Logo MojaObčina.si
DANES
11°C
7°C
JUTRI
17°C
1°C
Oceni objavo

Življenje vzemi v svoje roke!

Speak Up! No Limits! inspired by Lidl Slovenija
Kje so meje in kako jih premagati, smo izvedeli na dogodku Speak Up! No Limits! inspired by Lidl Slovenija, ki ga je Zavod Ypsilon pripravil v SiTi Teatru, 23. februarja 2017, ob 19. uri. Pogledali smo čez ograje, saj menimo, da zidovi ne rešujejo ničesar. Gostili smo izjemne posameznike, ki so premagali strahove in šli čez svoje meje.

LIDL Slovenija za trajnostni razvoj


K tradiciji dogodka Speak Up, ki že četrto leto poteka v organizaciji Zavoda Ypsilon, je letos pristopil Lidl Slovenija, saj je v ideji dogodka prepoznal težnje, ki so obema organizacijama blizu. Lidl Slovenija od leta 2013 dnevno sodeluje z več kot 250 partnerji na področju humanitarnih del ter skrbi za okolje in živali, zamisel o trajnostnem razvoju pa širijo med svojimi zaposlenimi in širšo družbo s pobudo Ustvarimo boljši svet. Ob tem so ponosni sponzor paraolimpijcev, ki po besedah Tine Cipot, vodje korporativnega komuniciranja, spreminjajo miselnosti v Lidlu Slovenija. Tina Cipot je občinstvu predala še kako resnično misel: »Ko pogledaš na svoje življenje in spoznaš, da želiš nekaj spremeniti, preostaneta le dve možnosti: da spremembo uresničiš ali ne!«


Miha Mazzini: Navdih je za začetnike, profesionalci delajo


Od Miha Mazzinija smo pričakovali nepričakovano, ko je poslušalce že v naslovu govora vprašal: »Ste lahko uspešni, ne da bi bili psihopatski sociopat?« Nekoliko provokativno zastavljeno temo je podkrepil z opažanji o spreminjajočem dojemanju uspeha skozi zgodovino in mladim položil na srce, naj se obkrožijo z ljudmi, ki jih osrečujejo: »Lahko je biti svetnik v jami, težje je to v mestu. Ljudje smo tisto, kar smo v interakciji, ne, kar si mislimo o sebi.«

Z izbranimi anekdotami o Stevu Jobsu, Alfredu Nobelu in drugih je slikovito prikazal, da v življenju ne pišemo CV-ja, ampak z zgledom puščamo sled, ki bo ostala našim zanamcem. In kakšen je odgovor na začetno vprašanje? »Samo trije odstotki populacije imajo podlago za socipatsko obnašanje, če se pretvarjate, da ste eden izmed njih, se vam bodo možgani maščevali s psihosomatskimi simptomi.« Uspeh poiščite v svojem poslanstvu!


Andrej Božič: Osnovno prapočelo je spoštovanje


Andrej Božič se dogodka ni mogel udeležiti, zato pa je občinstvo nagovoril v videu. Poudaril je pomen prevzemanja odgovornosti za življenje in iskanja tistih stvari, ki nas ženejo naprej. Najpomembnejši predpogoj uspeha je po njegovem mnenju ekipa, ki skupaj diha za en cilj, v katerega verjame z vsem srcem in ki razvija medsebojno spoštovanje: »Želim vam, da čim prej najdete svoje poslanstvo v življenju, da čim prej izoblikujete team, s katerim boste delali in vam želim pri tem obilo užitka. Ovire, ki so na poti, so samo lekcije, mejniki do cilja, največ užitka pa predstavlja ravno pot do tistega cilja.«

Primož Jeralič: Izbral sem življenje, pa četudi bom trpel


Primož Jeralič nas je ganil s svojo zgodbo o padcu in ponovnem vzponu. Prek svoje nesreče je spoznal smisel človeških prizadevanj in zavrgel kopico nepomembnih problemov, zaradi katerih vsepovsod posluša nerganje nezadovoljnežev. Ko se je po nesreči odločil, da se bo boril in sam sebi dokazal, da živi, je vsak trenutek življenja dobil drugo vrednost: »Potegnil me je tok, ki ga oblikujejo okolica, šola in kariera. Delal sem vse, ampak nisem živel! Zakaj začnemo šele takrat, ko nekaj izgubimo, to ceniti? Zakaj smo takšni kreteni, da nočemo opaziti že prej, kako čudovito je naše življenje?«


Miha Kačič: Kaj je sreča?


Miha Kačič pravi, da je treba na svet pogledati z druge perspektive. Zato ustvarja projekt Otroci in sreča, s katerim želi z najmlajšimi poiskati srečo v malih stvareh, odraslim pa pokazati, da nerganje ne vodi nikamor: »Kaj nas privede do tega, da ne vidimo več sreče in izgubimo voljo do življenja?« Zbranim v dvorani je predlagal, naj vsako jutri zaprejo oči in si zamislijo nekaj najlepšega, nato pa naj poskusijo to uresničiti. Kačičeva zgodba nam je dala navdih, da spremenimo pogled in spet postanemo otroci, saj je življenje pravzaprav igra, ki jo moramo odigrati tako, da si med seboj pomagamo in smo drug z drugim iskreni.


Tomaž Humar: Skočil sem na glavo in pristal na nogah


Tomaž Humar, najmlajši izmed govornikov, je na oder stopil kot eden izmed glasov mladih. Razložil je, kako se je pri devetnajstih letih odločil, da s kolesom obkroži svet. Pravi, da nikoli ni resno kolesaril, zadal pa si je nalogo, za katero ni imel znanja, fizične pripravljenosti ali sponzorjev: »Skočil sem na glavo in pristal na nogah, kar je danes za mlade velika težava. Ampak škoda je, da ne poskusiš, ko si mlad, in ne skočiš.« Na poti okrog Zemlje se je naučil, da na svetu ni slabih ljudi in da moramo poskusiti različne stvari, ki nam bodo pokazale, v čem smo res dobri. Med srečo in uspeh je postavil enačaj, saj nas doletita, ko počnemo tisto, kar si želimo: »Bolj kot nazivi so pomembni ljudje, ki so okrog nas in nas osrečujejo.«


Tomaž Kavčič: Fokus naj bo etiketa, ki si jo izdelaš sam


Kuharski mojster Tomaž Kavčič je v dvorano stopil kot gostinec, ki je moral prehoditi dolgo pot, da je uspel. Bistvo svojega govora je ponazoril z etiketami, ki jih je nanj nalepilo občinstvo. S tem jim je želel pokazati, da dobre in slabe etikete padajo, pomembno pa je, da delamo s srcem za soljudi: »Bodimo srečni v tem kar delamo, naj nas etikete ne omejujejo.«

Tomaž nam je ob zaključku svojega govora pripravil še kulinarično presenečenje, saj je v dvorani postregel svojo govejo juho. Le kdo ne obožuje goveje juhice? Spomni nas na dom, na nedeljo, ki jo preživimo v krogu naših dragih in nas vedno znova opomni, da moramo ceniti sebe in svoje bližnje.


Ypsilonček gre novim izzivom naproti


Z dogodkom smo vas želeli pozvati, da postanete boljša verzija sebe, da se včasih presenetite in stopite iz okvirjev. Enega sta simbolično raztrgala Miha Žefran in Andraž Šiler, ki sta slovesno prejela v skrb naš jekleni kipec Ypsilončka. Ta bo odslej stal na njuni delovni mizi v opomin, naj z močnim žarom in strastjo nadaljujeta delo Anamarije Meglič in Sabine Đuvelek, ki sta se z dogodkom uradno poslovili od pozicije direktorice in strokovne direktorice Zavoda Ypsilon. Njuno sporočilo je, da je mogoče čisto vse. Enako pa sta zaželeli tudi občinstvu letošnjega Speak Up! No Limits! inspired by Lidl Slovenija: »Spremenite svoje strahove v svoje zmage, odprite svoj um in svoja srca ter se pustite navdahniti.«

Oglejte si tudi