Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.10.2016

oblačno
Ponoči bo na zahodu in ponekod v osrednjih krajih zmerno do pretežno oblačno, ponekod na Primorskem in Notranjskem bo rahlo deževalo. Drugod bo delno jasno, proti jutru lahko v alpskih dolinah nastane megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 12, v zatišnih legah okoli 3 stopinje C.
12°C | 18°C
torek, 25.10.2016
16°C | 20°C
sreda, 26.10.2016
15°C | 19°C
četrtek, 27.10.2016
9°C | 19°C
petek, 28.10.2016
6°C | 18°C
Opozorila
Nedelja, 23.10.2016 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
18°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

prva delavnica 26.9.2013 - ZDRAVO SE ......


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
01.10.2013      7:41
A A

prva delavnica 26.9.2013 - ZDRAVO SE PREHRANJUJEM. KAJ PA TI?udeleženci prve delavnice
udeleženci prve delavnice
Deli:

Na prvem srečanju/delavnici dne 26.9.2013 v okviru projekta Živimo zdravo, ki je namenjen vsem prebivalcem KS Opatje selo, KS Kostanjevica na Krasu in KS Sela na Krasu ter okolice, mladim in malo manj mladim, se nas je zbralo le 17. 

Iz ZZV Nova Gorica sta prišli Kristina Brovč Jelušič (regionalna koordinatorka projekta) in Irena Jerič (vodja projekta). Kristina je predstavila program zdravega prehranjevanja, osnovezdrave prehrane in prehranjevanje s pomočjo prehranske piramide in zdravega krožnika.

 

 

Govorila je o zdravem in uravnoteženem prehranjevanju, ki vključuje pestro izbiro živil in jedi.Pri izbiri živil glede na njihovo pomembnost v zdravi prehrani, nam je lahko v pomoč prehranska piramida. Uživati moramo več sadja in zelenjave manj maščob, sladkorja in soli. Sadje in zelenjava naj bosta dnevno na našem jedilniku. Pomemben je tudi čas, ko hrano zaužijemo, vnos hrane pa naj bo porazdeljen na vsaj pet obrokov na dan. Zelo pomemben je tudi vnos vode v telo. 

Udeleženci srečanja smo sami sestavili piramido priporočil za zdravo vsakodnevno prehrano. Na spodnjo polico smo postavili vodo in živila, ki naj bodo osnova dnevne prehrane vseh, ki se želijo prehranjevati zdravo. Sem spadajo žita, žitni izdelki (kruh, kosmiči, testenine) in krompir.

Na drugo polico smo dali sadje in zelenjavo. Z dnevno količino zaužitega sadja in zelenjave moramo zadostiti svojim potrebam po vitaminih in mineralih.

Na tretjo polico smo postavili mleko in mlečne izdelke, ki so pomebni vir kalcija, magnezija in vitamina D, so gradniki naših kosti. Meso in mesne izdelke, ribe in jajca naj bi zaužili v manjših količinah, predvsem zaradi nasičenih maščobnih kislin in preveč soli v mesnih izdelkih. Dober nadomestek za meso so tudi jajca. Ne smemo pozabiti na ribe, ki so bogat vir omega tri maščobnih kislin, ki varujejo naš srčno-žilni sistem.

Na podstrešje prehranske piramide pa smo postavili sladkor in maščobe. To so tista živila, ki si jih privoščimo le občasno (sladkor in sladkarije ter sladoled, maščobe in olja in izdelki na osnovi maščob, slani prigrizki in osvežilne gazirane in negazirane pijače).

Stana nam je izmerila krvni tlak. Dobili smo kartonček, z vpisano izmerjeno vrednostjo, ki ga bomo dopolnjevali z rezultati meritev na naslednjih srečanjih.

Na srečanju smo našim obiskovalcem postregli z odličnim zeliščnim čajem, domačimi jabolkami in slivami.


Damjana Sušanj,

lokalna koordinatorka projekta Živimo zdravo

 

 Projekt Živimo zdravo financira Občina Miren - Kostanjevica v okviru projekta Več zdravja v občini Miren-Kostanjevica 2012/2013.Priloge:
PDF
zivimozdravo-zgibanka.pdf
16832_zivimozdravo-zgibanka.pdf (1,52 MB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI KRAJEVNA SKUPNOST OPATJE SELO? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


KRAJEVNA SKUPNOST OPATJE SELO
KRAJEVNA SKUPNOST OPATJE SELO
OPATJE SELO 14
Tel:(05) 308 08 10
OBČINA MIREN - Glasilo
Številka: 6
Izšla: 10.10.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.2016
Danes ni dogodkov.
28.10.2016 | Šport
Meditacija
29.10.201 | Ostalo
osveščevalna akcija
31.10.201 | Družabni dogodki
Tradicionalno pobiranje "Vahtiča"
28.10.2016 | Šport
Meditacija
29.10.201 | Ostalo
osveščevalna akcija
31.10.201 | Družabni dogodki
Tradicionalno pobiranje "Vahtiča"

Bodite prvi pri oddaji mnenja.