Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 24.03.2017

oblačno
Ponoči bo sprva pretežno oblačno, proti jutru pa se bo na vzhodu delno zjasnilo.
5°C | 20°C
sobota, 25.03.2017
7°C | 18°C
nedelja, 26.03.2017
6°C | 12°C
Opozorila
Sreda, 22.3.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
20°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Plezanje v vertikali


ŠPORT, OBVESTILA

| |
21.09.2015      10:47
A A

Plezanje v vertikali


Šele ko spoznaš alpinizem v vsej svoji lepoti in čistosti, boš spoznal, kaj pomeni svoboda, ljubezen, tovarištvo in avantura.


Deli:

Verjetno še nikoli v bogati zgodovini slovenskega planinstva v gore ni zahajalo toliko ljudi, kot to opažamo v zadnjem obdobju. Ko sva to soboto s soplezalko s hitrim korakom sopihala proti vznožju severne stene Rjavine, sva srečala cele trume pohodnikov, mladih in starih. Nekatere bolj pripravljene, ki v hribih bolj tečejo kot hodijo in tiste romantične uživače, ki korake drobijo počasneje, a zato toliko bolj doživljajo lepoto narave okoli njih. Kljub zadovoljstvu ob spoznanju, da se vse več Slovencev zaveda naravnih lepot naše domovine, sva bila vesela, da nisva del te zgodbe. Ni naju zanimala steza proti Staničevem domu, po kateri so se kot mravljice vzpenjali številni planinci. Najin cilj je bil odmaknjen od vrveža uhojene poti, ki sva jo zapustila kmalu po tem, ko se je z leve strani odprl pogled na veličasno steno Rjavine. Popravila sva vrv na nahrbtniku, nataknila čelado in neučakano pospešila korak proti mogočni skalni pregradi.

 

"Hej, kam pa vidva?!"

 

Starejši planinec se je zbal, da sva zašla s poti. Morda je včasih res težko razumeti, zakaj bi nekdo iskal težave v navpičnem svetu. Vendar ali ni tudi pot na planinsko kočo nekje v visokogorju za marsikoga nerazumljiv izziv? Mar ni osvojen dvatisočak - najlepša nagrada za vložen trud in znoj - za nekoga drugega brez vsake vrednosti? Gre zgolj za to, da so nekateri gorniki svoje cilje zastavili višje, bolj predrzno. Nekateri so zapustili planinske poti, zanimajo jih brezpotja, spet drugi so vstopili v strm svet in se odločajo za zahtevne zavarovane plezalne poti. Naredili so korak naprej in si odprli nove možnosti, jeklenice in samovarovalni kompleti so njihova igra. In potem so alpinisti. Plezalci, ki jih navsezgodaj vidiš stati pod strmo steno. Poleg leži skrbno zložena vrv in kup tehnične opreme, namenjene varovanju prijatelja v steni. V roki držijo list papirja z vrisano vijugasto linijo, ki se pne vse do vrha prepadnega zidu. Oni so naredili še zadnji korak k svobodi - plezajo v svetu, ki je bil pred njimi dostopen le pticam.

 

Seveda pa je pot do tu postopna. Potrebno je vložiti veliko truda, treninga in učenja, da dosežemo nivo samostojnega plezanja v gorah. Ne gre namreč zgolj za športni vidik, torej zmožnost preplezati navpično steno določene težavnosti. Pravzaprav je težavnost plezanja pri vsem skupaj še najmanj pomembna. Bistveno je, da se v zgodnji fazi naših alpinističnih podvigov naučimo varnega rokovanja z opremo, primernega obnašanja v veliki steni, dobrega poznavanja vrvne tehnike in postopkov, s katerimi se lahko po vrvi spustimo v dolino, po njej napredujemo, se zavarujemo in na splošno plezanje naredimo bolj varno.

 

Zaradi številnih znanj in veščin, ki jih mora osvojiti alpinist, da bi varno vodil navezo čez steno, je institucija alpinistične šole, ki je pri nas na splošno izredno dobro organizirana, ključnega pomena. Na slovenskem delujejo številni alpinistični klubi in odseki planinskih društev, ki vsakoletno odpirajo svoja vrata novim članom, športnim plezalcem, ki si želijo plezanja v gorah, pohodnikom, ki iščejo nekaj več ter vsem, ki jih alpinizem tako ali drugače privlači. Eden takšnih klubov je AK Vertikala, ki to jesen razpisuje alpinistično šolo.

 

Seveda skok v alpinizem ne uspe vsem, nekateri niso pripravljeni na fizične napore, ki jih gorski svet zahteva od človeka, spet drugi ugotovijo, da gre za več kot zgolj popoldansko dejavnost, katere se lotiš enkrat tedensko. Tistim, ki ostanejo, pa se življenje nepreklicno spremeni. Da, šele ko spoznaš alpinizem v vsej svoji lepoti in čistosti, boš spoznal, kaj pomeni svoboda, ljubezen, tovarištvo in avantura.

 

Jaka Križanič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ljubljana!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Koledar dogodkov Preglej vse
Marec 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.03.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
23.03.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
23.03.2017 | Umetnost
Mladinsko Showcase
23.03.2017 | Umetnost
Človek, ki je gledal svet
24.03.201 | Ostalo
Integracija komunikacij v poslovnem okolju
24.03.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
24.03.2017 | Tečaji in delavnice
Vitalni jogijski oddih na morju
24.03.2017 | Kultura
Striptiz
25.03.201 | Tečaji in delavnice
Kako (pre)živeti in uspeti na socialnih omrežjih?
25.03.2017 | Umetnost
Naše nasilje in vaše nasilje
25.03.2017 | Umetnost
mi, evropski mrliči
26.03.2017 | Kultura
Striptiz
26.03.2017 | Umetnost
Kompleks Ristić
29.03.2017 | Ostalo
Izmenjava oblačil Tekstilnica
29.03.2017 | Tečaji in delavnice
MS Office Excel napredni
29.03.2017 | Kultura
V GLEDALIŠČU O GLASBI – O GLASBI V GLEDALIŠČU
30.03.2017 | Kultura
Vokalna Akademija Ljubljana
30.03.2017 | Umetnost
Republika Slovenija
31.03.2017 | Tečaji in delavnice
Adobe Lightroom
01.03. - 31.03.2017 | Tečaji in delavnice
Regeneracija notranjih moči
01.04.2017 | Tečaji in delavnice
108 pozdravov soncu
23.03.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
23.03.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
23.03.2017 | Umetnost
Mladinsko Showcase
23.03.2017 | Umetnost
Človek, ki je gledal svet
24.03.201 | Ostalo
Integracija komunikacij v poslovnem okolju

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo