Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.10.2016

oblačno
Danes bo na severovzhodu večinoma sončno. Drugod bo bolj oblačno, v zahodni in ponekod v osrednji Sloveniji bo občasno rahlo deževalo ali rosilo. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 14 do 20 stopinj C.
10°C | 15°C
torek, 25.10.2016
14°C | 20°C
sreda, 26.10.2016
14°C | 14°C
četrtek, 27.10.2016
7°C | 14°C
petek, 28.10.2016
3°C | 14°C
Opozorila
Ponedeljek, 24.10.2016 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
15°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kronika

Vandalizem v Topolah


KRONIKA, LOKALNE SKUPNOSTI, ONESNAŽENJA IN NESREČE Z NEVARNIMI SNOVMI

| |
26.09.2016      8:17
A A

Vandalizem v Topolah


Nismo še uspeli urediti vseh misli in slik po uspelem praznovanju vaškega praznika in žegnanja v Topolah, ko je med ljudi udarila novica o vandalizmu na Pleši, ki bdi nadvasjo Topole. Redni jutranji pohodniki so odkrili, da je v času od nedelje do torka zjutraj nekdo poškodoval križ na sprehajalni poti od Topol proti Mlinčkom, prekucnil klop in poškodoval varovalno ograjo pri razgledni točki na Pleši. Križ na boru ob poti je bil postavljen pred mnogimi leti, nekateri pravijo da že pred prvo svetovno vojno. Vaška navada je bila, da se za križ zatakne šopek rož, ko se gre nabirat borovnice, na poti domov pa se zatakne za križ šop borovnic v zahvalo za uspešno in varno nabiranje v gozdu. Ta navada se je prenašala iz roda v rod in je tudi danes zelo živa, saj je za križem vedno zataknjeno sveže cvetje.


Deli:

Pogled na razbite kose križa v človeku zbudi zelo neprijetno občutke. Pojavi se  vprašanje, komu je križ v napoto in kakšni motivi vodijo človeka ali skupino ljudi, da se spravijo na znamenje sredi gozda. Sam Bog ve, kdo so ti ljudje. Lahko gre za enega ali več verskih nestrpnežev, posameznika, opogumljenega z alkoholom in drogo, lahko je bilo nekomu samo »dolgčas«?

Vendar se negativno in vandalsko početje pri tem dogodku ni zaključilo. Na športnem igrišču imamo tudi električno osvetlitev, ki jo uporabljamo ob posameznih dogodkih. Ker uporaba osvetlitve v večernem času ni dovoljena vsem, so nepridipravi vlomili v električno omarico in prižigali luči brez dovoljenja. Nihče ne ve, kdo je vlomil. Na vprašanje kdo je dovolil ali prižgal luči na igrišču, so obiskovalci in igralci odgovorili, da so bila vrata električne omarice pač odprta.

Topole ležijo ob robu večjega hriba, ki je poraščen z gozdom. Skozi gozd je speljana gozdna cesta in nekomu se je zadelo, da je gozd prav primeren prostor, da se pod okriljem noči lahko odloži vse odvečno blago. Tako je nekomu začelo primanjkovati prostora v omarah za obleko in je  vso odvečno obleko odložil v gozdu. Zopet se sprašujem zakaj?

Trenutno zadnje »pogumno« dejanje, pa je poslikava brunarice na športnem igrišču s sprejem. Športniki so poleti na novo zaščitili brunarico pred vremenskimi neprilikami, zopet neznani storilci pa so na njej preizkušali svoje umetniške zmožnosti. Z risanjem čudnih simbolov in genitalij pač ne sodijo v sam vrh umetnosti. Zopet vprašanje, kdo so bili vandali? Ali smo se Topolci komu zamerili, da uničuje naše skupne dobrine? Ali so bili to mladostniki, ki nimajo kaj početi? So bili domačini ali so prišli od drugod?

Veliko vprašanj in malo pravih odgovorov za tako majhno vas, kot so Topole!

Besedilo in foto: Peter Jemec

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Mengeš!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Mengšan
Številka: 10-2016
Izšla: 14.10.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.2016
Danes ni dogodkov.
25.10.2016 | Tečaji in delavnice
DEPRESIJA JE OZDRAVLJIVA
29.10.2016 | Kino
Risanke - Alpha and Omega
30.10.201 | Šport
Pravljični Palček gre v Medvedjo ali Mokriško jamo
30.10.2016 | Družabni dogodki
"BUČE GOVORIJO"
25.10.2016 | Tečaji in delavnice
DEPRESIJA JE OZDRAVLJIVA
29.10.2016 | Kino
Risanke - Alpha and Omega
30.10.201 | Šport
Pravljični Palček gre v Medvedjo ali Mokriško jamo
30.10.2016 | Družabni dogodki
"BUČE GOVORIJO"
31.10.2016 | Kultura
SVEČANOST OB DNEVU SPOMINA NA MRTVE, KI SO UMRLI V VOJNI ALI ZARADI VOJNE

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo