Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 01.05.2017

delno oblačno
Danes bo povečini sončno. Zjutraj bo ponekod v severni in vzhodni Sloveniji nizka oblačnost, ki bo dopoldne razpadla. Popoldne bo oblačnost od zahoda pričela naraščati. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 21 stopinj C.
6°C | 21°C
torek, 02.05.2017
11°C | 17°C
sreda, 03.05.2017
6°C | 20°C
četrtek, 04.05.2017
9°C | 19°C
petek, 05.05.2017
10°C | 20°C
Opozorila
Ponedeljek, 1.5.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
21°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Spomin na nesrečni dogodek izpred 70 let


KULTURA

| |
27.03.2014      11:07
A A

Spomin na nesrečni dogodek izpred 70 let


Spominska slovesnost ob 70-letnici požiga in bombardiranja Mirna


Spominska slovesnost ob 70-letnici požiga in bombardiranja Mirna
Spominska slovesnost ob 70-letnici požiga in bombardiranja Mirna
Deli:

Spomin na nesrečni dogodek izpred 70 let

Zgodilo se je lepega spomladanskega dne, natančno rečeno 18. marca 1944. Da, vojna je še divjala po Evropi. Toda tudi med vojno je treba jesti.

V Vipavski dolini so ljudje že zorali polja in pričeli s sajenjem zgodnjega krompirja in zelenjave. Temu klicu narave so sledili tudi kmetje iz Mirna in Orehovelj. Dan bi se lahko kljub vojni vihri končal kot lep in zadovoljen dan, saj bi bilo delo na polju opravljeno, nevarnosti ni bilo.

Pa so privršala zavezniška letala s smrtonosnim tovorom. Njihova naloga je bila uničiti ali vsaj onesposobiti letališče na Rojah (blizu Mirna, danes v Italiji), ki je bilo za takratne čase eno najbolje opremljenih  na tem območju. Svoj svinčeni tovor so začeli sipati takoj za tem, ko so preleteli Kras. Ljudje so bili nad nenadnim ropotom letal presenečeni, čeprav je bil to vojni čas. Toda časa za umik ni bilo več. Samo v Mirnu in Orehovljah je bilo 27 mrtvih. In veliko veliko ranjenih.

V Mirnu smo pripravili spominsko slovesnost na te žalosti polne čase. Slavnostni govornik je bil dr. Gabrijel Devetak. V svojem govoru je podal zlasti svoje spomine na ta dogodek. Pri oblikovanju programa so sodelovali člani Kulturnega društva Stanko Vuk, učenci Osnovne šole Miren, učenka Glasbene šole Emil Komel, Vokalna skupina Chorus 97 in Pevski zbor društva žena Miren-Orehovlje.

Med obiskovalci prireditve so bili tudi tisti, ki so bombardiranje doživeli kot otroci. Prav zato je bila zaključna skladba Silencio tista, zaradi katere je iz marsikaterega očesa zdrknila solza. Solza žalosti, morda slovesa od takrat preminulega domačega ali vaščana, moda kot obsodba vsakršnega nasilja.

Dogodek so organizirali  KS Miren, Krajevna organizacija ZB Miren in KD Stanko Vuk.

 

za KD Marta Pavlin
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI KULTURNO DRUŠTVO STANKO VUK Miren - Orehovlje? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Maj 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
01.05.2017 | Šport
14. turnir narodov U15, finale skupine C OB
01.05.2017 | Družabni dogodki
Budnica Pihalnega orkestra Komen
01.05.2017 | Družabni dogodki
OPAJSKI VEČER POD ZVEZDAMI
07.05.201 | Šport
Vsi na kolo za zdravo telo.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.