Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 26.02.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo sprva pretežno jasno. Naše kraje bo od severa postopno dosegla koprenasta oblačnost, ki se bo proti večeru zgostila. Najvišje dnevne temperature bodo od 7 do 13 stopinj C.
-4°C | 11°C
ponedeljek, 27.02.2017
-1°C | 14°C
torek, 28.02.2017
4°C | 13°C
sreda, 01.03.2017
2°C | 13°C
četrtek, 02.03.2017
0°C | 14°C
Opozorila
Nedelja, 26.2.2017 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
-4°C
11°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Slovenija postaja geodetska velesila na ......


GOSPODARSTVO, DOGODKI

| |
23.11.2016      12:47
A A

Slovenija postaja geodetska velesila na področju nacionalnih geo-referenčnih sistemovDeli:

Ljubljana, 22. november 2016 – Geodetska uprava Republike Slovenije (GURS) je skupaj s partnerji zadnja tri leta izvajala projekt Posodobitev prostorske podatkovne infrastrukture za zmanjšanje tveganj in posledic poplav. Zaradi izjemnih rezultatov  projekta Slovenija postaja evropsko primerljiva na geodetskem področju in se uvršča med pet držav na svetu, ki po območju celotne države izvajajo obdelavo in distribucijo podatkov laserskega skeniranja (LIDAR), hkrati pa je tudi ena redkih držav, ki ima zbirko topografskih podatkov usklajeno z evropskim standardom po direktivi INSPIRE. Dvig kakovosti podatkov in sodobna oprema ob tem omogočata hitro in učinkovito določanje višin, tudi višine slovenskih gora. V okviru projekta so zato ponovno določili višino Triglava.

 

»Tveganja, ker smo izpostavljeni nevarnim naravnim dogodkom, kar so tudi poplave, moramo razumeti in se nanje čim bolje pripraviti. Ugotoviti moramo, kje obstajajo potrebe po ukrepanju, kateri so najučinkovitejši ukrepi za preprečevanje ali zmanjševanje tveganj in posledic poplav. Modeliranje in v nadaljevanju vključevanje rezultatov teh strokovnih ocen v načrtovanje prostorskega razvoja, poselitve, graditve in izvajanje protipoplavnih ukrepov, sta ključna koraka pri povečevanju poplavne varnosti«, je uvodoma dejala ministrica za okolje in prostor, Irena Majcen. V okviru projekta Posodobitev prostorske podatkovne infrastrukture za zmanjšanje tveganj in posledic poplav so se vzpostavile sodobne geodetske referenčne osnove in omogočilo povezovanje ter uporaba prostorskih podatkov v zaščiti ter varovanju premoženja in življenj. Slovenska geodezija se tako priključuje sodobnim državam: »Uvedena je bila sodobna državna geodetska infrastruktura, v Slovenijo smo vpeljali satelitske tehnologije določanja koordinat, posodobili smo strukturo topografskih podatkov in opustili izdelavo klasičnih topografskih načrtov. Omogočili smo distribucijo podatkov laserskega skeniranja površja Slovenije. Vzpostavljene so bile tudi javne spletne storitve nad prostorskimi podatki GURS v skladu z direktivo EU INSPIRE, s čimer smo izdelali pomembno osnovo za uvajanje informacijske družbe, saj je 80 odstotkov vseh podatkov vezanih na lokacijo,« je pojasnil mag. Jurij Režek, vodja projekta.

 

Projekt je trajal tri leta in se bo sklenil konec novembra. Financiran je bil iz sredstev Finančnega mehanizma EGP, SVRK, MOP in GURS v vrednosti 3 milijone evrov. Kot partnerski organizaciji sta pri projektu sodelovali Norveška in Islandska geodetska uprava, soustvarjala ga je vrsta sodelavcev iz državne uprave ter največji strokovnjaki na področju geodetske stroke v Sloveniji iz Fakultete za gradbeništvo in geodezijo ter Geodetskega inštituta Slovenije. Izvedenih je bilo prek 250 aktivnosti in prek 70 javnih naročil.

»V prihodnjem in naslednjih letih nas čaka izvedba prehoda na novi, slovenski državni koordinatni sistem, ki smo ga napovedali z zakonom leta 2014. Temu bodo morali slediti vsi upravljavci prostorskih podatkov in tudi uporabniki,« je pojasnil Anton Kupic, generalni direktor GURS in nadaljeval: »Na doseženih rezultatih ne bomo zaspali. V pripravi je že projekt posodobitve in dopolnitve zbirke topografskih podatkov, s katerim bomo ponovno kandidirali za sredstva Finančnega mehanizma EGP. Izvedba naslednjega projekta bo tako zapolnila veliko vrzel v podatkih ter omogočila uporabnikom uporabo uradnih in verificiranih podatkov o topografiji

 

Ponovno določena višina Triglava

Zaradi dviga kakovosti podatkov in sodobne opreme je mogoče hitro in učinkovito določati  višine, tudi višino slovenskih gora. »Včasih so takšne meritve geodetom vzele več dni, danes pa to storimo v nekaj urah in to na nekaj cm natančno,« je dejal mag. Režek. Na podlagi podatkov novega Slovenskega geoida so tako ponovno določili višino Triglava. Uradna višina Triglava pred meritvijo je bila določena leta 1985 in je merila 2863,99 metra, ponekod se je pojavljal tudi podatek 2863 metrov, po ponovnem izračunu, z upoštevanjem izhodišča novega državnega višinskega sistema v Kopru pa je pridobljen novi podatek o višini Triglava, ki znaša 2863,65 metra.

 

 

 

Več informacij: Vodja projekta: mag. Jurij Režek; jurij.rezek@gov.si

                         Odnosi z mediji: Sanja Grobovšek, Agencija Taktik; sanja.grobovsek@taktik.si

  Spletno mesto projekta: http://www.gurs-egp.si/

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ljubljana!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 26 27 28 1 2 3 4 5 6 7
27.02.201 | Tečaji in delavnice
VRELEC MLADOSTI IZ PRAKSE
27.02.201 | Šole in vrtci
Športno počitniško varstvo
28.02.2017 | Ostalo
Izmenjava oblačil Tekstilnica
01.03.2017 | Tečaji in delavnice
Začetni tečaj angleškega jezika
01.03.2017 | Tečaji in delavnice
Razmigaj možgane
01.03.2017 | Tečaji in delavnice
Tečaj uporabe tabličnega računalnika
02.03.201 | Tečaji in delavnice
Obračun plač in drugih prejemkov v gospodarstvu
02.03.201 | Šport
Jutranja telovadba
02.03.2017 | Tečaji in delavnice
Nadaljevalni tečaj angleškega jezika
02.03.2017 Ni kategorije
Nadaljevalni tečaj angleškega jezika
02.03.2017 | Tečaji in delavnice
Debatni kožek
02.03.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
02.03.2017 | Kultura
Lahkonočnice v živo v Knjižnici Prežihov Voranc
02.03.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
03.03.201 | Tečaji in delavnice
Nadaljevalni tečaj uporabe pametnih telefonov
03.03.2017 | Družabni dogodki
Družabne igre
03.03.2017 | Šport
Namizni tenis
06.03.201 | Tečaji in delavnice
Začetni tečaj uporabe pametnega telefona
06.03.2017 | Tečaji in delavnice
Začetni tečaj uporabe računalnika
07.10. - 31.03.2019 | Ostalo
Projekti za zaposlene z nižjo izobrazbo
07.03.201 | Tečaji in delavnice
Nadaljevalni tečaj uporabe računalnika
07.03.2017 | Tečaji in delavnice
Tečaj digitalne fotografije
07.03.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
07.03.2017 | Tečaji in delavnice
Kako prodreti na splet s svojo predstavitvijo?
27.02.201 | Tečaji in delavnice
VRELEC MLADOSTI IZ PRAKSE
27.02.201 | Šole in vrtci
Športno počitniško varstvo
28.02.2017 | Ostalo
Izmenjava oblačil Tekstilnica
01.03.2017 | Tečaji in delavnice
Začetni tečaj angleškega jezika
01.03.2017 | Tečaji in delavnice
Razmigaj možgane
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo