Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 01.05.2017

delno oblačno
Danes bo povečini sončno. Zjutraj bo ponekod v severni in vzhodni Sloveniji nizka oblačnost, ki bo dopoldne razpadla. Popoldne bo oblačnost od zahoda pričela naraščati. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 21 stopinj C.
6°C | 21°C
torek, 02.05.2017
11°C | 17°C
sreda, 03.05.2017
6°C | 20°C
četrtek, 04.05.2017
9°C | 19°C
petek, 05.05.2017
10°C | 20°C
Opozorila
Ponedeljek, 1.5.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
21°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice €nergija

EN.OBČINA 2016 med malimi občinami


€NERGIJA

| |
18.10.2016      10:43
A A

EN.OBČINA 2016 med malimi občinamiDeli:

Zmagovalka letošnjega tekmovanja za energetsko najodmevnejše občine v Sloveniji v kategoriji malimi občinami je postala občina Miren-Kostanjevica. Sedem članska strokovna komisija je med vsemi slovenskimi občinami v prvem krogu izbrala 70 tistih, ki redno poročajo državi o izvajanju akcijskega načrta LEK-a, ter na podlagi poročil na koncu izbrala po tri super finalistke v vsaki kategoriji med malimi, srednjimi in velikimi občinami. Zmago si je zagotovila z konstantnim izvajanjem zadanih aktivnosti v akcijskem načrtu in zadajanju novih ciljev za doseganje večje energetske učinkovitosti in učinkovite rabe energije. V zadnjih letih je uspešno zaključena izgradnja energetsko zelo učinkovitega vrtca Bilje in energetska obnova šole Bilje. V javno zasebnem partnerstvu se je za ogrevanje teh dveh objektov pridobilo izvajalca, ki bo po ugodni ceni zagotavljal toploto iz obnovljivih virov energije in je izgradil kotlovnico. Za večino objektov šol,  vrtcev in občinskih stavb se izvajajo aktivnosti energetskega knjigovodstva, tako se lahko v vsakem trenutku preveri porabo za vsako stavbo posebej. Kati če imamo podatke o porabi energije lahko načrtujemo ustrezne ukrepe za ustvarjanje prihrankov. Podatki o porabi so uporabljeni tudi pri izvedbi izobraževalnih delavnic za učitelje, ki  izvajajo OVE in URE vsebine v okviru pouka, krožkov, tehničnih dni ali ostalih izobraževalnih aktivnosti v vrtcih in šolah. Učenci OŠ Miren so v sklopu krožkov OVE, URE pripravili dve odmevni gledališki predstavi. Za  objekte v lasti občine se je izdelalo Energetska izkaznice v skladu z zakonodajo. Eden izmed ukrepov je bila tudi postavitev e-polnilne postaje in nakup e-koles, ki si lahko občani in turisti brezplačno izposodijo. Vse ukrepe se izvajajo v tesnem sodelovanju z GOLEO, Goriško lokalno energetsko agencijo. Jasni so tudi načrti za prihodnost, kjer se pod vodstvom GOLEE sodeluje skupaj z ostalimi 23 občinami v evropskem projektu ELENA, v sklopu katerega bomo pripravili potrebno vedno zahtevnejšo dokumentacijo še za energetsko sanacijo vrtca Opatje selo, Dvorane Negovana Nemca v Biljah in dvorane v Kostanjevici. Planirana je tudi skrb za elekto mobilnost, kjer se v sklopu nastajajočega Geoparka Krasa načrtujejo vzpostavitve mreže električnih vozil in koles, za potrebe turizma in javnih prevozov. Vse aktivnosti se načrtuje izvesti s sofinanciranjem iz EU projektov čezmejnega, transnacionalnega sodelovanja in  v dopolnjevanju z razpisi nacionalnega Ministrstva za infrastrukturo in EKO sklada.

Aleš Vodičar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Miren-Kostanjevica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Maj 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
01.05.2017 | Šport
14. turnir narodov U15, finale skupine C OB
01.05.2017 | Družabni dogodki
Budnica Pihalnega orkestra Komen
01.05.2017 | Družabni dogodki
OPAJSKI VEČER POD ZVEZDAMI
07.05.201 | Šport
Vsi na kolo za zdravo telo.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.