Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 25.04.2017

pretežno oblačno
Danes bo na vzhodu precej jasno, proti zahodu pa bo oblačnost naraščala. Predvsem v zahodni Sloveniji bo občasno deževalo. Krepil se bo jugozahodnik, ob morju jugo. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 21, v severozahodni Sloveniji malo nad 10 stopinj C.
10°C | 20°C
sreda, 26.04.2017
11°C | 17°C
četrtek, 27.04.2017
12°C | 16°C
petek, 28.04.2017
11°C | 18°C
sobota, 29.04.2017
5°C | 15°C
Opozorila
Torek, 25.4.2017 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
20°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Ambrozijo morate obvezno odstraniti


NOVICE

| |
04.06.2014      19:45
A A

Ambrozijo morate obvezno odstraniti


Obvezno zatiranje škodljivih rastlin iz rodu Ambrosia zapoveduje posebna odredba. V Sloveniji se pojavlja predvsem pelinolistna ambrozija, ki je ena od najbolj alergenih rastlin, ogrožala naj bi kar 30 odstotkov Slovencev. Pred dvema letoma je občina organizirala akcijo zatiranja teh rastlin, v letošnjem letu je ne načrtuje.


Akcija zatiranja ambrozije v Občini Log - Dragomer leta 2012
Akcija zatiranja ambrozije v Občini Log - Dragomer leta 2012
Deli:

Odredba o ukrepih za zatiranje škodljivih rastlin iz rodu Ambrosia predpisuje odstranjevanje škodljivih rastlin s koreninami vred ali pa odstranjevanje nadzemnega dela tako, da se rastlina ne obraste več ter da se prepreči cvetenje in semenjenje. Za zatiranje morajo poskrbeti lastniki zemljišč sami. Občino je k odstranjevanju z odločbo pozvala Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Da bi preprečili širjenje ambrozije, je uprava pozvala k odstranjevanju te rastline ob robovih javnih cest in poti ter na vseh drugih javnih površinah. Ukrepe za preprečevanje je treba izvajati do konca septembra.

Ambrozijo uničujemo mehansko, kemično ali z obdelavo tal pri površinah, ki se običajno obdelujejo. Manjše populacije je priporočljivo izpuliti v stadiju, ko so rastline visoke od 10 do 20 cm. Takrat je mogoč dober in hiter oprijem, koreninski sistem pa še ni tako močno razvit, da bi rastlina pri puljenju nudila velik odpor in se odtrgala pri koreninskem vratu. Priporočena je uporaba rokavic in v primeru cvetenja tudi zaščitne maske, da pri občutljivih ljudeh ne pride do draženja kože in dihal.

 

Ambrozija – zdravstvene težave in gospodarska škoda

Pelinolistna ambrozija je enoletnica, ki zraste do približno enega metra, lahko pa tudi do metra in pol. Steblo je pokončno, razvejeno in poraslo z gostimi dlačicami, cvetovi pa rastejo v obliki grozdastega socvetja na vrhu stebla in stranskih vej. Ena rastlina lahko na leto proizvede tudi do 80.000 semen, ki v tleh ostanejo kaljiva kar 20 let, ter nekaj milijonov pelodnih zrn, katerih koncentracija je največja v krogu enega kilometra okrog rastline.

Ambrozija je trdovraten plevel, katerega pelod je eden od najmočnejših znanih alergenov. Cvetni prah ambrozije spada med najpogostejše povzročitelje senenega nahoda, alergičnega rinitisa, alergija na ambrozijo pogosto povzroča hude simptome, podobne astmi. Seme rastline pa lahko ob stiku povzroči tudi dermatitis.

Poleg škodljivega učinka na zdravje ljudi ambrozija povzroča precejšnjo gospodarsko škodo, saj rastlinam v posevku odvzema prostor, svetlobo, hranilne snovi in vodo, zmanjšuje pridelek, hkrati pa otežuje nekatera kmetijska dela in spravilo.

V Sloveniji je bila pred desetimi leti ta vrsta komaj opazna, v zadnjih petih letih pa se je razširila po celotnem ozemlju države. Ambrozija je predvsem plevel zapuščenih, neobdelanih površin, najpogosteje se razrašča ob cestah, železniških progah, ob bregovih rek in potokov, na zapuščenih njivah. V severovzhodni Sloveniji je največ raste na območju Pomurja, v Vipavski dolini ter na ilirskobistriškem območju in v slovenski Istri pa se je razširila že na okrog 40 odstotkov kmetijskih površin.

 

V. L., foto: V. L. 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!