Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.10.2016

oblačno
Ponoči bo na zahodu in ponekod v osrednjih krajih zmerno do pretežno oblačno, ponekod na Primorskem in Notranjskem bo rahlo deževalo. Drugod bo delno jasno, proti jutru lahko v alpskih dolinah nastane megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 12, v zatišnih legah okoli 3 stopinje C.
10°C | 15°C
torek, 25.10.2016
14°C | 20°C
sreda, 26.10.2016
14°C | 14°C
četrtek, 27.10.2016
7°C | 14°C
petek, 28.10.2016
3°C | 14°C
Opozorila
Nedelja, 23.10.2016 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
15°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Proslava ob dnevu kulture


KULTURA, DOGODKI, DRUŠTVA

| |
02.03.2012      10:04
A A

Proslava ob dnevu kultureOtroški pevski zbor Zvezdice Podružnične šole Blagovica
Otroški pevski zbor Zvezdice Podružnične šole Blagovica
Deli:

Občina Lukovica je Prešernov dan, slovenski kulturni praznik, obeležila s koncertom v Kulturnem domu Janka Kersnika v Lukovici, ki se ga je udeležil tudi predsednik Državnega zbora Republike Slovenije gospod Gregor Virant. Prireditev, ki sta ga oblikovala Kulturni odsek Planinskega društva Blagovica z gospo Majo Medič in MePZ Šentviški zvon z umetniškim vodjem Karlom Leskovcem, je pokazala kako bogato kulturo petja in kulturo nasploh gojimo od Trojan do Prevoj.

Uvod v praznovanje so obeležili prav vsi prisotni v dvorani, saj so bili pozvani, da skupaj z nastopajočimi pevci zapojejo slovensko himno Zdravljico. Sledil je nagovor slavnostne govornice gospe Katarine Hočevar, poslanke Državnega zbora Republike Slovenije, katere življenje je tesno povezano z Občino Lukovica. Gospa Hočevarjeva sicer prihaja iz vasi Borje v občini Zagorje, njena otroka pa obiskujeta Podružnično osnovno šolo v Blagovici. V govoru (v celoti ga lahko preberete v nadaljevanju) je poudarila, da so v Občini Lukovica tudi danes ljudje, ki skrbijo, da je kultura doma v teh krajih in krajanom zaželela, da ohranjajo to svojo pristno, srčno in delovno kulturo.

Prireditev je bila sicer zasnovana kot notranji monolog s Francetom Prešernom. Povezovalka programa Urša Urankar je tako Ribčevega Franceta nagovorila:” Tvoje poezije so nadčasne, večne, neizmerljive, aktualne v vsakem času in vseh osebnih in družbenih preizkušnjah. Za vsako generacijo boš nova neznanka in nedosegljiv ideal. Pravi čudež, da si se rodil v naši sredini. Kako siromašni bi bili brez tebe. Vedno boš tehtnica in ogledalo svojega naroda. Po tebi bodo rodovi merili vrednote slovenskega kulturnega obraza.

V glavnem delu programa so obiskovalci prisluhnili Otroškemu pevskemu zboru Zvezdice Podružnične šole Blagovica z zborovodkinjo Simono Burkeljca, Mešanemu pevskemu zboru Šentviški zvon z zborovodjem Karlom Leskovcem in ljudskim pevcem iz Blagovice, ki jih vodi Matjaž Pestotnik. Krasen večer slovenskih pesmi zapetih iz grl pevk in pevcev doline Črnega grabna. Za konec je tako na mestu misel, ki je bila med drugim izpostavljena 3. februarja v Lukovici: Slovencem je Bog položil v zibelko najlepše pesmi na svetu. Prepoznavni melos glasbenega izraza, v samo nam danem otožno melanholičnem hrepenenju, bolečini, pa tudi v zmagoslavju veselja in pristne ljudske radoživosti. S pesmijo, zborovskim večglasjem, Slovenci osvajamo svet. V pesmi se zrcali naš narodni značaj.”

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 07
Izšla: 29.09.2016
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo