Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 30.04.2017

pretežno jasno
Danes bo pretežno jasno, predvsem v hribovitem svetu občasno zmerno oblačno. Pihal bo veter vzhodnih smeri, na Primorskem šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 17, na Primorskem do 20 stopinj.
3°C | 18°C
ponedeljek, 01.05.2017
6°C | 21°C
torek, 02.05.2017
8°C | 20°C
sreda, 03.05.2017
7°C | 20°C
četrtek, 04.05.2017
7°C | 19°C
Opozorila
Nedelja, 30.4.2017 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
18°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Praznik svete družine


VERSKE

| |
12.01.2015      19:57
A A

Praznik svete družine


Priznati moramo, da nas je večina na običaj tepežnice že malce pozabila, a tepežni dan je čas, ko oblast prevzamejo otroci in se vsaj enkrat na leto maščujejo odraslim za prejete udarce, piše Niko Kuret v knjigi Praznično leto Slovencev. Čeprav so bili i starši tisti, ki bi jih bili morali dobiti po riti se je največkrat vsa ta zgodba končala z besedami: »Tepežkanje velja samo do devetih zjutraj!« In komu se da dvigniti iz postelje, da bi s šibo, ki jo je pustil sveti Miklavž mamo ali očeta nekajkrat po ta zadnji plati oziroma za plačilo prejel kakšen bombon ali čokolado, ko pa imajo otroci že tako vsega dovolj le spanje ne.


Deli:

A vendar se še prav dobro spomnim, kako zanimivo je bilo prileteti v kuhinjo z šibo in začeti udrihati sem ter tja največkrat tudi v škodo, nekaj pa je le padlo na pravo mesto. Niko Kuret ugotavlja, da je razlaga, da otroci s tepežkanjem vsaj enkrat na leto povrnejo udarce, ki so jih bili deležni sami, preveč preprosta. Raziskovanje šege, ki so jo po Slovenskem različno imenovali pametiva, šapavci, otepovci ..., namreč razkriva, da na ta dan šibe niso zavihteli predvsem otroci, ampak fantje in možje, udarci pa so padali po dekletih in mladih ženah, menda celo krepko – »tako, da so bile 'žrtve' kar lisaste«. Še v sedemdesetih letih je bojda kakšno dekle po tepežnem dnevu hodilo naokrog vse marogasto – z dobrim namenom, kakopak.Reš'te se, reš'te se ali Šip, šap, šip, šap se je ponavadi zaslišalo, preden je zapela šiba, in tisti, ki jih je dobil, je moral seči v žep ali shrambo in tepežkarje obdarovati. V današnjih dneh na praznik svete družine ni več tepeškanja, ostal pa je še blagoslov otrok. tega se udeleži na nedeljsko popoldne v cerkvi Marije Vnebovzete precejšnje število otrok. Nekatere prineso še starši, drugi pridejo že sami in , to ne le iz domače fare,  a na tepeškanje se tisti dan le še redko kdo spomni..
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 03
Izšla: 20.04.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo