Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 27.04.2017

oblačno
Danes bo oblačno in čez dan deževno. Najmanj dežja bo na vzhodu ob meji s Hrvaško, kjer bo začelo močneje deževati šele zvečer ali ponoči. Veter bo nekoliko oslabel. Najvišje dnevne temperature bodo od 11 do 17, v jugovzhodnih krajih do 21 stopinj C.
12°C | 15°C
petek, 28.04.2017
11°C | 16°C
sobota, 29.04.2017
6°C | 16°C
nedelja, 30.04.2017
3°C | 18°C
ponedeljek, 01.05.2017
7°C | 18°C
Opozorila
Četrtek, 27.4.2017 ob 5h
Od danes do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Zato bodo v četrtek močneje narasli vodotoki v zahodni in južni ter deloma v severni Sloveniji, v noči na petek in v petek dopoldne pa tudi drugod. Danes zvečer bo povišano tudi plimovanje morja.
12°C
15°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Blagoslov konj na praznik prvega mučenca ......


DRUŠTVA, VERSKE

| |
03.01.2015      22:36
A A

Blagoslov konj na praznik prvega mučenca svetega Štefana


Sveti Štefan je zavetnik konj, konjarjev in kočijažev, zidarjev, krojačev, kamnosekov, tkalcev, tesarjev, sodarjev, kletarjev; priprošnjik proti glavobolu, bolečinam zaradi želodčnih in ledvičnih kamnov; zbadanju in obsedenosti; za srečno zadnjo uro.


Deli:

Zaradi tega je sveti Štefan  priljubljen ljudski svetnik in  ob njegovem godu so se  razvili številni domači običaji. Cerkev na ta dan blagoslavlja sol, vodo in konje. Ponekod imajo darovanje s kipci konjev okrog oltarja za blagoslov pri živini. Blagoslov konj na Štefanovo pri nas pripravi konjerejsko društvo Lukovica v sodelovanju z domačim župnikom. V cerkvi svetega Vida v Šentvidu pri Lukovici in pred njo je tako na Štefanovo potekal blagoslov soli in konj. Če je o pomenu prvega mučenca spregovoril duhovni pomočnik Ivan Povšnar med sveto mašo je domači župnik Andrej Svete spregovoril o pomenu blagoslova soli in živine.  Blagoslovljeno sol lahko potresejo po polju in hkrati kropijo z blagoslovljeno vodo, “da suho vreme ne bi škodovalo”, lahko  jo  dodajo živini in primešajo kuhinjski soli. Svetoštefanjska sol je nekdaj morala biti pri roki vse leto. Ko se je skotil teliček, so ga posolili s to soljo - da bi čim lepše rasel. Ko se je bližala nevihta, so s pomočjo svetoštefanjske soli odganjali nevihtne oblake. Varovala je tudi pred okužbo in vsemi boleznimi. In če so naši predniki vedeli, kaj je dobro postoriti, zakaj bi to ne veljalo še sedaj. Vsega tega se še kako zavedajo konjeniki, ki so na svojih konjičkih prijezdili k blagoslovu. Pred cerkvijo je sledil najprej obred nato pa še posamezni blagoslov konj, ki so se nato podali na krajšo pot po okolici. Vsak izmed udeležencev je za spomin prejel tudi blagoslovljeno sol , da jo bo lahko uporabil v času hude ure kakor so jo uporabljali naši predniki. 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 03
Izšla: 20.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
30.04.2017 | Kultura
Prvomajski nastopi Godbe Lukovica

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo