Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 27.04.2017

oblačno
Ponoči bo oblačno, dež bo zajel večji del Slovenije, na Primorskem bo lahko tudi zagrmelo. Pihal bo okrepljen jugozahodnik, ob morju jugo.
14°C | 16°C
petek, 28.04.2017
13°C | 18°C
sobota, 29.04.2017
8°C | 19°C
nedelja, 30.04.2017
3°C | 19°C
ponedeljek, 01.05.2017
6°C | 19°C
Opozorila
Sreda, 26.4.2017 ob 18h
Od danes do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Zato bodo v četrtek močneje narasli vodotoki v zahodni in južni ter deloma v severni Sloveniji, v noči na petek in v petek dopoldne pa tudi drugod. Danes in jutri zvečer bo povišano tudi plimovanje morja.
14°C
16°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Košnja po starem


TURIZEM

| |
27.06.2015      20:44
A A

Košnja po starem


Tudi letos je društvo žensk Žbrinca Opatje selo obujalo stare običaje in navade. Na sončen poletni popoldan se je kosilo in grabilo, kot so to počeli naši nonoti in none.


Društvo Žbrinca, foto: Gregor Vidič
Društvo Žbrinca, foto: Gregor Vidič
Deli:

Društvo žensk Žbrinca Opatje selo je tudi letos organiziralo  tradicionalno prireditev - Košnjo po starem.  Gospodar Vinko Marušič je na svoj  travnik Frudnce povabil članice društva in njihove pomagače, da bi mu pokosili in pograbili seno, tako kot so to počeli nekoč v Opacelah. Najprej so se kosci zbrali v vaški gostilni Štirni, malo pomodrovali glede vremena in tako pričakali grabljice, da so skupaj  odšli na travnik Frudnce.

Med potjo so ob spremljavi harmonike prepevali stare ljudske pesmi. Manjkala ni niti Opajska himna.  Po gospodarjevem  prisrčnem sprejemu so kosci začeli z delom. Košnja jim je šla dobro od rok, saj so bile kose lepo sklepane in nabrušene. Grabljice so tudi prijele za grablje in kmalu so na travniku nastajali ''mureli'' in ''lunce''. Nunca Narda (Nadja Marušič) nas je s svojo pripovedjo popeljala v stare čase, v čase, ko je bila košnja pomemben vaški dogodek. Najstarejši kosec je obiskovalcem razložil, kaj vse mora vedeti dober kosec in kakšno orodje mora imeti, da dobro opravi svoje delo. Obiskovalci so tudi videli,  kako se koso klepa in brusi. Manjkalo ni niti šaljivih pripovedi o košnji in koscih. Gospodinja je poskrbela, da so kosci in grabljice dobro pomerendali - tako kot nekoč- ker, kakor se koscu streže, tako mu kosa reže. Manjkalo ni niti lepih ljudskih pesmi, ki so jih zapeli moški pevski zbor Kras in članice Žbrince. Po opravljenem delu so Žbrince vse skupaj, kosce, grabljice in obiskovalce,  postregle s kašo in domačim kruhom. Posladkali so se lahko tudi z različnim pecivom in seveda šnitami.

Po južni je sledilo še druženje ob pesmi in zvokih harmonike.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Miren-Kostanjevica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
April 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
27.04.2017
Danes ni dogodkov.
28.04.2017 | Družabni dogodki
OSMICA Pri Krčarju
28.04.2017 | Družabni dogodki
PODOKNICA NEDELSKEGA DNEVNIKA
28.04.2017 | Družabni dogodki
OSMICA Pri Krčarju
28.04.2017 | Družabni dogodki
PODOKNICA NEDELSKEGA DNEVNIKA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.