Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.01.2017

jasno
Ponoči in zjutraj bo na vzhodu in jugu Slovenije še pretežno oblačno, drugod se bo delno zjasnilo. Predvsem v južni Sloveniji bo občasno še rahlo snežilo. Pihal bo severovzhodni veter, na Primorskem močna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -8 do -3, v alpskih dolinah do -14, na Primorskem okoli 0 stopinj C.
-8°C | -2°C
sobota, 21.01.2017
-8°C | 0°C
nedelja, 22.01.2017
-8°C | 1°C
ponedeljek, 23.01.2017
-6°C | 4°C
Opozorila
Sreda, 18.1.2017 ob 18h
Do jutri zjutraj bo na Primorskem še pihala močna burja, ki bo na izpostavljenih mestih v sunkih dosegala hitrost od 110 do 140 km/h. Jutri čez dan bo počasi slabela, a bodo do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegli hitrost okoli 100 km/h.
-8°C
-2°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kronika

Vandalizem v Topolah


KRONIKA, LOKALNE SKUPNOSTI, ONESNAŽENJA IN NESREČE Z NEVARNIMI SNOVMI

| |
26.09.2016      8:17
A A

Vandalizem v Topolah


Nismo še uspeli urediti vseh misli in slik po uspelem praznovanju vaškega praznika in žegnanja v Topolah, ko je med ljudi udarila novica o vandalizmu na Pleši, ki bdi nadvasjo Topole. Redni jutranji pohodniki so odkrili, da je v času od nedelje do torka zjutraj nekdo poškodoval križ na sprehajalni poti od Topol proti Mlinčkom, prekucnil klop in poškodoval varovalno ograjo pri razgledni točki na Pleši. Križ na boru ob poti je bil postavljen pred mnogimi leti, nekateri pravijo da že pred prvo svetovno vojno. Vaška navada je bila, da se za križ zatakne šopek rož, ko se gre nabirat borovnice, na poti domov pa se zatakne za križ šop borovnic v zahvalo za uspešno in varno nabiranje v gozdu. Ta navada se je prenašala iz roda v rod in je tudi danes zelo živa, saj je za križem vedno zataknjeno sveže cvetje.


Deli:

Pogled na razbite kose križa v človeku zbudi zelo neprijetno občutke. Pojavi se  vprašanje, komu je križ v napoto in kakšni motivi vodijo človeka ali skupino ljudi, da se spravijo na znamenje sredi gozda. Sam Bog ve, kdo so ti ljudje. Lahko gre za enega ali več verskih nestrpnežev, posameznika, opogumljenega z alkoholom in drogo, lahko je bilo nekomu samo »dolgčas«?

Vendar se negativno in vandalsko početje pri tem dogodku ni zaključilo. Na športnem igrišču imamo tudi električno osvetlitev, ki jo uporabljamo ob posameznih dogodkih. Ker uporaba osvetlitve v večernem času ni dovoljena vsem, so nepridipravi vlomili v električno omarico in prižigali luči brez dovoljenja. Nihče ne ve, kdo je vlomil. Na vprašanje kdo je dovolil ali prižgal luči na igrišču, so obiskovalci in igralci odgovorili, da so bila vrata električne omarice pač odprta.

Topole ležijo ob robu večjega hriba, ki je poraščen z gozdom. Skozi gozd je speljana gozdna cesta in nekomu se je zadelo, da je gozd prav primeren prostor, da se pod okriljem noči lahko odloži vse odvečno blago. Tako je nekomu začelo primanjkovati prostora v omarah za obleko in je  vso odvečno obleko odložil v gozdu. Zopet se sprašujem zakaj?

Trenutno zadnje »pogumno« dejanje, pa je poslikava brunarice na športnem igrišču s sprejem. Športniki so poleti na novo zaščitili brunarico pred vremenskimi neprilikami, zopet neznani storilci pa so na njej preizkušali svoje umetniške zmožnosti. Z risanjem čudnih simbolov in genitalij pač ne sodijo v sam vrh umetnosti. Zopet vprašanje, kdo so bili vandali? Ali smo se Topolci komu zamerili, da uničuje naše skupne dobrine? Ali so bili to mladostniki, ki nimajo kaj početi? So bili domačini ali so prišli od drugod?

Veliko vprašanj in malo pravih odgovorov za tako majhno vas, kot so Topole!

Besedilo in foto: Peter Jemec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Mengeš!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Mengšan
Številka: 10-2016
Izšla: 14.10.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.01.2017
Danes ni dogodkov.
20.01.2017 | Šport
Zimovanje na Zelenici
22.01.2017 | Šport
Turnir v pokru za mlade
25.01.2017 | Tečaji in delavnice
Vidim prihodnost - Izbira poklica
28.01.2017 | Kino
Risanke - Inside Out
20.01.2017 | Šport
Zimovanje na Zelenici
22.01.2017 | Šport
Turnir v pokru za mlade
25.01.2017 | Tečaji in delavnice
Vidim prihodnost - Izbira poklica
28.01.2017 | Kino
Risanke - Inside Out

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo