Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 25.05.2017

pretežno jasno
Ponoči bo povečini jasno, le v vzhodni in deloma osrednji Sloveniji bo več oblačnosti, ponekod bodo možne tudi krajevne padavine.
12°C | 22°C
petek, 26.05.2017
9°C | 26°C
sobota, 27.05.2017
12°C | 26°C
nedelja, 28.05.2017
11°C | 27°C
ponedeljek, 29.05.2017
13°C | 30°C
Opozorila
Sreda, 24.5.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Na obisku pri Vinku Urankarju


OBČINSKE

| |
14.01.2016      8:00
A A

Na obisku pri Vinku Urankarju


Vinka Urankarja iz vasi Lipe si številni občani in občanke najprej prikličejo v spomin kot voznika šolskega kombija. Svoje dolžnosti je izpolnjeval vestno, marljivo in z dobro voljo, prav tako pa so ga imeli radi tudi otroci, ki jih je prevažal na poti v šolo in domov v svoji skoraj 18-letni karieri voznika šolskega kombija.


Vinko in Stanka Urankar sta poročena že 57 let
Vinko in Stanka Urankar sta poročena že 57 let
Deli:
"V prvih letih svojega dela sem dostikrat v zimskih mesecih vstal tudi ob 4. uri zjutraj, zoral zasnežene ceste v vasi Lipa in šele nato zvozil otroke v šolo. Takrat, ko je bilo več snega, sem moral namestiti snežne verige tudi po 70-krat na mesec," se svojih zimskih delovnih dni spominja 81-letni Vinko Urankar. Septembra je minilo 13 let odkar je upokojen, 17 let pa je prevažal v šolo in domov otroke iz naselij Zgornje Loke, Prilesje, Suša, Prevoje nad Blagovico, Jelnik, Gabrje, Jelša, Češnjice in Lipa. Iz tistih časov ima lepe spomine nanje, saj je svoje delo z veseljem opravljal.

Čeprav zaradi narave svojega dela ceste v občini Lukovica zelo dobro pozna, pa Vinko ni bil rojen na območju naše občine, temveč prihaja iz Pšajnovece, njegova soproga Stanka pa iz vasi Buč v Tuhinjski dolini. Vinko je bil najmlajši izmed šestih otrok in se že zelo zgodaj pričel zanimati za zidarska dela. Kot otroka ga je dostikrat s seboj na teren vzel sosed zidar, to zanimanje pa je kasneje preraslo v zidarsko dejavnost, čeprav je bil samouk, vožnja šolskega kombija pa mu je predstavljala popoldansko obrt.

V hiši, kjer VInko in Stanka danes stanujeta s hčerko Damjano, vnukinjo Metko ter Gordano in Zvonkom, ki sta pri njih v rejništvu, sta namreč stanovala Stankina teta in stric. Stanka se je z 12-leti priselila v Lipo, saj je po stričevi smrti njena teta potrebovala pomoč na kmetiji. Z Vinkom sta se spoznala, ko ji je bilo 15-let, iskrice pa so dokončno preskočile štiri leta kasneje, ko ju je sedaj že pokojni župnik Mihael Trdin poročil v cerkvi Karmelske matere božje v Češnjicah nad Blagovico. Na začetku sicer nista stanovala v Lipi, saj sta dve leti pozneje prevzela kmetijo Stankine tete, na kateri sprva ni bilo nobene mehanizacije.

Kljub težki bolezni, ko ga je leta 2002 zadela možganska kap, je Vinko še danes bistrega uma in poln pozitivne energije. Župan Matej Kotnik se Vinka spominja kot: "Odprtega človeka, pripravljenega poprijeti za vsako delo in dobrovoljnega. Rad nas prišel obiskat na Občino tudi po tem, ko je bil že v pokoju. Ob obisku smo začutili, da so lahko ljudje kljub bolzeni in starosti še vedno polni pozitivne energije, dobro voljo po druženju z Vinkom pa smo vzeli s seboj kot popotnico v življenje." 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 03
Izšla: 20.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Maj 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3
25.05.2017
Danes ni dogodkov.
27.05.201 | Družabni dogodki
oTo družinski kolesarski praznik občine Lukovica
27.05.2017 | Družabni dogodki
Dan odprtih src
27.05.2017 | Šport
27. NOČNI ROKOVNJAŠKI POHOD
27.05.201 | Družabni dogodki
oTo družinski kolesarski praznik občine Lukovica
27.05.2017 | Družabni dogodki
Dan odprtih src
27.05.2017 | Šport
27. NOČNI ROKOVNJAŠKI POHOD

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo