Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.04.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo na Primorskem sončno. Drugod bo spremenljivo do pretežno oblačno, pojavljale se bodo krajevne padavine. Pihal bo veter severnih do vzhodnih smeri. Najvišje dnevne temperature bodo od 7 do 16, na Primorskem do 19 stopinj C.
5°C | 15°C
ponedeljek, 24.04.2017
6°C | 15°C
torek, 25.04.2017
10°C | 19°C
sreda, 26.04.2017
11°C | 19°C
četrtek, 27.04.2017
11°C | 15°C
Opozorila
Nedelja, 23.4.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
15°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Srečanje z Marijo Pirjevec Paternu


SOSED SOSEDU

| |
11.04.2016      10:26
A A

Srečanje z Marijo Pirjevec PaternuDeli:

Ker smo lani člani bralnega krožka prebirali sodobne tržaške avorje in spoznali celo vrsto odličnih pesnikov, pripovednikov in njihovih najnovejših del, smo se odločili, da se udeležimo  predstavitve  Rebulovega zbornika 2 in knjige Questa Trieste prof. Marije Pirjevec Paternu, dolgoletne profesorice slovenskega jezika in književnosti na Visoki šoli modernih jezikov za tolmače in prevajalce v Trstu ter velike poznavalke slovenske književnosti. Predstavitev je 30. marca v prostorih društva slovenskih pisateljev organiziral klub tržaških Slovencev v Ljubljani. Takrat smo še poglobili svoje poznavanje najnovejših dosežkov zamejske kulturne ustvarjalnosti. Pogovor urednice in avtorice obeh knjig z dr. Igorjem Škamperletom je odstiral bogato in zanimivo življenje pisatelja Alojza Rebule, ki je s svojim delom zaznamoval slovensko književno ustvarjalnost druge polovice dvajsetega stoletja. Na simpoziju in kasneje v zborniku, ki ga je izdala tržaška založba Mladika in je posvečen njegovi častitljivi 90-letnici, je štirinajst avtorjev osvetlilo njegovo osebnost in delo z novimi literarno-zgodovinskimi, sociološkimi, filozofskimi in jezikoslovnimi prispevki, ki jim je dodana tudi bibliografija njegovih del. Drugi del večera je bil posvečen knjigi Questa Trieste (izdala Mladika), v kateri je avtorica zbrala trinajst esejev o slovenski književnosti. V prvem delu se posveča slovenski tržaški literaturi 20. stoletja, v drugem delu pa stikom med slovensko in italijansko kulturo. Zanimiv in sproščen pogovor je pred nami razkrival večplastno tematiko dvostranskih odnosov in stikov med sosednjima kulturama, ki sta v preteklosti sobivali in se prepletali veliko tesneje in bolj sproščeno kot danes, ob vsem napredku in moči sodobnih tehnologij. Prav poznavanje, upoštevanje in spoštovanje sosedov in njihove kulture pa je v resnici osnova za boljše medčloveške, med-sosedske in mednacionalne odnose, vedno in povsod.

 

Alenka Logar Pleško, bralni krožek Društva DVIG – univerza za tretje življenjsko obdobje

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!