Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 29.05.2017

pretežno jasno
Danes bo sončno. Čez dan bo zapihal šibak veter južnih smeri. Najvišje dnevne temperature bodo od 25 do 29 stopinj C.
12°C | 29°C
torek, 30.05.2017
14°C | 30°C
sreda, 31.05.2017
15°C | 30°C
četrtek, 01.06.2017
16°C | 30°C
petek, 02.06.2017
14°C | 28°C
Opozorila
Ponedeljek, 29.5.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
29°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

Dnevi medgeneracijskega učenja


ŠOLSTVO, PROSTOVOLJSTVO

| |
29.11.2013      11:21
A A

Dnevi medgeneracijskega učenja


V tednu , ki je za nami je potekal Teden medgeneracijskega učenja na Ljudskih univerzah po Sloveniji. Nekaj utrinkov z otvoritvene prireditve Sinergija za učenje, ki je potekala na Cenetu Štuparju Ljubljana predstavljamo tudi tukaj.


Deli:

Pod okriljem Zveze ljudskih univerz Slovenije in ob finančni podpori Ministrstva za izobraževanje, znanost in 
šport na Ljudskih univerzah so vrata odprli Centri medgeneracijskega učenja (CMU). Namenjeni so spodbujanju pretoka znanja in ustvarjanju vzajemne sinergije, ki nastane pri tovrstni medgeneracijski izmenjavi. 

 

 V CMU se je mogoče brezplačno vključiti v raznovrstne, skrbno načrtovane in vsebinsko pestre dogodke, ki zadovoljijo najrazličnejše potrebe. Njihovo povezovalno in izobraževalno vlogo je prepoznal tudi častni pokrovitelj projekta predsednik Republike Slovenije Borut Pahor, ki ob tem dodaja: »Znanje nima let in ne pozna starosti. Bolj ko ga deliš, več ga imaš in več ko ga dobiš, bolj ga ceniš. Morda se sliši čudno, je pa čudovito

 

Prireditev, namenjena predstavitvi delovanja centrov medgeneracijskega učenja, je v sproščenem vzdušju izpostavila tudi problematiko pogosto neupravičenih stereotipov, ki se med predstavniki različnih generacij pojavijo zaradi nezadostne komunikacije in pomanjkanja informacij. Moderatorka Anja Križnik Tomažin je iz tega razloga na začetku izpostavila vlogo  medgeneracijskega prenosa znanja, ki posamezniku daje širino, saj doprinese k razumevanju stališč in ravnanj posamezne generacije ter tako gladi medgeneracijski šum in pomembno vpliva na družbeni napredek.

 

Sodelovanje vseh generacij je tako po njenem mnenju ključno za pozitiven izhod iz vsesplošnega negativizma, ki ga je prinesla gospodarska kriza. O zgoraj naštetem je Anja na okrogli mizi razpravljala z gosti, tudi častnimi ambasadorji projekta, in sicer s Tanjo Žakelj, zmagovalko v skupnem seštevku svetovnega pokala v olimpijskem krosu, slovensko kolesarko leta 2013 in predstavnico najmlajše generacije Y; Tinkaro Kovač, priznano slovensko glasbenico in predstavnico generacije X; Zvezdano Mlakar, igralko, voditeljico in predstavnico generacije otrok blaginje ter Mitjo Rotovnikom, direktorjem Cankarjevega doma ter predstavnikom generacije veteranov.

 

Ljubljanski dnevi medgeneracijskega učenja, ki jih podpira tudi župan MOL Zoran Janković, so se v prostorih Ceneta Štuparja - Izobraževalnega centra Ljubljana pričeli s polno paro. Največ pozornosti so požele delavnice Uspešno podjetništvo brez informacijske podpore, kjer je obrtnik leta 2012 Marko Kajzer preko namizne igre Firma Kids na zabaven način podal poslovne nasvete dijakom, članom podjetniškega krožka na Srednji ekonomski šoli Ljubljana. Na okrogli mizi Kultura za vse okuse in generacijeki jo je moderirala Zvezdana Mlakar, pa so Tinkara Kovač, Murat in Mitja Rotovnik o povezovalni vlogi kulture razglabljali z veterani in otroci, ki so z žarom delili tudi svoja stališča.

 

Na delavnici Ne bojim se te, sodobna tehnologija! so predstavniki mlajših generacij veterane, željne znanja in razumevanja delovanja naprav, poučili o uporabi tabličnih računalnikov in mobilnih telefonov, ki jih je ob tej priložnosti posodila družba Si.mobil. Ganljiva pa je bila tudi osebna pripoved mladostnika iz Afganistana, ki je skupaj z družino zapustil domovino in se soočil z mnogimi kulturnimi šoki ter razlikami med načinom življenja. Delavnice, ki se nadaljujejo tudi v prihodnjih dneh, so  predstavile vse tri prevladujoče modele medgeneracijskega sodelovanja, saj upoštevajo situacije, kjer so starejši kot mentorji in svetovalci mlajšim; tiste, kjer lahko mlajši poučujejo starejše in tudi tiste, namenjene vzpostavljanju heterogenih skupin, ki si s skupnimi močmi prizadevajo za izboljšanje življenja v skupnosti.

 

Centri medgeneracijskega učenja s skrbno zastavljenim programom predstavljajo projekt, ki odraža potrebe čisto vseh generacij v Sloveniji, saj s svojo združevalno, povezovalno in izobraževalno noto prinašajo zagon za izboljšanje življenja v skupnosti in delujejo kot dodatna spodbuda za aktivno učenje v vseh življenjskih obdobjih. S spodbudo za osebnostno rast, izboljšanje medgeneracijskega položaja in z željo po premostitvi nastale zevi med generacijami, vas zato najlepše vabimo, da se nam na njih pridružite tudi vi.
Priloge:
Neznan tip datoteke
Zvočni prispevek z radia
18933_reportaza_radio_cene_stupar_izave_teden_medgeneracijskega_ucenja.mp3 (1,92 MB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Cene Štupar - Center za izobraževanje Ljubljana? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Koledar dogodkov Preglej vse
Maj 29 30 31 1 2 3 4 5 6 7
29.05.201 | Tečaji in delavnice
VRELEC MLADOSTI OD JUNIJA V NARAVI
29.05.2017 | Tečaji in delavnice
MS Office Excel 4.del
29.05.2017 | Tečaji in delavnice
V 8 TEDNIH DO ZAVESTI OBILJA IN BLAGINJE​
30.05.201 | Ostalo
4. Svetovni forum o zemeljskih plazovih
30.05.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer cafe
30.05.2017 | Tečaji in delavnice
GOZDNE URICE ZA MLADE
30.05.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer cafe
30.05.2017 | Tečaji in delavnice
MS Office Word začetni
30.05.2017 | Tečaji in delavnice
Obogatite svoje odnose - za vezane
30.05.2017 | Tečaji in delavnice
Dogodek meseca maja
30.05.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica: V RESNICI LAHKO URESNIČIŠ VSE, KAR ŽELIŠ
31.05.2017 | Tečaji in delavnice
Sprostimo se v to, kar smo
31.05.2017 | Tečaji in delavnice
Sinergija
31.05.2017 | Kultura
Razočarana gospodinja pri seksologu
01.05. - 31.05.2017 | Šport
OTVORITEV SEZONE ODBOJKE NA MIVKI
02.06.2017 | Kultura
Podelitev Kozinove nagrade 2017 in pogovor z nagrajencem Juretom Robežnikom
02.06.2017 | Kultura
Pogovor s skladateljem Juretom Robežnikom
02.06. - 03.06.2017 | Tečaji in delavnice
Photoshop
06.06.2017 | Tečaji in delavnice
MS Office Word nadaljevalni
06.06.2017 | Kultura
Koncert GREEN DAY in RANCID
07.10. - 31.03.2019 | Ostalo
Projekti za zaposlene z nižjo izobrazbo
07.06.2017 | Tečaji in delavnice
Teden vseživljenjskega učenja: Vaša priložnost za razvoj!
07.06.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer cafe
07.06.2017 | Tečaji in delavnice
Bolečine v hrbtu? Naučimo se pravilno sedeti.
29.05.201 | Tečaji in delavnice
VRELEC MLADOSTI OD JUNIJA V NARAVI
29.05.2017 | Tečaji in delavnice
MS Office Excel 4.del
29.05.2017 | Tečaji in delavnice
V 8 TEDNIH DO ZAVESTI OBILJA IN BLAGINJE​
30.05.201 | Ostalo
4. Svetovni forum o zemeljskih plazovih
30.05.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer cafe
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo