Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 28.03.2017

jasno
Popoldne bo jasno. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 21 stopinj C.
-3°C | 20°C
sreda, 29.03.2017
0°C | 22°C
četrtek, 30.03.2017
4°C | 22°C
petek, 31.03.2017
5°C | 21°C
sobota, 01.04.2017
2°C | 22°C
Opozorila
Torek, 28.3.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
-3°C
20°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Poskrbimo za rastlinje ob javnih cestah


OBČINSKE, OSTALO

| |
04.04.2016      10:46
A A

Poskrbimo za rastlinje ob javnih cestah


Dnevi postajajo daljši in tudi temperature so iz dneva v dan prijetnejše. Prišla je pomlad, letni čas, ko se prebudi vsa narava. Zgodi se, da majhna sadika ali grmiček, posajen tik ob robu parcelne meje, že čez čas zraste na cestišče (pločnik ali vozišče, bankino). Previsoka in razraščena vegetacija ob javnih cestah predstavlja oviro, prav tako pa ogroža varnost udeležencev v cestnem prometu, tako pešcev, kot kolesarjev in kot tudi voznikov.


Poskrbimo za rastlinje ob javnih cestah
Poskrbimo za rastlinje ob javnih cestah
Deli:

Zakonodajalec je s ciljem zagotovitve varne uporabe javne ceste za vse udeležence v prometu in preglednosti občinske ceste v 98. členu (Uradni list RS, štev. 109/2010, 48/12,36/14, v nadaljevanju: ZCes-1) jasno določil: »V območju nivojskega križišča občinskih cest, križišča občinske ceste z železniško progo (preglednostni prostor) ali v območju cestnih priključkov na občinsko cesto (pregledno polje) ter na notranjih straneh cestnih krivin (pregledna berma) ni dovoljeno vzpostaviti kakršnekoli vegetacije ali postaviti objekte, naprave in druge predmete ter storiti kar koli drugega, kar bi oviralo preglednost cest, križišča ali priključka.«

Skladno z navedenim in drugimi zakonskimi določbami prepovedi ogrožanja varne uporabe javne ceste in zahtevami glede varnosti vseh udeležencev v prometu pomeni, da:

- je prepovedano postavljati ograje, zasaditi živo mejo, drevje, trte ali druge visoke nasade ali poljščine, ki bi ovirale preglednost ceste;

- zaradi preglednosti višina rastlin ne sme presegati višine 75 cm od nivoja vozišča;

- morajo biti drevesa ali grmičevje, ki raste ob omenjenih cestah, obrezano tako, da je prosta višina nad cesto najmanj 4,5 m (prosti profil ceste);

- mora biti po širini grmičevje ali drevje obrezano najmanj do zunanjega roba bankine.

 

Medobčinski inšpektorat Kranj tako kot policija nadzoruje oviranje preglednosti cest in gojenja previsoke ali preširoke vegetacije. Javni interes tako občine, kot tudi vseh občanov, uporabnikov javnih cest je, da so te normalno prevozne in da na njih ni elementov, ki bi ogrožali ali bili nevarni za vse udeležence v prometu ter da je možno normalno vzdrževanje ceste.

Višji posevki tik ob cestišču zmanjšujejo vidljivost in preglednost na vozišču (npr. drevesa, grmovnice, višje poljščine npr. koruza), ki z vejami segajo v prosti profil ceste ali zračni prostor ceste (7 m). Občani se s takšnimi zasaditvami ne zavedajo dovolj odgovornosti za svoje ravnanje.

Lastniki zemljišč morajo skrbeti za varovalni pas v katerem se razrašča vegetacija iz stavbnih in kmetijskih zemljišč v zračni prostor javnih cest, saj to zelo vpliva na varno odvijanje cestnega prometa. Občane zatorej opozarjamo, da obrežejo nevarne zasaditve v okolici cest in poti. Globa je predpisana v 5. ali 98. členu Zakona o cestah. Po 5. členu znaša 1000 EUR, po 98. členu istega zakona pa 500 EUR. V primeru prometne nesreče, ki bi nastala zaradi razraščene vegetacije kot ovire na ali ob cesti, je lastnik zemljišča s katerega raste vegetacija tudi odškodninsko odgovoren za nastalo škodo.

Za vegetacijo je treba skrbeti skozi vse leto in tako zagotavljati minimalno polje preglednosti. Ustrezna ureditev pa poleg večje varnosti vseh udeležencev v prometu prispeva tudi k bolj urejenemu in lepšemu videzu naših naselij

Medobčinski inšpektorat je tudi prekrškovni organ, ki je ob zaznanih nepravilnostih dolžan izvajati predpisane sankcije. Želimo, da kršitelji sami odstranijo moteče ali nevarno zelenje oziroma vejevje, ker to zagotavlja večjo prometno varnost in hkrati s tem se izognejo nepotrebnemu plačilu globe oz. obrezovanju na njihove stroške.

                       

Osnovni namen naše službe so preventiva, ozaveščanje in pomoč občanom, ki se v obsežni in večkrat tudi zapleteni zakonodaji, marsikdaj ne znajdemo. Skupaj poskrbimo za zelenje ob javnih cestah in tako se bomo izognili marsikateri nevšečnosti in slabi volji, v kolikor ne bi bila vegetacija stalno ustrezno obrezana, saj je za kršitve in neupoštevanje navedenih pravil predpisana kazen.

"Temeljni namen tega članka je preventivni in odvrnitev občanov od škodljivega ravnanja in posledično izrekanja sankcij inšpekcije oziroma redarstva," je zapisal inšpektor Slavko Savić z Medobčinskega inšpektorata Kranj. .

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Preddvor? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Marec 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6
31.03.2017 | Družabni dogodki
Delavnica ročnih del
01.03. - 31.03.2017 | Ostalo
Mesečno dogajanje v Preddvoru - marec
01.04.2017 | Tečaji in delavnice
Sobotna bralna urica
01.04.2017 | Tečaji in delavnice
Sobotna bralna urica
01.04.2017 | Kultura
Prireditev ob materinskem dnevu
06.04.2017 | Tečaji in delavnice
OZELENIMO BALKONE IN TERASE
29.03.2017 | Kultura
Prireditev ob 120 letnici smrti Matija Valjavca
31.03.2017 | Družabni dogodki
Delavnica ročnih del
01.03. - 31.03.2017 | Ostalo
Mesečno dogajanje v Preddvoru - marec
01.04.2017 | Tečaji in delavnice
Sobotna bralna urica
01.04.2017 | Tečaji in delavnice
Sobotna bralna urica

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo