Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.01.2017

jasno
Danes bo na Primorskem pretežno jasno, burja bo počasi slabela. Drugod po Sloveniji bo sprva pretežno oblačno, sredi dneva in popoldne pa se bo večinoma delno zjasnilo, le na jugu bo ostalo bolj oblačno. Ponekod bo še pihal severovzhodni veter, ki pa bo slabel. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do 1, na Primorskem okoli 5 stopinj.
-2°C | 6°C
sobota, 19.01.2017
2°C | 6°C
nedelja, 21.01.2017
-7°C | 9°C
ponedeljek, 22.01.2017
-5°C | 10°C
torek, 23.01.2017
-5°C | 11°C
Opozorila
Četrtek, 19.1.2017 ob 9h
Burja na Primorskem bo počasi slabela, a bodo danes do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegali hitrost okoli 100 km/h.
-2°C
6°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Košnja po starem


TURIZEM

| |
27.06.2015      20:44
A A

Košnja po starem


Tudi letos je društvo žensk Žbrinca Opatje selo obujalo stare običaje in navade. Na sončen poletni popoldan se je kosilo in grabilo, kot so to počeli naši nonoti in none.


Društvo Žbrinca, foto: Gregor Vidič
Društvo Žbrinca, foto: Gregor Vidič
Deli:

Društvo žensk Žbrinca Opatje selo je tudi letos organiziralo  tradicionalno prireditev - Košnjo po starem.  Gospodar Vinko Marušič je na svoj  travnik Frudnce povabil članice društva in njihove pomagače, da bi mu pokosili in pograbili seno, tako kot so to počeli nekoč v Opacelah. Najprej so se kosci zbrali v vaški gostilni Štirni, malo pomodrovali glede vremena in tako pričakali grabljice, da so skupaj  odšli na travnik Frudnce.

Med potjo so ob spremljavi harmonike prepevali stare ljudske pesmi. Manjkala ni niti Opajska himna.  Po gospodarjevem  prisrčnem sprejemu so kosci začeli z delom. Košnja jim je šla dobro od rok, saj so bile kose lepo sklepane in nabrušene. Grabljice so tudi prijele za grablje in kmalu so na travniku nastajali ''mureli'' in ''lunce''. Nunca Narda (Nadja Marušič) nas je s svojo pripovedjo popeljala v stare čase, v čase, ko je bila košnja pomemben vaški dogodek. Najstarejši kosec je obiskovalcem razložil, kaj vse mora vedeti dober kosec in kakšno orodje mora imeti, da dobro opravi svoje delo. Obiskovalci so tudi videli,  kako se koso klepa in brusi. Manjkalo ni niti šaljivih pripovedi o košnji in koscih. Gospodinja je poskrbela, da so kosci in grabljice dobro pomerendali - tako kot nekoč- ker, kakor se koscu streže, tako mu kosa reže. Manjkalo ni niti lepih ljudskih pesmi, ki so jih zapeli moški pevski zbor Kras in članice Žbrince. Po opravljenem delu so Žbrince vse skupaj, kosce, grabljice in obiskovalce,  postregle s kašo in domačim kruhom. Posladkali so se lahko tudi z različnim pecivom in seveda šnitami.

Po južni je sledilo še druženje ob pesmi in zvokih harmonike.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Miren-Kostanjevica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!