Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.10.2016

oblačno
Danes bo na severovzhodu večinoma sončno. Drugod bo bolj oblačno, v zahodni in ponekod v osrednji Sloveniji bo občasno rahlo deževalo ali rosilo. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 14 do 20 stopinj C.
12°C | 18°C
torek, 25.10.2016
16°C | 20°C
sreda, 26.10.2016
15°C | 19°C
četrtek, 27.10.2016
9°C | 19°C
petek, 28.10.2016
6°C | 18°C
Opozorila
Ponedeljek, 24.10.2016 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
18°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

TRADICIJA CILJANJA PIRHOV V MIRNU MOČNEJŠA OD ......


ŠPORT, KULTURA, TURIZEM

| |
24.04.2014      22:14
A A

TRADICIJA CILJANJA PIRHOV V MIRNU MOČNEJŠA OD DEŽJADeli:
Letošnja Velika noč je bila precej deževna, a to ni preprečilo izvedbe že 36. tradicionalnega ciljanja pirhov, saj je ta tradicija v Mirnu poznana  že od nekdaj.

Otroci so svoje pirhe prinašali pred cerkev, gostilne, na dvorišča, trge… tja, kjer so se zbirali domačini, ki so tekmovali kdo je spretnejši v ciljanju pirhov. Otroci so postavili pirhe ob zid, strelci pa so morali za vsak zgrešeni strel plačati. S tem so si otroci prislužili kakšen dinarček, lepši kot je bil pirh, dražji so bili zgrešeni streli.

Želja po ohranjanju te tradicije, je leta 1979 privedla do organizacije prvega tekmovanja v ciljanju pirhov v Mirnu pri Štantu. Organizatorji so sestavili pravila, ki veljajo še danes. Glavni pobudnik tekmovanja Jožko Saksida je kupil prvi pokal, ki ga je prejel trenutni glavni organizator in gonilna sila Stanko Faganeli. Zaradi vse bolj številčne publike in tekmovalcev smo leta 1987 prostor pred hišo pri Faganelijevih zamenjali s prostorom na Kampotu.

Na »Kampotu« se je po maši na Veliko noč, zbralo precej navdušencev ciljanja pirhov in ohranjanja tradicije. Srečali so se s sorodniki, prijatelji, znanci in kar 115 se jih je odločilo, da poskusijo srečo pri ciljanju. Pravila tekmovanja pravijo, da ciljajo z razdalje 9 čevljev št. 43 (osnovnošolska mladina in ženske z razdalje 6 čevljev). Na razpolago imajo pet metov s kovanci za 5 tolarjev.

Prva sta se na startno mesto postavila župan Zlatko Martin Marušič in predsednik KS Miren, Roman Tomšič, ki pa nista imela dovolj mirne roke, da bi zadela.

Za pokale in bogate nagrade sponzorjev se je najprej pomerila osnovnošolska mladina, med 22 fanti in dekleti  je bila najboljša domačinka Neli Štanta, za njo Žan Blažič iz Vrtoč in Živa Kos iz Mirna. Letos so pač bolj natančna dekleta, ki jih je iz leta v leto več.

Med 28 tekmovalkami je prvo mesto zasedla Andreja Saksida iz Zalošč (a z mirenskimi koreninami), drugo in tretje pa Mirenki, Eva Klančič in Nada Štanta.

V ostri konkurenci 65 moških si je glavno nagrado in največji pokal »priciljal« domačin Matija Praprotnik, ki je edini v prvem krogu zadel dvakrat. Po pravi bitki med več tekmovalci za drugo in tretje mesto, je drugo zasedel Tomaž Brisko, tretje pa Dean Cijan, oba domačina.

Veseli nas, da se živa kulturna dediščina v Mirnu prenaša na mlajše rodove, tako pri organizatorjih kot pri tekmovalcih. To je edina prireditev v Mirnu, ki povezuje šport, kulturo in tradicijo. Posebej pa smo ponosni, da se običaj ciljanja  pirhov lahko pohvali z vpisom v REGISTER ŽIVE KULTURNE DEDIŠČINE SLOVENIJE, ki ga vodi Ministrstvo za kulturo.

Prireditev je organiziral Odbor za tradicionalno ciljanje pirhov v sodelovanju s TD Miren in KS Miren.


Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Miren-Kostanjevica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


OBČINA MIREN - Glasilo
Številka: 6
Izšla: 10.10.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.2016
Danes ni dogodkov.
28.10.2016 | Šport
Meditacija
29.10.201 | Ostalo
osveščevalna akcija
31.10.201 | Družabni dogodki
Tradicionalno pobiranje "Vahtiča"
28.10.2016 | Šport
Meditacija
29.10.201 | Ostalo
osveščevalna akcija
31.10.201 | Družabni dogodki
Tradicionalno pobiranje "Vahtiča"

Bodite prvi pri oddaji mnenja.