Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 25.05.2017

pretežno jasno
Ponoči bo povečini jasno, le v vzhodni in deloma osrednji Sloveniji bo več oblačnosti, ponekod bodo možne tudi krajevne padavine.
13°C | 24°C
petek, 26.05.2017
8°C | 25°C
sobota, 27.05.2017
12°C | 26°C
nedelja, 28.05.2017
13°C | 28°C
Opozorila
Sreda, 24.5.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
13°C
24°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Občina ima veliko prednosti in priložnosti – ......


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
18.11.2016      10:30
A A

Občina ima veliko prednosti in priložnosti – le izkoriščene niso


Na zadnji od treh delavnic, ki so v Občini Miren-Kostanjevica potekale v sklopu priprave strategije razvoja občine do leta 2025, so udeleženci razpravljali o kakovosti bivanja v občini. Udeležilo se je je več kot 20 predstavnikov različnih društev, združenj, organizacij, ustanov in drugi zainteresirani občani. V delu po skupinah so opredelili prednosti občine in na kaj so posebej ponosni, določili slabosti, ki bi jih bilo treba odpraviti, našteli priložnosti in opozorili na nevarnosti, ki bi lahko omejile nadaljnji razvoj občine.


Deli:

Spisek prednosti občine je bil razumljivo zelo dolg, saj se občani dobro zavedajo naravnih lepot, ki jih imajo, in geografske raznolikosti – predvsem edinstvenosti stika Krasa in Vipavske doline. Izpostavili so še bogato zgodovino, številne muzeje, dobro kulinarično ponudbo, vrsto dobro pripravljenih kulturnih prireditev, uspešna športna in druga društva, Mirenski Grad in skrb za brezdomce ... Poseben pečat in prepoznavnost dajejo občini tudi pomembni ljudje, umetniki, kulturniki in izobraženci.

Pogrešajo kulturni dom in rekreativne objekte

Vsaka občina pa ima tudi črne lise, ki niso v ponos in bi jih bilo treba tako ali drugače odpraviti. Udeleženci delavnice so med slabostmi navedli predvsem nujno obnovo OŠ Miren, izgradnjo kulturnega doma in telovadnice ter drugih rekreativnih objektov. Moti jih slabo sodelovanje med društvi, med krajevnimi skupnostmi in pomanjkanje povezovanja med lokalnimi ponudniki, ki bi združeni lahko domačinom in turistom ponudili veliko več. Nezadosten turistični razvoj, neurejen javni prevoz, pomanjkanje gradbenih parcel, nezadostno število delovnih mest in priložnosti za podjetnike, oddaljeni dostop do trgovin, pošte, banke in javnih ustanov pa je le nekaj pomanjkljivosti v občini, ki so jih še našteli udeleženci delavnice.

Želijo si enakomeren razvoj cele občine

Občani si želijo, da bi z novo strategijo našli pot in možnosti za izboljšanje kakovosti bivanja. Na prvo mesto so tako postavili potrebo po razvoju turizma v občini, povezovanju lokalnih ponudnikov, razvoju obvodnih aktivnosti ob reki Vipavi in razvoju gospodarstva, s čimer bi ustvarili tudi nova delovna mesta. Iz dobrih praks drugih občin bi se lahko po njihovem mnenju marsičesa naučili, a pri tem opozarjajo, da ne bi smeli slepo slediti že delujočemu modelu, ampak bi bilo treba upoštevati specifike občine. Prav tako so opozorili na nevarnost neustreznega terminskega načrtovanja in neustreznih, enostranskih odločitev, ki bi lahko zaustavile ali ovirale izvajanje strategije. Po mnenju udeležencev bo treba pri začrtanju strategije stremeti k preudarnim in premišljenim odločitvam, ki bodo zagotavljale enakomeren razvoj cele občine.

Veselje nad dobro udeležbo občanov na delavnicah je izrazil tudi župan Mauricij Humar in dodal, da si želi, da bi bila strategija živ dokument, ki bi bil predvsem prilagojen potrebam občanov: »Občina smo ljudje in prepričan sem, da bomo na osnovi vaših idej in potreb lahko v občini naredili marsikaj, saj smo ljudje tisti, ki ustvarjamo okolje. Strategija bo res da pisana do leta 2025, a se takrat ne bo ustavila, ampak bo rasla z razvojem občine, se dopolnjevala in širila.«

(OKVIR)

Rezultati ankete, ki jo je v septembru prejelo vseh 1800 gospodinjstev v občini, vrnjenih pa je bilo 228 vprašalnikov, so pokazali, da so občani zadovoljni s kakovostjo bivanja v občini. Devet odstotkov jih celo meni, da je to odlično. Vseeno pa ne gre zanemariti tistih 17 odstotkov anketirancev, ki s kakovostjo bivanja v občini niso zadovoljni.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Miren-Kostanjevica? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Občina Miren-Kostanjevica
Občina Miren-Kostanjevica
MIREN 137
Tel:(05) 330 46 70

Bodite prvi pri oddaji mnenja.