Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.01.2017

oblačno
Ponoči in jutri bo pretežno oblačno. V zahodni Sloveniji padavin ne bo, drugod bo občasno snežilo. Več padavin bo v južni Sloveniji. Pihal bo severovzhodni veter, na Primorskem močna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do -8, ob morju malo nad 0, najvišje dnevne od -4 do -1, na Primorskem do 5 stopinj C.
-3°C | -1°C
sreda, 18.01.2017
-4°C | -2°C
četrtek, 19.01.2017
-9°C | -2°C
petek, 20.01.2017
-10°C | -2°C
sobota, 21.01.2017
-10°C | -2°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.1.2017 ob 19h
V torek in sredo bo na Primorskem še pihala močna burja, ki bo v sunkih dosegala hitrost 110 do 140 km/h.
-3°C
-1°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

V Mirni Peči našli ostanke protiturške utrdbe ......


NOVICE

| |
18.08.2016      11:50
A A

V Mirni Peči našli ostanke protiturške utrdbe in slovansko grobiščeFoto: Agata Klavora
Foto: Agata Klavora
Deli:

V Mirni Peči so letos začeli z urejanjem okolice cerkve sv. Kancijana. Po ureditvi trga bo prostor okrog cerkve rezerviran le za pešce. Po smernicah novomeškega Zavoda za varstvo kulturne dediščine potekajo arheološke raziskave in nedavno so ob cerkvi odkrili ostanke protiturškega tabora s konca 15. stoletja vključno z  okroglim obrambnim stolpom  na severozahodni strani  ter dele tlakovane zakristije ob ostankih nekdanje gotske cerkve. Po besedah arhitekta Jožeta Slaka, avtorja ureditve in koordinatorja izvedbe projekta, bo  »geometrija obzidja prezentirana v samem finalnem tlaku površin, namenjenih le pešcem-obiskovalcem, obnovitveni posegi pa vključujejo tudi  hortikulturno ureditev ter postavitev klopi in druge urbane opreme s  primerno osvetlitvijo.« Slak izpostavlja  tudi zahtevnost ureditve vseh podzemnih infrastrukturnih vodov v arheološkem kontekstu.

Pri aprilskem poskusnem izkopavanju so izven obzidja protiturškega tabora odkrili tudi grobove, ki nakazujejo slovansko grobišče iz 10. in 11. stoletja. Izkopavanja, ki spadajo v prvi del prenove območja ob mirnopeški župnijski cerkvi, bodo v kratkem končali.

Kljub temu, da je priprava projekta izredno kompleksna,  kaže da pričujoče najdbe roka izvedbe ne bodo podaljšale, saj so bile dosedanje arheološke aktivnosti večinoma predvidene že v naprej in vključene v dinamiko izvajanja del.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Mirna Peč!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Občine Mirna Peč
Številka: 63
Izšla: 19.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.01.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.