Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 27.04.2017

oblačno
Ponoči bo oblačno, dež bo zajel večji del Slovenije, na Primorskem bo lahko tudi zagrmelo. Pihal bo okrepljen jugozahodnik, ob morju jugo.
12°C | 16°C
petek, 28.04.2017
11°C | 17°C
sobota, 29.04.2017
5°C | 15°C
nedelja, 30.04.2017
4°C | 20°C
Opozorila
Sreda, 26.4.2017 ob 18h
Od danes do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Zato bodo v četrtek močneje narasli vodotoki v zahodni in južni ter deloma v severni Sloveniji, v noči na petek in v petek dopoldne pa tudi drugod. Danes in jutri zvečer bo povišano tudi plimovanje morja.
12°C
16°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

Novemu šolskemu letu na pot


ŠOLSTVO

| |
27.08.2012      20:50
A A

Novemu šolskemu letu na pot


V mesecu marcu so rumeni tisk, čeprav je med njimi tudi tisti z zeleno piko polnile vrstice o nepravilnostih in delu ravnateljice, zaradi katere je učni uspeh padel. Le še malo in pričelo se bo novo šolsko in na koncu leta bodo strokovnjaki za neuspeh verjetno ponovno krivili novo ravnateljico, čeravno za to ne bo nič kriva.


Deli:

 Vsem šolarjem in dijakom, ter seveda njihovim staršem na pot v novo šolsko leto pišem tole malce sposojeno zgodbo. V 550 številke revije Ognjišče si lahko preberemo zgodbo, ki jo je napisal  Karl Gržan  in ima tisti značilni zastrašujoči uvod: »Naj pride mama v šolo« in potem še drugi stavek: »Saj ve za tvoje ocene?«  Kako naj staršem povem, da sem tudi nemočen, ko so me želeli videti le kot uspešnega , sposobnega, se z mano celo bahali. A tokrat je bilo drugače, edini sem imel pred zaključkom polletja tri čiste cveke. Ko sem dobil prvega sem pomislil ga bom že popravil, a ni šlo in ko sem si doma še tako želel spregovoriti o tem, dati iz sebe to muke stiske, pa nisem imel moči. Dobro je otroku ploskati ob njegovih uspehih, a  prav tako, če ne še bolj , ga je potrebno sprejeti v njegovi nemoči. V nadaljevanju zapisa sledimo pogovoru med očetom in sinom, ko mu on prizna, da ima tri šuse iz slovenščine in o očetovih izrečenih besedah o tem , da kako to, ko se je vendar učil in njegovemu objemu , ter o njegovih vprašanjih, a ne, da bi ga obsodil, ampak lažje razumel. In zvečer mu je dejal, mogoče bi bilo prav, da greva skupaj do profesorice in sta šla. »Če si se učil potem res ne razumem kako je mogoče, da označiš skoraj vse zloge napačno?«  »Ne zmorem! Možgani mi ne potegnejo« je poskušal pojasniti. Razredničarka je vprašala:« Ali  ni mogoče kako drugače preveriti znanja?« in dobil je vprašanje : » No pa povej vrste stopic!«  Jamb, trohej, daktil, amfibrah, spondej je zdrdral in že razlagal značilnosti posamezne vrste. Očitno ni zabušant je pripomnil oče, »Morda je celo genij« je  dejala razredničarka in svojo izjavo obrazložila. » Geniji so imeli težave z utečenimi postopki« in ob tem je profesorica slovenščine pripomnila, da je odlika dobrega pedagoga, da zna odkrivati znanje in ne neznanje. Potem je dejala očetu: » Hvala, ker ste prišli na roditeljski sestanek. Še tako težke zagonetke lahko v razumevajočem sodelovanju razrešimo« Tako bo prizadevanje vseh, tako tistih, ki gledajo od katedra-šolske table stran kakor tistih, ki gledajo vanj in njihovih staršev v skupnem sodelovanju dvignilo tudi učni uspeh ,ali kakor nam pravi blaženi Slomšek: » Učitelj ne sme misliti , da je svojo dolžnost dovršil, če je svoje učence gladko brati in čedno pisati naučil. Kaj pomaga , če je glava prebrisana, srce pa hudobno in robato. Branje in pisanje je le lupina jedro pa krščanska omika in žlahtno srce.  Želim vam uspešno in nepozabno šolsko leto! 

Karl Gržan je doslej izdal že preko 20 knjig.
5 (1 glas)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 03
Izšla: 20.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5
26.04.2017
Danes ni dogodkov.
30.04.2017 | Kultura
Prvomajski nastopi Godbe Lukovica

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo