Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.10.2016

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno, po nižinah bo nastala megla ali nizka oblačnost. Proti jutru se bo na Primorskem začela nabirati oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 4, ob morju okoli 9 stopinj C.
6°C | 16°C
torek, 24.10.2016
12°C | 19°C
sreda, 25.10.2016
15°C | 20°C
četrtek, 26.10.2016
14°C | 20°C
Opozorila
Sobota, 22.10.2016 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
16°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

"KRASNA SI BISTRA HČI PLANIN..."


KULTURA

| |
24.02.2016      22:20
A A

"KRASNA SI BISTRA HČI PLANIN..."foto: Dean Cijan
foto: Dean Cijan
Deli:

Tako kot Soča združuje tri narode, ki živijo ob njenem toku, tako so se v mesecu kulture združila tri društva: KD Stanko Vuk Miren – Orehovlje, KTD Zarja Bilje ter PD Štandrež  in pripravila proslavo ob Slovenskem kulturnem prazniku. 19. februarja 2016 na Mirenskem gradu in 21. februarja 2016 v Štandrežu so oder zasedli številni nastopajoči, od vokalne skupine Animo (Ingrid Praznik, Tjaša Močnik, Ana Cencič, Maja Silič), odlične pianistke (Eva Dolinšek),, godalnega kvarteta (Ana Cotič, Tina Debenjak, Andrej Brešan, Jernej Budin), mlade violinistke (Makrina Quinzi), pevcev (Silvan Zavadlav) do recitatorjev iz vseh treh krajev.

Prireditev smo poimenovali »KRASNA SI BISTRA HČI PLANIN…« in jo posvetili Simonu Gregorčiču, saj letos mineva 110 let od njegove smrti.

Po himni in glasbenih točkah je spregovoril slavnostni govornik, umetnostni zgodovinar Saša Quinzi. V svojem govoru je izpostavil lika, vsem dobro poznanega glasbenega ustvarjalca, Lojzeta Bratuža in njegove žene, pesnice Ljubke Šorli. Z veliko ljubeznijo sta kljubovala vsem življenjskim viharjem in nasilju, ki je žal  privedlo do tragične smrti skladatelja in zavzetega kulturnega ustvarjalca. Pokončnost, vztrajnost in duhovno plemenitost je govornik izluščil iz pesniškega opusa Simona Gregorčiča. Na likovnem področju pa je govornik  pridružil navedenim tudi cerkvene poslikave Toneta Kralja, ki je v nenaklonjenih časih veliko prispeval k narodni zavesti našega, predvsem primorskega, človeka. V času, ko je bila naša beseda prepovedana, je svoje nestrinjanje in kljubovanje pokazal s sliko. S svojo umetnostjo pa obogatil celoten kulturni prostor.

Skozi Gregorčičeve pesmi, ki so mnoga desetletja bile Primorcem skoraj svete, smo se spomnili njegovega celotnega življenja. Tako rojstva na domačem pragu, dela narodnega buditelja in kaplana, ljubezni do »Planinske rože«, kot preroških napovedi prve svetovne vojne in njegove prezgodnje smrti ter zadnje poti v planinski raj.

Ko je na oder »prižuborela« naša smaragdna lepotica, sta pesem Soči z velikim občutkom predstavila Mojca Dolinšek in Matej Klanjšček.

Prireditev se je ob napovedovanju Sonje Cijan nadaljevala z recitacijami Gregorčičevih pesmi (Maja Silič, Majda Zavadlav, Pietro Grauner, Božidar Tabaj) prepletenimi z glasbenimi vložki. Da so gledalci vse še bolj doživeto občutili je recitacije spremljala glasba izpod prstov Eve Dolinšek in fotografije Mitje Klančiča na projekciji.

Izbor pesmi in smiselna povezava v doživeto celoto je delo Elvire Brumat Medvešček. S svojim bogatim znanjem sta nastopajočim pomagala umetniški vodja Jože Hrovat in režiser Božidar Tabaj. Za tehniko so skrbeli Marko Brajnik, Niko Klanjšček in Joško Kogoj.

Gregorčič je bil velik domoljub in od njega se lahko še marsikaj naučimo, saj mu je prav skrb in ljubezen do ljudi, maternega jezika in domovine dajala pogum in moč za življenje.

Sonja Cijan

 

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI KULTURNO DRUŠTVO STANKO VUK Miren - Orehovlje? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


OBČINA MIREN - Glasilo
Številka: 6
Izšla: 10.10.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
23.10.201 | Šport
Pohod Lipa-Pedrovo
28.10.2016 | Šport
Meditacija
29.10.201 | Ostalo
osveščevalna akcija
31.10.201 | Družabni dogodki
Tradicionalno pobiranje "Vahtiča"
22.10.201 | Ostalo
Občinska vaja: Potres Miren-Kostanjevica 2016
23.10.201 | Šport
Pohod Lipa-Pedrovo
28.10.2016 | Šport
Meditacija
29.10.201 | Ostalo
osveščevalna akcija
31.10.201 | Družabni dogodki
Tradicionalno pobiranje "Vahtiča"

Bodite prvi pri oddaji mnenja.