Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 30.04.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo zjasnilo, zjutraj bo pretežno jasno. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 3, ob morju okoli 7 stopinj C.
2°C | 18°C
torek, 01.05.2017
5°C | 20°C
sreda, 02.05.2017
7°C | 19°C
četrtek, 03.05.2017
9°C | 20°C
Opozorila
Sobota, 29.4.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
18°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice €nergija

Okolju najbolj prijazna baterija


€NERGIJA

| |
04.09.2013      12:26
A A

Okolju najbolj prijazna baterija


Vse bolj priljubljene postajajo mobilne naprave. Mobilni telefoni, tablični računalniki, pametne ure, ultrabooki itd. Vsi uporabljajo litijeve baterije, ki so zelo strupene za okolje. V odgovor na to so znanstveniki izumili baterijo iz lesa.


Baterije iz lesa bodo drastično cenejše in okolju prijaznejše.
Baterije iz lesa bodo drastično cenejše in okolju prijaznejše.
Deli:

Na Univerzi v Marylandu so si zadali cilj, kako narediti okolju čim bolj prijazno baterijo. Njihov odgovor je baterija iz lesa. Uporabili so tanko plast lesa iz rumenega borovca, prevlečeno s kositrom in ustvarili napravo, ki je tisočkrat tanjša od kosa papirja. Namesto litija so uporabili natrij, ki sicer ni tako energijsko učinkovit kot litij, je pa bistveno cenejši, bolj pogost ter okolju prijaznejši. Njihov izum sicer ne bo primeren za mobilne telefone (v teh morajo biti baterije kar se da energijsko učinkovite), bi pa znal biti idealen za večje industrijske komplekse, elektrarne in podjetja, saj bodo njihove lesene baterije drastično cenejše od konkurence.

 

Znanstveniki so odkrili, da lesna vlakna ob večkratni uporabi postanejo nagubana, vendar pa še vedno obdržijo temeljno strukturo. Te gube sproščajo pritisk med polnjenjem baterije, zaradi česar lahko to večkrat napolnimo - ta ima torej daljšo delovno dobo. Natrijeve lesene baterije so tako lahko ključ do uspeha v prihodnosti polnilnih baterij. Skupina na Univerzi v Marylandu je dokazala, da so lesna vlakna dovolj prožna in raztegljiva ter da je z njimi in natrijem kombinirana baterija zmožna več kot 400 polnilnih ciklov, kar je bolje kot večina nano-baterij (recimo navadne AA ali AAA polnilne baterije).

 

"Lesna vlakna z drevesa, ki je držalo vodo bogato z mineralnimi snovmi, so idealna za shranjevanje tekočih elektrolitov, ki so ne samo osnovni, temveč aktivni in glavni del baterije," je povedal vodja projekta Liangbing Hu. Z uporabo naravnih in čistih materialov lahko človeštvo naredi velik napredek pri zmanjševanju onesnaževanja zemlje.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Mokronog-Trebelno!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!