Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 29.04.2017

delno oblačno
Ponoči in zjutraj bo delno jasno, ponekod še pretežno oblačno in po nekaterih nižinah zjutraj megleno. Na Primorskem bo proti jutru zapihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 9, v Gornjesavski dolini okoli 0 stopinj C.
3°C | 14°C
nedelja, 30.04.2017
0°C | 17°C
ponedeljek, 01.05.2017
3°C | 18°C
torek, 02.05.2017
5°C | 17°C
Opozorila
Petek, 28.4.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
14°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice €nergija

Ribe nas učijo kako bolje izkoriščati ......


UČINKOVITA RABA ENERGIJE, €NERGIJA

| |
29.08.2013      14:49
A A

Ribe nas učijo kako bolje izkoriščati energijo vetra


V 21. stoletju se vse bolj zgledujemo po naravi pri izdelavi bolj učinkovitih sistemov. To velja predvsem za ogrevanje zelenih hiš. Zdaj pa se znanstveniki zgledujejo po gibanju jate rib za bolj učinkovito delovanje vetrnih elektrarn.


Nove vetrne turbine, ki spominjajo na plavuti, bolje izkoriščajo moč vetra.
Nove vetrne turbine, ki spominjajo na plavuti, bolje izkoriščajo moč vetra.
Deli:

Oblike vetrnih turbin so se izboljšale v zadnjih letih, kljub temu pa so še vedno zelo neučinkovite. Tradicionalne turbine s tremi ogromnimi rezili se motijo med sabo. Če postavimo več takih turbin preblizu, se začnejo ustvarjati vrtinci vetra, ki znižajo učinkovitost delovanja turbin.

 

CalTechov biofizik in zmagovalec podelitve za genije MacArthur fundacije John Dabiri je odkril rešitev za to težavo z opazovanjem gibanja jat rib. Ugotovil je, da vertikalne vetrne turbine z lopatami, ki spominjajo na plavuti, delujejo skupaj bolj učinkovito pri zbiranju energije z vetra.

 

Dabirijeve manjše vertikalne turbine se lahko postavijo zelo blizu brez izgube učinkovitosti. Te turbine si, kot ribe med sabo celo pomagajo in v nekaterih primerih povečajo skupno učinkovitost. Visoke so le 9 metrov in Dabiri predvideva, da bi jih lahko namestili na stotine na mesto, ki bi ga zavzela ena sama tradicionalna turbina. Skupaj s CalTech želi proizvesti 3,5 kilovatne vertikalne turbine, ki bodo stale približno 2.600 € in jih bo možno enostavno sestaviti z osnovnimi orodji. Če jih združijo s tradicionalnimi turbinami bodo še dodatno zmanjšali porabo prostora in povečali proizvodnjo energije.

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Radlje ob Dravi!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!