Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.01.2017

oblačno
Ponoči in jutri bo pretežno oblačno. V zahodni Sloveniji padavin ne bo, drugod bo občasno snežilo. Več padavin bo v južni Sloveniji. Pihal bo severovzhodni veter, na Primorskem močna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do -8, ob morju malo nad 0, najvišje dnevne od -4 do -1, na Primorskem do 5 stopinj C.
-5°C | 0°C
sreda, 18.01.2017
-10°C | 1°C
četrtek, 19.01.2017
-13°C | 0°C
petek, 20.01.2017
-12°C | -2°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.1.2017 ob 19h
V torek in sredo bo na Primorskem še pihala močna burja, ki bo v sunkih dosegala hitrost 110 do 140 km/h.
-5°C
0°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

"Simon Jenko" v soboto četrta in zadnja ......


KULTURA, SREDNJA ŠOLA, DRUŠTVA

| |
07.09.2015      11:31
A A

"Simon Jenko" v soboto četrta in zadnja letošnja premiera


S sobotno uprizoritvijo Simona Jenka, prvega slovenskega hipija, v radovljiški Kavarni Vidic sta Boštjan Soklič (Tantadruj) in Andrej Kokot (Prava beseda, društvo za kulturo jezika) zaključila letošnji niz prvih uprizoritev. Ni ravno običajno, da se premiere predstav izvajajo poleti, ampak v Zaigrajmo pesnike ni šlo za gledališke predstave. Prej za uprizoritve slovenske poezije na drugačen, izviren način.


Deli:

Tudi sobotni dogodek s Simonom Jenkom ni odstopal od zastavljenih standardov. Predstavitev je bila temeljita in poglobljena, povezave pesnikovega dela z možnimi razlagami sodobnega družbenega stanja in stanja v slovenski kulturi so se kar same od sebe razraščale skozi dogodek in dokazov, da je bil Jenko res prvi slovenski hipi sta nanizala obilo. No, ugotovila sta tudi, da je bil tudi prvi plodoviti pisec besedil komercialne glasbe. Konec koncev je preko osemdeset njegovih del doživelo glasbeno opremljanje.

 

Boštjan Soklič in Andrej Kokot sta svoje povezovanje začela pred skoraj tremi leti, ko sta začela razvijati idejo o tem, kako bi lahko slovenske klasične pesnike predstavila na izviren in dopadljiv način. Konec lanskega leta je njuno snovanje začelo dobivati podobo. Razvila sta okvir Zaigrajmo pesnike, v katerega sta nanizala štiri klasične slovenske pesnike, modernista Ketteja in Murna, romantika Prešerna in v poeziki poznoromantika v prozi pa glasnika realizma Simona Jenka, vmes pa je še Andrej Kokot predstavil svojo protestno pesem, ki značilno predstavlja del tako imenovane kantavtorske glasbe na slovenskem.

 

Predstavitev slovenskih klasičnih pesnikov sta se lotila na izviren način: Dragotina Ketteja in Josipa Murna Aleksandrova pod naslovom Moderna po moderno, Franceta Prešerna pod naslovom Prešerno s Prešernom

Simona Jenka kot prvega slovenskega hipija in Andreja Kokota z Andrejevo protestno pesmijo.

 

Krog premier je torej sklenjen. Te sta podprla Občina Radovljica in Kavarna Vidic. Boštjan in Andrej pričakujeta, da bo ponovitve dogodka podprl niz obiskovalcev po domovini in tujini, povsod koder je slovenski živelj.

 

Vsekakor sta dokazala, da so njune predstave primerne tudi za dopolnitev izobraževalnega procesa predvsem na srednjih šolah, saj dokazujeta, da poezija ni domena nekaj "utrgancev", ki jih nihče ne razume, ampak je del resničnega vsakdanjega življenja. Mladi prihajajočih generacij bodo to z lahkoto spoznali ako še niso.

 

Predstave so nastale v produkciji Društva prava beseda.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI PRAVA BESEDA, DRUŠTVO ZA KULTURO JEZIKA? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


PRAVA BESEDA, DRUŠTVO ZA KULTURO JEZIKA
PRAVA BESEDA, DRUŠTVO ZA KULTURO JEZIKA
ULICA STANKA LAPUHA 10
Tel:041 675 485
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
16.01.2017 | Tečaji in delavnice
Jogica za dojenčke
18.01.2017 | Družabni dogodki
Ta veseli klub
20.01.2017 | Tečaji in delavnice
Pravljična jogica za otroke
23.11.201 | Umetnost
Fotografska razstava, Kovaški šmarn 2016
23.01.2017 | Tečaji in delavnice
Jogica za dojenčke
25.01.2017 | Družabni dogodki
Ta veseli klub
16.01.2017 | Tečaji in delavnice
Jogica za dojenčke
17.01.2017 | Kultura
Črna gora – od turizma do planinstva
17.01.2017 | Ostalo
Črna gora - od turizma do planinstva
18.01.2017 | Družabni dogodki
Ta veseli klub
19.01.2017 | Šole in vrtci
Dan odprtih vrat na EGSŠ Radovljica

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo