Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 28.04.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo oblačno in deževno, vmes lahko tudi zagrmi.
13°C | 17°C
sobota, 29.04.2017
8°C | 20°C
nedelja, 30.04.2017
3°C | 19°C
ponedeljek, 01.05.2017
6°C | 18°C
Opozorila
Četrtek, 27.4.2017 ob 18h
Do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Ponoči in jutri bodo predvidoma močneje narasle reke v Posočju, v porečjih Vipave, Savinje in Dravinje ter Sava v srednjem toku. Jutri bo močneje narasla Sava v spodnjem toku. Danes zvečer bo povišano plimovanje morja.
13°C
17°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

KLOP IN KLOPNO PRENOSLJIVE BOLEZNI


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
19.04.2014      16:01
A A

KLOP IN KLOPNO PRENOSLJIVE BOLEZNIDeli:

Po uspešni uvedbi in izvedbi projekta Živimo zdravo v letu 2013 smo tudi letos ob podpori občine Miren-Kostanjevica in v sodelovanju z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje OE Nova Gorica začeli z nadaljevalnim programom Živimo zdravo, ki je namenjen vsem prebivalcem KS Opatje selo, KS Kostenjevica na Krasu in KS Sela na Krasu ter okolice, mladim in malo manj mladim.

V okviru projekta bo predstavljenih 8 zanimih srečanj, od katerih bodo tri, zaradi aktualnih tem, potekala že v mesecih april in maj, ostalih pet srečanj pa bomo izvedli jeseni in sicer v mesecih oktober in november 2014. Srečevali se bomo ob četrtkih v prostorih KS Opatje selo, KS Sela na Krasu in Gasilskem domu Kostanjevica na Krasu. O datumih in kraju posameznih srečanjih bomo krajane sprotno obveščali z letaki in na spletni strani www.mojaobcina.si - občina Miren Kostanjevica.

 

Prvo srečanje smo imeli v četretek 17. 04. 2014 ob 19.00 uri v prostorih KS Opatje selo na temo KLOP IN KLOPNO PRENOSLJIVE BOLEZNI.

Doc. dr. Marko Vudrag, dr. med. iz NIJZ OE Nova Gorica nas je seznanil z razširjenostjo klopov pri nas, o njihovih gostiteljih, pogojih za preživetje klopov in življenjskim ciklusom ter boleznimi, ki jih na človeka prenašajo klopi.

Spomladi se več gibljemo v naravi, zato je tudi v tem času več priložnosti za srečanje s klopi, ki so prenašalci nevarnih bolezni, predvsem klopnega meningoencefalitisa in Lymske borelioze.

Klopi se nahajajo v gozdni podrasti, v grmovju vlažnih mešanih gozdov, v travi in celo na vrtu. Slovenija je območje, kjer se bolezni, ki jih povezujemo s klopi, pojavljajo na celotnem ozemlju.

Pred klopi se zaščitimo tako, da se preden gremo v naravo (na travnike, vrtove, v gozdove, parke, sadovnjake, vinograde, polja,…) primerno oblačemo in obujemo - dolge hlače in rokave, oblačila naj bodo svetle barve in iz gladkega materiala, ki klopom onemogoči, da bi se oprijeli tudi obutev naj bo gladka.

Lahko uporabimo tudi repelente, ki odganjajo mrčes vendar jih moramo vsakih nekaj ur ponovno nanašati, ker učinkujejo le nekaj ur. 

Sproti se moramo dobro pregledati, da odstranimo klope, ki še lezejo, in čim prej odstranimo tiste, ki so se že uspeli prisesati. Po vrnitvi se stuširamo in umijemo glavo in, če na telesu opazimo klopa, ga čim prej in previdno odstranimo.

 

Najpogostejša bolezen, ki jo na človeka prenašajo klopi je Lymska borelioza. Po prijavljenih primerih Lymske borelioze v letih 2009 – 2011 in pojavnosti na 100.000 prebivalcev v Sloveniji ugotavljamo, da je ta bolezen najpogostejša prav na območju Nove Gorice. Več informacij v Prilogi: Klopi in bolezni, ki jih prenašajo, Opatje selo april 2014.

Žal učinkovite zaščite (cepiva) pred okužbo z Lymsko boreliozo (še) ni, medtem ko se proti klopnemu meningoencefalitisu lahko učinkovito zaščitimo s preventivnim cepljenjem. O zaščiti pred klopnim meningoencefalitisom vprašajte splošnega zdravnika ali zdravnika v ambulanti NIJZ OE Nova Gorica.

Informacija o cepljenju: 

Telefon: (05) 33 086 10

Cena:  32,90 EUR (odrasli - 16 let in več), 31,90 EUR (otroci med 1 in 16 let)

 

Stana Gec Jelen nam je izmerila krvni tlak in srčni utrip, izmerjene vrednosti zabeležila v kartončke, ki jih bomo dopolnjevali z rezultati meritev na naslednjih srečanjih.

 

Damjana Sušanj, lokalna koordinatorka projekta Živimo zdravo

 

Projekt Živimo zdravo financira Občina Miren-Kostanjevica v okviru projekta Več zdravja v občini Miren-Kostanjevica 2013/2014.
Priloge:
Neznan tip datoteke
Klopi in bolezni, ki jih prenašajo
24544_klopiinboleznimkijiprenasajoopatjeselo17.4.2014.pps (10,66 MB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Miren-Kostanjevica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
April 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
27.04.2017
Danes ni dogodkov.
28.04.2017 | Družabni dogodki
OSMICA Pri Krčarju
28.04.2017 | Družabni dogodki
PODOKNICA NEDELSKEGA DNEVNIKA
28.04.2017 | Družabni dogodki
OSMICA Pri Krčarju
28.04.2017 | Družabni dogodki
PODOKNICA NEDELSKEGA DNEVNIKA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.