Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 25.04.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo v vzhodni Sloveniji pretežno jasno, drugod pa zmerno do pretežno oblačno. Predvsem ponekod na severozahodu bo lahko občasno rahlo deževalo. Pihal bo južni do jugozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 5 do 10, na Primorskem do 12 stopinj C.
10°C | 16°C
sreda, 26.04.2017
11°C | 18°C
četrtek, 27.04.2017
13°C | 16°C
petek, 28.04.2017
8°C | 16°C
Opozorila
Ponedeljek, 24.4.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
16°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Dan državnosti 2015 - AH, TI KAVALIRJI


KULTURA

| |
14.07.2015      20:28
A A

Dan državnosti 2015 - AH, TI KAVALIRJIDeli:

Ob Dnevu državnosti se vsako leto zberemo na Mirenskem gradu in s kulturno prireditvijo ter kresom počastimo najlepši slovenski praznik. Letos se nas je zbralo res veliko. Cvetela je lipa, ki je bila posajena pred 24. leti v čast mladi državi, marsikateri obiskovalec je pripomnil, da na to prireditev pride prav vsako leto. Za kulturni program že 10 let skrbi KD Stanko Vuk Miren - Orehovlje, za kresovanje in družabno srečanje pa KS Miren in Društvo žena Miren - Orehovlje. Večer je s pesmijo obogatila vokalna skupina Chorus 97 pod vodstvom Laure Winkler Klanjšček. Podžupan Stojan Cotič je pozdravil udeležence in nas vse spomnil, kako pogumni in enotni smo bili v ključnih trenutkih naše zgodovine. Prav iz preteklosti pa bi morali črpati moč za reševanje naše ne preveč rožnate gospodarske situacije. Slavnostna govornica je bila podpredsednica Pokrajine Gorica gospa Mara Černic. Mnogi jo poznajo po tem, da je, kot novoizvoljena podpredsednica, na seji govorila v slovenščini. Delo in vsa prizadevanja  gospe Černic so zelo pomembna za življenje Slovencev v Italiji. Vidno vlogo pa ima tudi pri projektih, ki vplivajo na življenje ljudi na obeh straneh meje. Gospa Černic je z govorom in pozitivno naravnanostjo  navdušila vse prisotne. 

Ker pa so bili naši gostje tudi člani Prosvetnega društva Štandrež s katerimi že dolga leta zgledno sodelujemo, je praznični večer res potekal v duhu brisanja meja.

Sledila je veseloigra »Ah, ti kavalirji«. Gojenje sviloprejk (po domače kavalirjev) je bilo v Mirnu, Orehovljah in še po nekaterih drugih vaseh precej razširjeno. Starejši vaščani se še spomnijo časov, ko jim je prav vzgoja sviloprejk pomagala do debelejšega kosa kruha. Na te čase sedaj spominjajo samo še murve, ki še vedno rastejo v naših krajih. Veseloigro so prvič zaigrali leta 2011 in je plod sodelovanja med KD Stanko Vuk Miren – Orehovlje in Prosvetnim društvom Štandrež. Avtorica je Mojca Dolinšek, ki je za izvirno besedilo dobila tudi Linhartovo nagrado, gralci so člani obeh društev. Igra je bila že neštetokrat odigrana in z navdušenjem sprejeta. Tudi ta večer smo se ob njej nasmejali in navdušeno ploskali.

Otroci so se najbolj razveselili kresa, ki je sledil.

Čeprav je bil naslednji dan za večino delavni dan, smo se ob kozarčku pijače in prigrizku zadržali kar pozno v noč.

Nasvidenje naslednje leto.  

 

za KD Elvira Brumat Medvešček
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI KULTURNO DRUŠTVO STANKO VUK Miren - Orehovlje? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
April 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.04.2017
Danes ni dogodkov.
28.04.2017 | Družabni dogodki
OSMICA Pri Krčarju
28.04.2017 | Družabni dogodki
PODOKNICA NEDELSKEGA DNEVNIKA
28.04.2017 | Družabni dogodki
OSMICA Pri Krčarju
28.04.2017 | Družabni dogodki
PODOKNICA NEDELSKEGA DNEVNIKA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.