Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.10.2016

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno, po nižinah bo nastala megla ali nizka oblačnost. Proti jutru se bo na Primorskem začela nabirati oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 4, ob morju okoli 9 stopinj C.
4°C | 11°C
torek, 24.10.2016
8°C | 17°C
sreda, 25.10.2016
14°C | 19°C
četrtek, 26.10.2016
14°C | 15°C
petek, 27.10.2016
6°C | 12°C
Opozorila
Sobota, 22.10.2016 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
11°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Pritrkovalci lažje do zvonov


VERSKE

| |
19.01.2014      12:37
A A

Pritrkovalci lažje do zvonov


Pritrkavanje je Slovenska posebnost in ga uvrščamo med razne vrste glasbe, saj je to je ritmično udarjanje s kembeljnom po krilu zvona. Med zvonjenjem se zvon ziblje v ležiščih in tako prisili, da kembelj niha in udarja ob zvon. Pri pritrkavanju pa zvon stoji pri miru, kembelj pa udarjamo z roko. Ker so kemblji večjih zvonov težki, jih privežemo na lesen kol, ki je utrjen v koreniki zvona, ali pa ga privežemo na verigo ki je pritrjena na nosilne tramove, tako, da je le malo oddaljen od krila zvona. Vsak zvon ima lahko svojega pritrkovalca, ali pa eden igra na več zvonov. Pritrkava pa se na tri, štiri največ pet zvonov, če jih je toliko v zvoniku.


Deli:

Lepoto pritrkovanja že nekaj let ohranja in poživlja pritrkovalska skupina pod vodstvom Toneta Lebarja, ki združuje številne mlade. Ker pa je potrebno vse kar se na malih zvonovih naučijo prenesti tudi na velike je bila to do nedavnega velika težava, kajti varno priti do zvonov in nazaj je bila prava umetnost. Ob številnih prepotrebnih  obnovah cerkve običajno za zvonik vedno zmanjka denarja. Še pred prazniki pa so mojstri zasukali rokave in na novo uredili tudi dostop do zvonov, ki je sedaj ob novi razsvetljavi veliko prijetnejši. Za vsak poseg so potrebni najprej izračuni tako statični, kakor finančni in statične je tokrat opravil Franc Pezdirc s.p. Projekt, spodnji del stopnic, ki je betonski je opravil Boštjan Tekavc GTB, lesenega pa Andrej Juteršek. S tem so dokazali, da tudi domači mojstri nekaj veljajo. Na praznike pa so se pritrkovalci v zvonik podali po novih širokih stopnicah, ki poleg lažjega dostopa nudijo tudi večjo varnost. 

0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 07
Izšla: 29.09.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.201 | Turizem
Lukov sejem
22.10.201 | Turizem
Lukov sejem

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo