Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.02.2017

jasno
Zvečer in del noči bo oblačno s padavinami. Meja sneženja se bo v prvi polovici noči spustila do nadmorske višine okoli 500 m. Na Primorskem bo zapihala zmerna burja. V drugem delu noči bodo padavine ponehale in do jutra se bo od severa že večinoma razjasnilo. Najnižje jutranje temperature bodo od -1 do 5, v alpskih dolinah do -5 stopinj C.
-2°C | 12°C
nedelja, 26.02.2017
-6°C | 12°C
ponedeljek, 27.02.2017
-3°C | 14°C
torek, 28.02.2017
5°C | 14°C
sreda, 01.03.2017
2°C | 14°C
Opozorila
Petek, 24.2.2017 ob 19h
V drugem delu noči in v soboto dopoldne bo burja predvsem na območju Vipavske doline v sunkih lahko dosegala hitrost med 90 in 100 km/h. Nato bo slabela.
-2°C
12°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Celjski grofje v Radečah


KULTURA, DRUŠTVA

| |
18.04.2014      21:04
A A

Celjski grofje v RadečahDeli:

Celjski grofje predstavljajo najbolj znano in najbolj pomembno plemiško in vladarsko rodbino, katere matična posest se je nahajala na območju današnje Slovenije.


In z gledališko igro Celjski grofje je igralska skupina Društva Trg Sevnica v četrtek gostovala v Domu kulture v Radečah. Po literarni predlogi Bratka Krefta sta dramo za oder priredila Sinjo Jezernik, sicer tudi režiser igre, in Oskar Zoran Zelič.

 

Devetnajst nastopajočih je v dvourni predstavi skozi pet dejanj prikazalo delovanje celjske dinastije, ki se je povzpela v evropske vrhove plemstva in ki je postavila proces proti Veroniki Deseniški v anale kot prvi zabeležen čarovniški proces na Slovenskem. Še zanimivost: Celjski grofje so imeli dobrih sto let kot posestvo na Štajerskem v lasti tudi Radeče, tedaj trško naselje, v času 1336– 1456.

 

Abonmajska predstava je bila za gledalce predvsem zgodovinskega poduka, a je skozi zgodbo, postavljeno v čas treh dni, marsikdo prepoznal tudi vloge denarja, moči, razuzdanosti in koristoljubja aktualnega časa. Ob koncu se je v imenu radeških gledališčnikov Katja Čeč zahvalila sevniškim igralcem. Gledališko društvo Radeče je s Celjskimi grofi nadomestilo načrtovano Möderndorferjevo komedijo »Mama umrla dvakrat«, v aprilu pa bo po velikonočnih praznikih na ogled še Molièrov »Priložnostni zdravnik«.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Radeče!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.