Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 30.04.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo zjasnilo, zjutraj bo pretežno jasno. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 3, ob morju okoli 7 stopinj C.
3°C | 19°C
torek, 01.05.2017
6°C | 22°C
sreda, 02.05.2017
9°C | 22°C
četrtek, 03.05.2017
11°C | 22°C
petek, 04.05.2017
8°C | 20°C
Opozorila
Sobota, 29.4.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
19°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Glasbeno potopisni večer


KULTURA

| |
05.11.2012      20:03
A A

Glasbeno potopisni večer


V daljno deželo pod Andi, v temperamentne korake tanga in odkrivanje najboljše argentinske kulinarike, med neskončne vinograde slikovite dežele, kjer ima vino posebno mesto in nastaja glasba, ki sta nam jo predstavila David Bajda in Juan Ignacio Molina, smo tokrat odpotovali v mislih ob poslušanju in gledanju. Čeprav vajeni argentinske temperamentne glasbe, smo tokrat slišali tisto, ki nam ni najbolj poznana, glasbo preprostih ljudi iz različnih pokrajin Argentine, izvedeno z različnimi brenkali in pihalnimi glasbili. Z glasbo ob pomoči fotografij sta nas popeljala po čarobnih indijanskih poteh širne dežele, kjer živi veliko naših rojakov.


Deli:

V soboto 3. novembra, zvečer sta se v dvorani Kulturnega doma Antona Martina Slomška zbranim predstavila David Bajda in Juan Ignacio Molina iz Argentine. Duet, ki je k nam pripotoval na pobudo izseljenskega društva Slovenija v svetu, bo imel pri nas več koncertov, na katerih bo predstavil tako glasbo kakor glasbila latinsko ameriške folklore. V Šentvidu pri Lukovici je njihov nastop pripravilo tukajšnje Turistično društvo Sv. Vid. Svojo glasbeno predstavitev sta okrepila še s projekcijo slik na platno o pokrajinah in ljudeh, da je bilo spoznavanje z deželo, v kateri živijo mnogi naši rojaki, še bolj doživeto. Čeprav se je David Bajda rodil v Argentini, njegove korenine segajo v naše kraje in tako mu tokratni kraj nastopa ni bil nepoznan, ravno tako kakor obiskovalci, saj je nekaj časa med študijem v Sloveniji živel v naši občini. Oba sta vrhunska glasbenika in sodelujeta pri različnih raziskovalnih projektih v Mendozi za ohranjanje ljudske glasbe. Ni jima nepoznana niti klasična glasba in ne slovenska ljudska, v kar smo se prepričali ob koncu koncerta, ko sta nam zaigrala venček narodnih. Duet flavte in kitare Juana Ignacia Molina in Davida Bajde je nastal leta leta 2007 v sklopu katedre za komorno glasbo na fakulteti za umetnost in oblikovanje Državne univerze v Cuyo (Mendoza). Kmalu je začel nastopati po raznih krajih domače province pa tudi v sosednjih Neuquen in Catamarca. Sodelovala sta na festivalih Santa Catamarca (2008), Música Catamarca (2009) in Festival Virgen del Valle (2009), vsi v provinci Catamarca. Leta 2008 je koncertiral v Muzeju zgodovine in paleontologije Carmen Funes v Plaza Huincul (Neuquen). V Mendozi je igral na srečanjih klasičnih kitar, nastopal na glasbenih prireditvah, ki jih je pripravila mendoška provinca in na prireditvah Društva Slovencev v Mendozi. Koncert se ni zaključil z zadnjo zaigrano skladbo, ampak s prijetnim domačim druženjem ob manjši pogostitvi in obujanju časov, ki jih je pred leti preživel med nami. 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 03
Izšla: 20.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 29 30 1 2 3 4 5 6 7 8
29.04.2017
Danes ni dogodkov.
30.04.2017 | Kultura
Prvomajski nastopi Godbe Lukovica

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo