevni skupnosti Strojna in Šentanel.

 

O Blažu Mavrelu in o knjigi Blaž Mavrel, koroški bukovnik sredi gozdnih samot, je veliko zanimivega povedala ena od avtoric Greta Jukič. Prisluhnili smo še avtorju filatelističnega sklopa razstave, arhitektu Borutu Bončina. Večer je s petjem Mavrelovih pesmi obogatila Cvetka Kramberger.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Ravne na Koroškem? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Občina Ravne na Koroškem
Občina Ravne na Koroškem
GAČNIKOVA POT 5
Tel:(02) 821 60 00
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.01.2017 | Družabni dogodki
Dijaški comeback: DJ Dom3n/DJ Ricardo
28.01.2017 | Tečaji in delavnice
Prižgi svojo Lučko
20.01.2017 | Družabni dogodki
Dijaški comeback: DJ Dom3n/DJ Ricardo
28.01.2017 | Tečaji in delavnice
Prižgi svojo Lučko

Bodite prvi pri oddaji mnenja.