Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 29.04.2017

pretežno jasno
Ponoči in zjutraj bo delno jasno, ponekod še pretežno oblačno in po nekaterih nižinah zjutraj megleno. Na Primorskem bo proti jutru zapihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 9, v Gornjesavski dolini okoli 0 stopinj C.
6°C | 16°C
nedelja, 30.04.2017
3°C | 19°C
ponedeljek, 01.05.2017
6°C | 20°C
torek, 02.05.2017
8°C | 18°C
sreda, 03.05.2017
9°C | 15°C
Opozorila
Petek, 28.4.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
16°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

DAN ODPRTIH VRAT Z UPOKOJENCI


LOKALNE SKUPNOSTI, DOGODKI, DRUŠTVA

| |
26.09.2014      17:26
A A

DAN ODPRTIH VRAT Z UPOKOJENCI


Društvo upokojencev Lukovica in Medgeneracijsko društvo Jesenski cvet iz Domžal sta na prvi jesenski dan, 23. septembra, pripravili pester Dan odprtih vrat v Pungartnikovi hiši.


Zbralo se je veliko obiskovalcev.
Zbralo se je veliko obiskovalcev.
Deli:

Kar lepo število obiskovalcev se je zbralo ob otvoritvi prireditve v lepo obnovljenih pritličnih prostorih častitljive hiše. Pod kamnitimi oboki so predstavnice obeh društev predstavile njihovo delovanje in želje ter načrte za prihodnost. Za popestritev je Marija Radkovič iz društva Jesenski cvet prebrala še nekaj zanimivih odlomkov iz del različnih avtorjev. Seveda ni manjkal tudi prigrizek v obliki privlačnih sladic, ki so šle še posebno v slast ob ogledovanju razstavljenih mojstrovin, katere izdelujejo upokojenci in drugi starejši člani obeh društev. Vse do 17. ure so bile tako na ogled papirnate rože, različne pletenine, izdelki iz slame, ogrlice in še kaj bi se našlo.

Društvo upokojencev Lukovica ima kar okoli štiristo članov a le nekateri izmed njih imajo izkušnje s Skupinami starih ljudi za samopomoč. Za slednje na območju bivše domžalske in kamniške občine skrbi Medgeneracijsko društvo Jesenski cvet. To je prostovoljno, humanitarno, nepridobitno združenje fizičnih oseb na področju samopomoči starejših oseb in socialnega varstva, ki trenutno skrbi za delovanje 24. skupin starejših ljudi. Prva tovrstna skupina je bila ustanovljena leta 1987 v Domu upokojencev Izola. Za uspešno delovanje programa so začeli usposabljati prostovoljce. Izobraževanje za vodenje skupin danes poteka v okviru Zveze društev za socialno gerontologijo Slovenije (ZDSGS), ki skrbi za razvoj Skupin starih ljudi za samopomoč na nacionalni ravni. Z delovanjem tovrstnih skupin se tako trudijo preprečevati socialno izključitev starejših v posameznih krajih. Skupine so običajno manjše in se srečujejo enkrat tedensko za poldrugo uro. V osnovi gre za pogovorna druženja, med katerimi skušajo vodje povezati sokrajane tako, da zaživijo kot velika družina. Tako vodja vsakokrat pripravi temo pogovora, seveda pa se najde čas tudi za lahkotnejše vsebine, od različnih delavnic, petja, družabnih iger pa do sprehodov, izletov, obiskovanja morebiti bolnih članov na domu in druženja z drugimi podobnimi skupinami. Skupine pa niso namenjene le najstarejšim, saj še bolj zaživijo, če se v njih srečujejo krajani različnih generacij, vključno z otroki.

Trenutno v občini Lukovica deluje le ena medgeneracijska skupina – Korenine. Nastala  je leta 2001 v vasi Koreno, njena prva voditeljica je bila Pavla Pirnat, danes pa ji pomaga pri organiziranju srečanj še Milovanka Jurjevec. Dvanajst članic in članov se srečuje enkrat tedensko v popoldanskih urah, prihajajo pa kar iz treh generacij. Njihove ure najpogosteje minejo v pogovorih in branju življenjskih zgodb, pravljic pa tudi aktualnih dogodkov. Pogosto srečanja popestrijo tudi z miselnimi igrami, redno pa skupaj praznujejo rojstne dneve.

Še letos ali pa kmalu po novem letu bo v naši občini zaživela še ena pogovorna skupina za starejše. Za njeno ustanovitev si prizadeva Majda Kovačič, ki zaključuje izobraževanje za voditelja takšnih skupin. Vsi, ki bi vas utegnilo zanimati prijetno druženje s sokrajani ste dobrodošli! Za več informacij pa lahko pokličete kar Majdo: tel. 041 742-422.

 

Igor Fabjan
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 03
Izšla: 20.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 29 30 1 2 3 4 5 6 7 8
29.04.2017
Danes ni dogodkov.
30.04.2017 | Kultura
Prvomajski nastopi Godbe Lukovica

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo