Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 30.04.2017

pretežno jasno
Popoldne bo pretežno jasno, predvsem v hribovitem svetu občasno zmerno oblačno. Pihal bo veter vzhodnih smeri, na Primorskem šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 17, na Primorskem do 20 stopinj.
3°C | 18°C
ponedeljek, 01.05.2017
6°C | 21°C
torek, 02.05.2017
8°C | 20°C
sreda, 03.05.2017
7°C | 20°C
četrtek, 04.05.2017
7°C | 19°C
Opozorila
Nedelja, 30.4.2017 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
18°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kronika

MoPZ Janko Kersnik v Rimu


KRONIKA, UMETNOST

| |
19.01.2015      6:34
A A

MoPZ Janko Kersnik v Rimu


V Rimu se nahajajo štiri cerkve s posebnim statusom. To so: sv. Janez v Lateranu, sv. Peter v Vatikanu, sv. Pavel izven obzidja ter sv. Marija Snežna. Imenujemo jih štiri glavne rimske cerkve, tudi papeške bazilike; do leta 2006 so imele še naziv patriarhalne bazilike. Posebnega pomena za slovanske narode je bazilika sv. Marije Snežne ali sv. Marije Velike. V tej cerkvi je za božič leta 867 papež Hadrijan II. z vsemi častmi sprejel sv. brata Cirila in Metoda ter potrdil njune bogoslužne knjige v slovanskem jeziku. Cerkev je bila posvečena leta 367.


Nastop v baziliki Maria magore
Nastop v baziliki Maria magore
Deli:

In tu je pel moški pevski zbor Janko Kersnik Lukovica s solistkama Urško Pavli in Marto Zabret pred polno cerkvijo v nedeljo, 28. decembra 2014 pri večerni maši, koder je somaševalo več duhovnikov in eden od njih je bil tudi monsinjor Mitja Leskovar, bržkone najbolj vpliven Slovenec v Vatikanu. Zbor je pel latinsko mašo Kamila Maška, ter še druge skladbe po mašnem redu, vse v priredbi skladatelja Janeza Močnika. Pri sklepni pesmi »Sveta noč« se je velik del prisotnih premaknil k koru ob strani glavnega oltarja in na koncu se je z aplavzom sklenil ta, za zbor prav nenavaden in veličasten dogodek!

Zbor je naslednji dan pel tudi v znamenitem starorimskem Panteonu, ki je sedaj krščanska cerkev in koder je pokopan tudi slikar Rafael Santi katerega izjemne poslikave (Atenska šola) smo dan poprej videli v Vatikanskih muzejih. V teh muzejih (s sedmimi kilometri hodnikov) smo si še posebej pozorno ogledali etruščansko zbirko ter zbirko umetnosti XX. stoletja in seveda slavno Sikstinsko kapelo. Po ogledu veličastnih galerij smo šli na trg pred baziliko svetega Petra in v živo gledali papeža, ko je pozdravil zbrano množico z nedeljskim »Angelusom«. Zatem smo si seveda ogledali še samo baziliko in grobnico papeža Janeza Pavla II ter prelepi Michelangelov kip »pieta«.

Prebivali smo v Sloveniku, slovenskem papeškem zavodu, kjer smo tudi peli pri maši v kapeli. Od tod je lepa povezava z avtobusom in z metrojem do centra mesta, koder smo si ogledali večino ključnih znamenitosti: angelski grad, trg Navona, palačo predsednika republike, španske stopnice, parlament, vodnjak Fontana di Trevi (žal ga ravno prenavljajo), mogočen spomenik neznanemu junaku (domačini ga imenujejo kar »poročna torta« ali »pisalni stroj«), kip cesarja Marka Avrelija, Trajanov steber, starorimski Forum (zelo lepo in temeljito razlago foruma, oz. ustroja starega Rima, nam je iz sijajne razgledne točke podal prevajalec in filozof Jan Ciglenečki, ki smo ga imeli s seboj) , veličastni Kolosej, Lateransko baziliko, Campo dei Fiori (koder so sežgali Giordana Bruna), otok na Tiberi, pa še nekatere cerkve in trge in spomenike… Večni Rim je mogočen in čudovit, a je bil povsem obvladljiv za gibko druščino (četudi nas je bilo za dobre tri ducate duš). Seveda pa smo se na poti ustavili tudi v glasbenem mestu Arezzo in nazaj grede v ljubkem Orvietu s prekrasno katedralo.

Videli smo mnogotera dela največjih umetnikov, obiskali pa smo tudi center Aletti, kjer deluje p. Ivan Marko Rupnik s svojimi pomočniki. V kapeli centra Aletti smo tudi peli, p. Milan Žust pa nam je razložil delovanje centra ter razkazal delavnico kjer ustvarjajo oz. pripravljajo po vsem svetu tako cenjene mozaike (ekipa se je ravnokar vrnila iz Brazilije).

Zbor je tako sklenil še eno turnejo, ki lepo zaokrožuje poti zadnjih let, ko smo peli v Pecsu, Zagrebu, Boru, Zaječarju, Sofiji, Plovdivu, Skopju, Kruševcu, Beogradu, Dunaju, v Pragi, Linzu, Salzburgu, Aumetzu, Roncampu, Luzernu, Milanu, Padovi, Liverpoolu, v severni Angliji ter seveda marsikje v domačih krajih. Hvala občini za dobrohotno podporo, družinam pevcev pa za razumevanje in vzpodbudo.

 

Igor Velepič

Fotografije: Danica Dylong, Viktor Jemec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 03
Izšla: 20.04.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo