Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.01.2017

jasno
Danes bo na Primorskem pretežno jasno, burja bo počasi slabela. Drugod po Sloveniji bo sprva pretežno oblačno, sredi dneva in popoldne pa se bo večinoma delno zjasnilo, le na jugu bo ostalo bolj oblačno. Ponekod bo še pihal severovzhodni veter, ki pa bo slabel. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do 1, na Primorskem okoli 5 stopinj.
-10°C | 1°C
sobota, 19.01.2017
-7°C | -1°C
nedelja, 21.01.2017
-13°C | 2°C
ponedeljek, 22.01.2017
-12°C | 1°C
torek, 23.01.2017
-12°C | 1°C
Opozorila
Četrtek, 19.1.2017 ob 9h
Burja na Primorskem bo počasi slabela, a bodo danes do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegali hitrost okoli 100 km/h.
-10°C
1°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Nenavadno dogajanje v naravi


NOVICE

| |
10.11.2011      15:44
A A

Nenavadno dogajanje v naravi


V neobičajno toplih zgodnje novembrskih dneh je bil na obronkih gozdov okoli Mežice opažen nenavaden pojav.


naša pikapolonica
naša pikapolonica
Deli:

Sprehajalce so presenetile čudne pikapolonice nenavadnih barv, še posebej pa njihova množičnost. V trenutku si na svojih oblačili lahko naštel po šest, osem, deset in več hroščkov; tu in tam je kateri pristal tudi na goli koži roke in obraza.

Rdeče pikapolonice s sedmimi pikami prislovično prinašajo srečo. Najdemo jih na voščilnicah, o njih pojejo otroške pesmice, sedmica, povezana s številom pikic na njihovih krilih, je pa itak pravljično število.

Morda se kdo  iz otroštva spomni tudi pesmice, ki jo je treba zrecitirati, medtem, ko ti pikapolonica,

ki si ji podstavil kazalec, da se je povzpela nanj,  počasi pleza do vrha : Pina bezina, pokaž mi ženina! In, kamor je odletela, tam nekje je že čakal ženin za mladenko.

Da bi se pikapolonice že kdaj prej pojavljale tako množično, se nihče ne spomni. Da bi pristajale na ljudeh tudi ne. Prav tako je poseben njihov videz – barve so lahko od rdeče, rumene, črne in rjave, število pik pa variira od 2 pa vse do 22.

Po kratki raziskavi se je izkazalo, da so nenavadni hroščki verjetno azijske, oziroma kitajske pikapolonice, ki so jih pred časom od tam uvozili v Evropo, da bi (bolj učinkovito kot domače) uničevale listne uši.

A kot se rado zgodi ob poseganju človeka v naravo, so se uvožene živalice razmnožile čez vse meje in ne uničujejo le uši ampak tudi domorodne pikapolonice ter druge žuželke. Škodijo tako čebelarjem kot vinogradnikom, povzročajo pa lahko tudi alergijo.

Nimajo naravnega sovražnika in se širijo po Evropi. Vedno več jih opažajo tudi po Sloveniji. Pred zimo se zbirajo in iščejo primerno zavetje – ponekod se zbirajo na fasadah, menda jih je tudi po več sto in pogosto silijo v stanovanje, na toplo.

Pravega recepta, kako se spopasti z njimi, zaenkrat ni. Uničevanje z insekticidi škodi tudi avtohtonim žuželkam, mehanično uničevanje je vprašljivo, morda nam ostane le upanje, da bo narava sčasoma sama uravnovesila stanje, ki ga je s svojo nepremišljenostjo povzročil človek.

 

 Ida Paradiž


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Mežica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Občinsko glasilo Šumc
Številka: 46
Izšla: 19.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.01.2017 | Ostalo
So fresh
20.01.2017 | Ostalo
So fresh

Bodite prvi pri oddaji mnenja.