Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.02.2017

pretežno oblačno
Zvečer in ponoči bo pretežno jasno. Proti jutru bo po nekaterih kotlinah nastala megla. Burja na Primorskem bo do jutra večinoma ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od -5 do 0, ponekod na Notranjskem, Kočevskem in Gorenjskem do okoli -10 stopinj C.
-3°C | 11°C
nedelja, 26.02.2017
-3°C | 11°C
ponedeljek, 27.02.2017
-2°C | 13°C
torek, 28.02.2017
4°C | 13°C
sreda, 01.03.2017
4°C | 14°C
Opozorila
Sobota, 25.2.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
-3°C
11°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Praznik Marije Pomočnice kristjanov


VERSKE

| |
28.05.2014      20:30
A A

Praznik Marije Pomočnice kristjanov


Letošnje leto je bilo na praznik Marije Pomočnice kristjanov v Marijinem svetišču na Brezjah, ki so najbolj znana slovenska božja pot še posebno slovesno, saj so praznovali 200-letnico milostne podobe Marije Pomagaj. K njej vsako leto romajo številni verniki, ki Devico prosijo za pomoč. V 150 letih, odkar so se začela pričevanja o čudežnih ozdravitvah, naj bi se na Brezjah zvrstilo že 15 milijonov romarjev.


Deli:

Nastanek milostne podobe Marije Pomagaj na Brezjah je povezan s francosko okupacijo, ko se je kranjski slikar Leopold Layer v stiski odločil, da bo svojo nadarjenost uporabil za ponarejanje bankovcev. Končal je v ječi, kjer se je zaobljubil Mariji Pomagaj z Brezij, da ji bo poslikal kapelo, če ga obvaruje in reši. Po prihodu iz ječe je Layer izpolnil obljubo in leta 1814 poslikal Marijino kapelo s freskami. Po izročilu je takrat naslikal tudi sedanjo milostno podobo Matere Božje. Podobo je naslikal po Cranachovi Mariji v Innsbrucku. Vendar pa je njegova podoba poslovenjena: Marijini obleki je dal nošo 18. stoletja, Jezusov in Marijin obraz pa sta dobila nove poteze. Obenem je ta dan tudi praznik vseh Slovencev doma in po svetu, saj je Marija Pomagaj tudi zavetnica slovenskega naroda. Dobro je  obiskana na praznik tudi cerkev sv. Vida v Šentvidu pri Lukovici, kjer imajo  podobo kronane Marije že 76 let in jo na praznik poneso po vasi Šentvid in Prevoje. Po sveti maši v kateri je tokrat mašnik Ivan Povšnar spregovoril o vzkliku "Marija, pomoč kristjanov", o njegovem zgodovinskem nastanku, ki sega v drugo polovico 16. stoletja  in o besedah, da Marija ni še nikogar zapustila, ki jo je iskreno prosil za pomoč. V procesiji smo se po končani sveti maši zvrstili za banderom in ponesli Marijo med hiše, travnike in polja skupaj z  glasovi pesmi, ki so jih prepevali pevci cerkvenega mešanega pevskega zbora.  Globoka vera vseh, ki so zahajali k Mariji v cerkev sv. Vida po tolažbo in pomoč je do današnjih dni ohranila navado obiskovanja Marije v cerkvi sv. Vida. Številne še ohranjene zahvale ob oltarju pričajo o pomenu verovanja in zaupanja v Marijo in mogoče bomo čez leta opazili tudi kakšno novo zahvalo Mariji Pomočnici kristjanov . 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 01
Izšla: 02.02.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 25 26 27 28 1 2 3 4 5 6
25.02.2017 | Turizem
Pustna povorka
25.02.2017 | Turizem
Pustna povorka

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo