Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 29.04.2017

delno oblačno
Ponoči in zjutraj bo delno jasno, ponekod še pretežno oblačno in po nekaterih nižinah zjutraj megleno. Na Primorskem bo proti jutru zapihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 9, v Gornjesavski dolini okoli 0 stopinj C.
4°C | 16°C
nedelja, 30.04.2017
0°C | 18°C
ponedeljek, 01.05.2017
2°C | 20°C
torek, 02.05.2017
6°C | 19°C
Opozorila
Petek, 28.4.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
16°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Celjski grofje v Radečah


KULTURA, DRUŠTVA

| |
18.04.2014      21:04
A A

Celjski grofje v RadečahDeli:

Celjski grofje predstavljajo najbolj znano in najbolj pomembno plemiško in vladarsko rodbino, katere matična posest se je nahajala na območju današnje Slovenije.


In z gledališko igro Celjski grofje je igralska skupina Društva Trg Sevnica v četrtek gostovala v Domu kulture v Radečah. Po literarni predlogi Bratka Krefta sta dramo za oder priredila Sinjo Jezernik, sicer tudi režiser igre, in Oskar Zoran Zelič.

 

Devetnajst nastopajočih je v dvourni predstavi skozi pet dejanj prikazalo delovanje celjske dinastije, ki se je povzpela v evropske vrhove plemstva in ki je postavila proces proti Veroniki Deseniški v anale kot prvi zabeležen čarovniški proces na Slovenskem. Še zanimivost: Celjski grofje so imeli dobrih sto let kot posestvo na Štajerskem v lasti tudi Radeče, tedaj trško naselje, v času 1336– 1456.

 

Abonmajska predstava je bila za gledalce predvsem zgodovinskega poduka, a je skozi zgodbo, postavljeno v čas treh dni, marsikdo prepoznal tudi vloge denarja, moči, razuzdanosti in koristoljubja aktualnega časa. Ob koncu se je v imenu radeških gledališčnikov Katja Čeč zahvalila sevniškim igralcem. Gledališko društvo Radeče je s Celjskimi grofi nadomestilo načrtovano Möderndorferjevo komedijo »Mama umrla dvakrat«, v aprilu pa bo po velikonočnih praznikih na ogled še Molièrov »Priložnostni zdravnik«.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Radeče!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!