Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.04.2017

oblačno
Ponoči se bo na Primorskem od zahoda oblačnost povečala. Drugod bo spremenljivo do pretežno oblačno. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 6, na Primorskem do 8 stopinj C.
6°C | 11°C
torek, 25.04.2017
10°C | 18°C
sreda, 26.04.2017
11°C | 20°C
četrtek, 27.04.2017
12°C | 17°C
petek, 28.04.2017
6°C | 13°C
Opozorila
Nedelja, 23.4.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
11°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Preddvorski gradovi navdušili pohodnike


OBČINSKE

| |
19.07.2011      12:42
A A

Preddvorski gradovi navdušili pohodnikeDeli:

V Preddvoru  so tradicionalno ob občinskem prazniku, letos ga že drugič praznujejo 9. julija na rojstni dan znamenite Josipine Turnograjske, organizirali ogled in pohod okrog štirih preddvorskih gradov. Letošnjega so  organizirali že  petnajsto leto. Pohodnike je najbolj zanimala zgodovina teh krajev in kakšno je bilo življenje, predvsem od 12 do 15. stoletja. Po gradovih jih je vodila dolgoletna članica domačega turističnega društva Mirjam Pavlič.

Občina Preddvor je znana predvsem po svoji bogati kulturni dediščini, ki jo zaznamujejo štirje gradovi in številne cerkve s starimi freskami.  Udeleženci so se zbrali pred  župnijsko cerkvijo sv. Petra v Preddvoru v neposredni bližini graduDvor, kjer sta pohodnike  pozdravila in zaželela prijetno  bivanje v občini in ogledu gradov  Miran Zadnikar, župan občine Preddvor in  Brane Likozar, predsednik Turističnega društva Preddvor. Ob poti so se ustavili v turistični poslovalnici in prisostvovali otvoritvi izredno zanimive razstave   kvačkanih, pletenih, vezenih in številnih ostalih čudovitih ročnih del članic Društva upokojencev Preddvor,  združene v sekciji za ročna dela z imenom Gelike. Pot so nadaljevali do jezera Črnava, kjer stoji grad Hrib. Ogledali so si poročno dvorano, grajske sobe in se sprehodili po znanem poročnem drevoredu in  šli mimo gozdne učne poti, kjer so v tem parku nasadi najstarejših ameriških sekvoj ali mamutovcev v Sloveniji. Nadaljevali so pot do gradu Turn, si ogledali spominsko sobo Josipine Turnograjske,  slovenske pisateljice, pesnice in skladateljice, ki se je rodila 9. julija  1833 na gradu Turn ter grajsko kapelo, ki je služila prvotnim prebivalcem gradu za obisk svete maše. Tu je tudi kopija nagrobnika Josipini Turnograjski, ki je pokopana v Grazu v Avstriji, domača družina pa ji je  postavila  kopijo nagrobnika, na katerem so vklesani verzi eno od njenih pesmi. Pot so nadaljevali mimo njene sončnice, to je krog devetih lip, kjer je Josipina ustvarjala. Pred leti so jo lepo uredili člani Planinskega in Turističnega društva Preddvor in si ogledali še razvalino četrtega  Pustega gradu, od koder je čudovit razgled  na Storžič, Hudičkov boršt, Zaplato in cerkvico sv. Jakoba nad Preddvorom.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Preddvor!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
April 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.04.2017
Danes ni dogodkov.
26.04.201 | Družabni dogodki
Kolesarjenje upokojencev Preddvor
27.04.2017 | Tečaji in delavnice
Spomladanske ustvarjalne delavnice
29.04.2017 | Tečaji in delavnice
Sobotna bralna urica
26.04.201 | Družabni dogodki
Kolesarjenje upokojencev Preddvor
27.04.2017 | Tečaji in delavnice
Spomladanske ustvarjalne delavnice
29.04.2017 | Tečaji in delavnice
Sobotna bralna urica

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo