Logo MojaObčina.si
JUTRI
12°C
4°C
NED.
14°C
3°C
Oceni objavo

Osrednja občinska proslava ob dnevu državnosti v znamenju mladih glasbenih talentov

V petek, 22. junija 2012, je bila v Kulturnem domu Janka Kersnika ob 20. uri osrednja občinska proslava ob dnevu državnosti. Glavni govornik je bil pesnik, slikar in fotograf Janez Medvešek, ki je z občinstvom delil svoje misli, črtice in pesmi o domovini, za prijetno vzdušje pa je ob klavirski spremljavi Tomaža Pirnata poskrbelo pet mladih talentiranih glasbenikov občine Lukovica.
Ob 21. obletnici dneva državnosti je osrednja proslava v kulturnem domu Janka Kersnika potekala ob prikazu 700 fotografij z lepotami Slovenije, ki jih je posnel osrednji govorec Janez Medvešek. Svoj govor je razporedil na pet različnih tematskih sklopov, saj so se vmes predstavili tudi mladi glasbeniki občine Lukovica, ki svoje šolanje nadaljujejo že na srednji stopnji ali so se v zadnjem času udeležili državnega tekmovanja mladih slovenskih glasbenikov in tam dosegli zavidiljive uspehe. Predstavili so se trije učenci Glasbene šole Domžale, in sicer Ana Stoschitzky na oboi, Urh Štempihar Jazbec na tubi in Maja Pungerčar na klarinetu, prav tako sta se ob klavirski spremljavi Tomaža Pirnata predstavila tudi Miha Lončar na rogu in Maruša Urankar na flavti, slednja pa že obiskujeta Konzervatorij za glasbo in balet v Ljubljani. Govorec je med svojim govorom poudaril, da moramo imeti voljo, vsaj malo tistega žara, ki smo ga imeli v devetdesetih, ko smo se borili za svoj košček zemlje. Poudaril je, če si bomo vsi prizadevali in želeli, da bo bolje, potem bo, ter se spraševal, ali so ljudje še ponosni in praznujejo praznik svoje domovine, ki je v drugih državah veliko bolj cenjen. Tisočletno željo po našem, svojem, bi morali po njegovem mnenju bolj izkazovati, praznik bi morali praznovati vsi, ki nam ni vseeno, kaj bo jutri, tisti, ki mislimo in govorimo slovensko. Poudaril je, da bi morali slaviti uresničene sanje o lastni domovini, ki so jih sanjale generacije naših dedov ter se izviti iz monotonije in sivine. Napačno je, da je vsem za vse vseeno, saj mi potrebujemo le sposobne ljudi, in tudi sam je eden izmed tistih, ki še vedno sanja in se iz sanj prebuja. Govorec je svoj prvi del zaključil z mislijo, da je nekje potrebno začeti in najbolje je, da se to zgodi pri sebi. Če ne drugega, bi bilo potrebno v znak spoštovanja in veselja ob lastni državi obesiti vsaj zastavo. Ob bučnem aplavzu občinstva, ki se kar ni hotel končati, je prireditev končal župan Matej Kotnik, ki je bil mnenja, da smo doživeli »poseben, drugačen in globok kulturni večer. V teh časih, ko govorimo vsi o krizi, je prav, da smo mi govorili o naši domovini, o njeni lepoti in o tem, kaj pravzaprav bi si morali v glavah zamisliti, da bi nam bilo lepše in da bi našo deželo gledali skozi lepše oči.«

Veteran Tone Habjanič meni, da je bila proslava na vrhunskem nivoju, tako glede glavnega govornika, kot tudi nastopajočih mladih glasbenikov, ki se jim vidi, da imajo za seboj že kar lep zalogaj študija. Sam je bil v vojni za Slovenijo trideset dni in se mu zdi, da našo domovino premalo cenimo. »Žalosti me, ko vidim, da ni obešenih zastav, da ni nobene domoljubnosti, saj bi morali naš lepi slovenski kraj bolj ceniti. Včasih je bilo drugače tudi zato, ker smo bili vzgajani v duhu, da se moramo potruditi in žrtvovati za našo domovino.«

Za župana Mateja Kotnika je dan državnosti pravzaprav spomin na tisti, dan ko je bila razglašena samostojnost. »Zame je to resnično lep spomin na mlade dni, ker sem živel nekaj tako posebnega, enkratnega in čudovitostega, kar nekateri ljudje v življenju niso in ne bodo nikoli doživeli.« Zaradi tistega dneva je vse nekako lepše in praznik, ki ga praznujemo, je resnično naš, praznik slovenske enotnosti, ki jo še danes težko dosegamo. Obdobja pred in po osamosvojitvi ne bi moral primerjati, saj je vsako življenje lepo, ko je človek mlad, vsekakor pa je situacija drugačna. Od osamosvojitve smo po njegovem mnenju naredili velik korak naprej, tako s tehnološkim kot tudi gospodarskim razvojem Slovenije, ne moremo pa reči, da je danes vse slabo. »Manjka nam neke rasti in zorenja do tega, da se bomo zavedali, kaj je pomembno, dobro, na kaj moramo biti ponosni in kaj moramo prenašati za naprej.«

Janez Medvešek je bil presenečen, da se je na tako lep dan v dvorani zbralo toliko ljudi. Vidi se, da še ni vse zamujeno in da so še ljudje, ki bi radi praznovali dan svoje domovine. Tudi rdeča nit, ki jo je sam želel poudariti, in se nanjo kar nekaj časa pripravljal, s svojimi citati, mislimi in fotografijami, je ostala rdeča skozi celotno proslavo. Po njegovem mnenju je družina osnovna vrednota, skozi katero se tudi kaže, ali imajo otroci domovinski duh, spoštujejo in ljubijo svojo domovino. »Zato smo na svetu, da živimo in ne zato da delamo, seveda moramo tudi delati, vendar pa je naše osnovno poslanstvo popolnoma nekaj drugega. Prišli smo v sistem, kjer so pomembne materialne stvari, gonja za denar in temu ni konca. Prav zaradi tega bo naše bistveno poslanstvo izvodenelo in je že. Potrebno je biti človek z veliko začetnico na prav vsak dan v letu.« Osrednji govorec je povedal, da se čez naše kraje zelo rad vozi, saj pozna zgodovino teh krajev, ki je tako zelo bogata kot nikjer drugje v Sloveniji. Toliko, kot se je dogajalo tukaj, na tem majhnem končku Slovenije, ki je bil pravzaprav ena ogromna pot v druge konce, je res pohvale vredno in človek ima kaj videti. »V vsaki nesreči je nekaj dobrega in po eni strani je dobro, da je avtocesta obšla vaše kraje, po drugi strani pa škoda, saj bi se ogromno ljudi tu ustavilo in res bi imeli kaj videti

Oglejte si tudi