Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.10.2016

oblačno
Popoldne bo na severovzhodu delno jasno z občasno povečano oblačnostjo. Drugod bo oblačno, v zahodni in ponekod v osrednji Sloveniji bo občasno rahlo deževalo ali rosilo. Ponekod bo pihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 14 do 20 stopinj C.
9°C | 16°C
torek, 25.10.2016
14°C | 17°C
sreda, 26.10.2016
13°C | 16°C
četrtek, 27.10.2016
9°C | 14°C
petek, 28.10.2016
3°C | 16°C
Opozorila
Ponedeljek, 24.10.2016 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
16°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

SLOVESNOST OB ODKRITJU SPOMINSKEGA OBELEŽJA ......


DOGODKI

| |
09.06.2016      7:07
A A

SLOVESNOST OB ODKRITJU SPOMINSKEGA OBELEŽJA "TAJNA SKLADIŠČA OROŽJA MILICE - 1990/91" V KOKRISpominska plošča
Spominska plošča
Deli:
V četrtek,  2. 6. 2016, s pričetkom ob 13. uri, je pred stanovanjsko hišo zakoncev Mete in Filipa Povšnarja, v Kokri, potekala spominska slovesnost ob odkritju pete spominske plošče »Tajna skladišča orožja Milice - 1990/91« na območju Gorenjske, katere se je udeležilo okoli 60 ljudi. Soorganizatorji spominske slovesnosti so bili občina Preddvor, Turistično društvo Kokra in PVD Sever Gorenjska. V kulturnem delu programa, ki ga je povezoval pisec teh vrstic so s pesmijo in recitalom sodelovali: solistka Vivien Isabel Herak-Hadaš in dvanajst učenk in učencev OŠ Matije Valjavca Preddvor–Podružnične šole Kokra, pod vodstvom mentoric Romane Naglič, Damjane Žumer in Katarine Prelog.

Povezovalec programa je publiko spomnil na dogodke iz let 1990/91, ko je takratni politični vrh SFRJ grozil z uvedbo izrednih razmer in razorožitvijo slovenskih obrambnih sil. Zoper zahtevo po oddaji orožja v vojašnice se je takrat uprla tudi večina slovenskih občin, med njimi tudi vse gorenjske. Spomnil pa je tudi na javnosti manj znano dejstvo, da so tudi takratni organi za notranje zadeve želeli zavarovati svoje orožje in strelivo, zaradi česar so ga ti preselili na skrivne lokacije. Na operativnem območju takratne UNZ Kranj je tako delovalo osemnajst njenih organizacijskih enot, ki so imele najmanj petdeset skrivnih lokacij orožja, največ med vsemi takratnimi enajstimi upravami za notranje zadeve. Posamezniki iz civilne sfere so bili za hrambo orožja izbrani na podlagi zaupanja, zaradi česar iz tistega obdobja ni veliko dokumentov. Povezovalec je poudaril predvsem pripravljenost Filipa Povšnarja, ki je z veliko odgovornostjo v letih 1990/91 sprejel v tajno hrambo oborožitev in strelivo takratnega Oddelka milice Preddvor, s čimer je za tisti čas izkazal izjemno domoljubje. Ne glede na prve demokratične volitve v letu 1990, ko je bila Slovenija formalno še vedno sestavni del bivše SFRJ, bi bile posledice zanj kot hranitelja, ob najdbi tajnega depoja oborožitve in streliva milice s strani JLA verjetno katastrofalne. Že takrat je Filip Povšnar dal domovini na razpolago svoje življenje in premoženje. Nosil je izjemno odgovornost in breme, s katerim je pokazal tudi izjemno hrabrost in pripadnost slovenskemu narodu. V pozdravnem nagovoru je predsednik Krajevnega odbora Kokra in občinski svetnik Primož Bergant poudaril, da je odkritje spominske plošče izkaz spoštovanja in zahvala do zakoncev Povšnar, ki sta s svojim pogumom prispevala k temu, da je danes Slovenija samostojna in svobodna država. Zahvalil se je tudi vsem pripadnikom takratne milice in teritorialne obrambe, ki so se v osamosvojitveni vojni z ramo ob rami skupaj uprli napadalcu. Prav tako se je PVD Sever Gorenjska zahvalil za predstavitev delčka, do sedaj javnosti neznanega dela zgodovine. Sledil je govor slavnostnega govornika nekdanjega komandirja Postaje milice Škofja Loka, Braneta Viranta, ki je bil deležen burnega aplavza prisotnih.

V nadaljevanju slovesnosti sta Župan občine Preddvor, Miran Zadnikar in Predsednik PVD Sever Gorenjska, Jože Mencin ob aplavzu publike, svečano odkrila spominsko ploščo na objektu zakoncev Povšnar, s čimer se je tudi zaključil uradni del spominske slovesnosti ob odkritju pete spominske plošče »TAJNA SKLADIŠČA OROŽJA MILICE- 1990/91« na območju Gorenjske. Zaključek slovesnosti je izzvenel v zahvali organizatorja vsem sodelujočim v spominski slovesnosti ter prijaznem povabilu k nadaljevanju prijetnega druženja na dvorišču domačije, katerega je organizator pripravil v soorganizaciji s članicami in člani Turističnega društva Kokra.

Avtor: Damjan Renko0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Preddvor!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
30.10.2016 | Kultura
Naj ljubezensko pismo
01.10. - 31.10.2016 | Ostalo
VZ Preddvor - Redni letni popis vodomerov 2016
01.10. - 29.10.2016 | Tečaji in delavnice
Oktobrske bralne urice
29.10.2016 | Tečaji in delavnice
Sobotna bralna urica
29.10.2016 | Šport
NOGOMET: Gorenjska liga ČLANI - Prvenstvena tekma 10. kroga PREDDVOR : Visoko
30.10.2016 | Kultura
Naj ljubezensko pismo
01.10. - 31.10.2016 | Ostalo
VZ Preddvor - Redni letni popis vodomerov 2016
01.10. - 29.10.2016 | Tečaji in delavnice
Oktobrske bralne urice

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo