Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 26.10.2016

oblačno
Danes bo pretežno oblačno, še se bodo pojavljale padavine, ki bodo bolj pogoste na severu države. Ponekod bo pihal severni veter, na Primorskem zmerna burja. Temperature bodo od 9 do 16, na Primorskem do 22 stopinj C.
11°C | 18°C
četrtek, 27.10.2016
8°C | 16°C
petek, 28.10.2016
2°C | 15°C
sobota, 29.10.2016
4°C | 16°C
nedelja, 30.10.2016
6°C | 18°C
Opozorila
Sreda, 26.10.2016 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
11°C
18°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

PREBOLD: Strokovno predavanje o tržaškem ......


KULTURA

| |
09.02.2016      14:02
A A

PREBOLD: Strokovno predavanje o tržaškem KrasuDeli:

V sredo, 27. januarja 2016, je v Občinski knjižnici Prebold potekalo strokovno predavanje o tržaškem Krasu. Predavala je popotnica Breda Stele, ki se je s tem območjem srečala po naključju, a jo je tako prevzelo, da ga raziskuje že nekaj let. Prevzela in očarala jo je klenost tamkajšnjega slovenskega življa in njihova poudarjena narodna zavest. Proučuje območje od Timava do zaledja Trsta. Večkrat ga je prehodila, se povezovala z ljudmi in se poglobila v strokovno literaturo. Odkrila je domala neznane dimenzije tega po krivici spregledanega slovenstva. Sklenila je, da bo svoja spoznanja posredovala vedoželjnim Slovencem v matični domovini.

V predavanju smo izvedeli, da je frankovski kralj Karel Veliki z Rižansko listino 804. leta dovolil naselitev Slovanom na območju »zelene Istre« ter ob morju med Štivanom in Trstom. S to naselitvijo pa so Slovani kot klin prekinili strnjeno naseljenost romanskega prebivalstva, zaradi česar jih že več kot 13 stoletij odrivajo proč, v notranjost. Za stvar narodnega ponosa lahko štejemo, da so bili slovenski potapljači iz Kontovela tako cenjeni, da so sodelovali pri gradnji Sueškega prekopa. Predavateljica nam je postregla še s številnimi presenetljivimi podatki: leta 1607 je v Devinu živel duhovnik, ki se je naučil slovensko in napisal prvi italijansko-slovenski slovar; v letih 1756–1764 je Marija Terezija na Dunaj povabila tržaške prodajalke kruha oz. krušarice, da so dunajske peke naučile svoje obrti, tj. peke big; v drugi polovici 19. stoletja so Slovenci dobili prve umetne pristane in si nabavili prave ribiške čolne (prej so za ribolov uporabljali primitivna plovila oz. drevake, imenovane čupa). Predstavljen je bil tudi edinstven slovenski način lova na tune, pojasnjeni domala neznani izrazi šavornant, peškadorka, okoličanska milica. To je le nekaj poudarkov zanimivega predavanja, ki je bilo izvedeno v upanju, da se bo zavest o pomenu Slovencev na tržaškem Krasu uveljavila in razširila.

Povezave:www.zal.sik.si/
Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občinska knjižnica Prebold? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 26 27 28 29 30 31 1 2 3 4

Bodite prvi pri oddaji mnenja.