Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 26.04.2017

oblačno
Danes bo v vzhodnih krajih občasno še nekaj sonca, drugod pa bo večinoma oblačno. Zjutraj bo občasno deževalo na širšem območju Julijskih Alp ter ponekod na Notranjskem in Kočevskem, čez dan se bodo padavine krepile in se občasno pojavljale še ponekod v osrednjih krajih in na severu do Koroške. Pihal bo okrepljen jugozahodnik, ob morju jugo. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 19, v vzhodnih krajih do 22 stopinj C.
11°C | 17°C
četrtek, 27.04.2017
12°C | 16°C
petek, 28.04.2017
9°C | 14°C
sobota, 29.04.2017
6°C | 16°C
nedelja, 30.04.2017
5°C | 19°C
Opozorila
Sreda, 26.4.2017 ob 9h
Od danes do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Zato bodo v četrtek močneje narasli vodotoki v zahodni in južni ter deloma v severni Sloveniji, v noči na petek in v petek dopoldne pa tudi drugod. Danes in jutri zvečer bo povišano tudi plimovanje morja.
11°C
17°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

40 let ŠD Dragomer - Lukovica


ŠPORT

| |
16.11.2016      00:01
A A

40 let ŠD Dragomer - Lukovica


Leta 1976 je skupina zagnancev začela z ustanovitvijo športnega društva Dragomer - Lukovica, ki je v naslednjih letih zraslo v močno in uspešno društvo. 5. novembra so bili na ustanovnem zboru imenovani organi športnega društva, za prvega predsednika pa so izvolili Mira Zorca. 40 let kasneje so se na kraju, kjer se je vse začelo, zbrali člani prvoizvoljenega vodstva športnega društva in skupaj z županom obujali spomine.


Deli:

To so bila leta, ko se je naselje Dragomer začelo širiti, na to območje pa so se precej množično priseljevali novi prebivalci. V tistih časih je bil Dragomer gradbišče, vrtec še ni bil zgrajen, ni bilo ne nove osnovne šole, ne rekreacijskih površin. Med novimi prebivalci in staroselci so se začele plesti sosedske in prijateljske vezi, kmalu pa se je spontano pojavila  tudi želja po organiziranem športnem udejstvovanju. Leta 1976 je bilo ustanovljeno športno društvo Dragomer - Lukovica, njegovi zametki pa segajo še v leta pred tem.
Začetki niso bili lahki, potrebnih je bilo nepregledno število prostovoljnih ur, zagnanosti in trme. »Prvi vikend v septembru leta 1976 je ekipa ZSMS Dragomer - Lukovica zmagala na občinski športni olimpijadi in pri Rusu proslavljala zmago. Tam so nam nogometaši povedali, da se po novih predpisih čez šest dni začne Notranjska liga, v kateri bodo igrala društva, ki bodo najkasneje čez tri dni prijavila registrirane igralce, kadre in pogoje,« se je obdobja pred nekaj več kot štirimi desetletji spominjal Ciril Krašovec. Roki so bili kratki, nogometno igrišče na Logu je propadalo, v Dragomerju pa športna infrastruktura še ni bila zgrajena, a športni zagnanci niso vrgli puške v koruzo. Kot so na srečanju županu povedali člani prvoizvoljenega vodstva športnega društva, so si ZSMS-jevci v eni uri razdelili zadolžitve in nekateri med njimi so še isti dan začeli z delom. Tri dni kasneje so bili oddani slike bodočih registriranih igralcev in spiski kadrov športnega društva, izdelan in potrjen je bil statut društva v ustanavljanju, v tisk so šli dresi, zbirali so opremo, pripravljali igrišče in garderobe na Logu ter se med drugim dogovarjali z nogometno zvezo in občinsko športno zvezo. »V petek (op. a.: dva dni kasneje) so nogometaši dobili izkaznice, pogledali drese in opravili trening. Po prvem strelu na gol se je zlomila prečka, a sta bila do teme oba gola popravljena in igrišče zarisano. V soboto je bila odigrana prva tekma v Notranjski ligi, ki smo jo izgubili 9 : 1. A smo rekli, zmagali bomo!«  V prvi sezoni nogometna sekcija ni dosegla večjih uspehov, zato pa se je vedno bolj vidno začelo razcvetati, rasti in žeti uspehe novoustanovljeno športno društvo.

Zgodba društva, ki je na tem območju združevalo na stotine športnikov, se je uradno začela v petek, 5. novembra leta 1976, v današnji piceriji v Dragomerju, kjer je potekal ustanovni zbor ŠD Dragomer - Lukovica. Na zboru je 30 udeležencev prisluhnilo poročilu iniciativnega odbora, soglasno so sprejeli in potrdili popravljen statut ter izvolili organe društva. Na zboru so za prvega predsednika imenovali Mira Zorca. Društvo je ob ustanovitvi imelo tri sekcije, nogometno, šahovsko in smučarsko, v naslednjih letih pa so začele delovati še košarkarska, balinarska, kegljaška, strelska, odbojkarska in sekcija za množično rekreativno dejavnost. Uspehi so sledili že kmalu po ustanovitvi društva, eden izmed večjih je bil zagotovo naslov Notranjskih prvakov, ki so ga nogometaši osvojili leta 1979, pohvalijo pa se lahko tudi z Bloudkovim priznanjem, ki so ga prejeli leta 1988. Društvo je bilo močno in se je razvijalo predvsem zaradi zagnanosti krajanov ter udarniških akcij. O njih so dopisniki Našega časopisa med drugim pisali leta 1986, ko lahko preberemo, da so krajani v gradnjo športne infrastrukture vložili preko 1500 prostovoljnih ur. Pridne roke krajanov so v tistih časih gradile teniška igrišča, balinišča in ostale objekte, ki jih društvo uporablja še danes.

 

V. L.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!