Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 09.12.2016

jasno
Popoldne bo pretežno jasno. Ob morju se bo občasno pojavljala nizka oblačnost. Najvišje dnevne temperature bodo od 6 do 12 stopinj C.
-3°C | 5°C
sobota, 10.12.2016
-5°C | 8°C
nedelja, 11.12.2016
-3°C | 8°C
ponedeljek, 12.12.2016
1°C | 6°C
torek, 13.12.2016
-2°C | 6°C
Opozorila
Petek, 9.12.2016 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
-3°C
5°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Cvetna butara pri cerkvi sv. Vida


NOVICE

| |
18.04.2012      1:49
A A

Cvetna butara pri cerkvi sv. VidaDeli:

V dneh pred cvetno nedeljo je bilo v prostorih KD Antona Martina Slomška še posebej praznično. Člani TD Sv. Vid in sovaščani podružnice sv. Vida smo se namreč povezali v izdelovanju cvetne butare, ki je na cvetno nedeljo krasila zunanjost šentviške cerkve in hkrati spominjala na Kristusov vhod v Jeruzalem, ko je jahaje na oslu doživel navdušen sprejem množice. Po starih običajih so kmetje po blagoslovu butaro razdrli in razdelili »žegnani les« na nešteto krajev, kjer naj bi jim varoval pridelek in imetje. Ideja o cvetni butari se je tako rodila predvsem iz želje in potrebe po ohranjanju običajev naših prednikov ter druženju in povezovanju. Tako je v dveh dneh v prostorih kulturnega doma v Šentvidu ob medgeneracijskem sodelovanju, v prijetnem vzdušju, nastajala butara, ki meri okoli 13 metrov. Osnovo za butaro so prispevali vaščani Vrbe, za kar se jim zahvaljujemo. Zelenje, ki smo ga povezovali v šopke, te pa potem pritrjevali na smreko, obito s šibovimi vejami, je sestavljal pušpan, bršljan, tisa, resje in pa brin v »kroni« butare. Med zelenje smo vpeli še tribarvno oblanje, ki simbolizira barve naše zastave, vrh pa polepšali še s »slovenskimi« trakovi. Velikost butare, merjena v metrih, se bo sčasoma najbrž zabrisala, prav pa je, da med nami ostane povezovalni duh ter skrb za ohranjanje navad in šeg, ki so jih gojili naši predniki in ki so v preteklosti imele pomembno vlogo tudi pri ohranjanju identitete naroda. Hvala vsem, ki ste sodelovali pri izdelovanju butare!

 

Špela Kink

TD Sv. VID

 

 

 

 

0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 09
Izšla: 24.11.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
December 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
09.12.2016
Danes ni dogodkov.
11.12.2016 | Kultura
Monokomedija
11.12.2016 | Kultura
Monokomedija

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo