Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 29.05.2017

pretežno jasno
Danes bo sončno z nekaj kopaste in visoke koprenaste oblačnosti. Čez dan bo zapihal šibak veter južnih smeri. Najvišje dnevne temperature bodo od 25 do 29 stopinj C.
13°C | 28°C
torek, 30.05.2017
15°C | 28°C
sreda, 31.05.2017
13°C | 28°C
četrtek, 01.06.2017
15°C | 29°C
petek, 02.06.2017
14°C | 29°C
Opozorila
Ponedeljek, 29.5.2017 ob 7h
Dodatnega opozorila ni.
13°C
28°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

15 let delovanja Fundacije Poti miru v ......


OBVESTILA

| |
16.12.2015      11:38
A A

15 let delovanja Fundacije Poti miru v PosočjuSedež Fundacije Poti miru v Posočju v Kobaridu.
Sedež Fundacije Poti miru v Posočju v Kobaridu.
Deli:

Območje Zgornjega Posočja je bilo v prvi svetovni vojni del soške fronte. Ob Soči so se bojevali, trpeli in umirali pripadniki številnih narodov. Postali so del slovenske zemlje, saj jih samo med gorami ob zgornjem toku Soče počiva več kot dvajset tisoč. Iz tega obdobja so se ohranili strelski jarki, utrdbe, kaverne, spominska obeležja, cerkve in vojaška pokopališča. To je pomembna kulturna in zgodovinska dediščina. Da bi to dediščino zaščitili in ohranili, je bila 1. decembra 2000 ustanovljena Ustanova »Fundacija Poti miru v Posočju«. Že pred njeno ustanovitvijo so nekatera zgodovinska in turistična društva v Posočju obnavljala in urejala dele frontne črte. Fundacija se je vključila v pobude teh društev in skupaj z njimi začela urejati šest muzejev na prostem.

Ustanova daje velik poudarek tudi študijski in raziskovalni dejavnosti. Ustanovljena je Zgodovinska knjižnica Kobarid, ki je vključena v medknjižnični sistem Cobiss. Vključuje se v številne mednarodne projekte. V sodelovanju s Tolminskim muzejem je bil opravljen popis 21.000 vojakov, padlih v Zgornjem Posočju. V petnajstih letih je ustanova izdala več kot 50 publikacij in mnogo informacijskih gradiv.

V letu 2007 so bili muzeji na prostem ter najpomembnejše ostaline in spominska obeležja soške fronte v Zgornjem Posočju povezani v Pot miru. Ideja je bila v javnosti lepo sprejeta, z leti je prerasla lokalni in nacionalni okvir, tako je bila pomladi 2015, ob pokroviteljstvu slovenskega in italijanskega predsednika, odprta čezmejna Pot miru od Alp do Jadrana. Posvečena je spominu na številne žrtve prve svetovne vojne. Njen namen je obiskovalcu predstaviti kulturnozgodovinsko dediščino in naravne znamenitosti ob nekdanji frontni črti. V letošnjem letu je izšel knjižni vodnik Pot miru od Alp do Jadrana, Vodnik po soški fronti, ki vas bo popeljal po sledeh soške fronte, mimo vrhov Julijskih Alp v Zgornjem Posočju, čez Goriško ter Kras vse do Trsta in obale Jadranskega morja.

V Kobaridu je zaživel tudi Informacijski center Pot miru s trgovino lokalnih spominkov ter zanimivo interaktivno razstavo. Obisk se vsako leto povečuje, letos ga je obiskalo že 25.000 obiskovalcev, med njimi največ italijanskih gostov. Zelo dejavna je tudi vodniška služba.

Fundacija skrbi tudi za pomoč slovenski narodni skupnosti v Benečiji, Reziji in Kanalski dolini.

V letih 20142018 obeležujemo stoletnice dogodkov v prvi svetovni vojni. Poudarjanje miru, ohranjanje zgodovinske dediščine ter povezovanje različnih partnerjev v Posočju, čezmejnem območju ter v tujini je ključni cilj Fundacije tudi v prihodnosti.

Foto in tekst:
Sodelavci Fundacije Poti miru
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kobarid!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Maj 29 30 31 1 2 3 4 5 6 7
29.05.2017
Danes ni dogodkov.
31.05.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica: Zelišča in njihova uporaba
31.05.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica: Metoda ustvarjanja fraktalnih risb
02.06.2017 | Kultura
VII. Gregorčičevi dnevi
31.05.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica: Zelišča in njihova uporaba
31.05.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica: Metoda ustvarjanja fraktalnih risb
02.06.2017 | Kultura
VII. Gregorčičevi dnevi
03.06.2017 | Šport
Nogometni turnir trojk - Sužid 2017

Bodite prvi pri oddaji mnenja.