Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 26.04.2017

oblačno
Popoldne bo v vzhodnih krajih zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo oblačno in občasno bo deževalo v zahodni in osrednji Sloveniji, na severu pa do Koroške. Več padavin bo na zahodu. Pihal bo okrepljen jugozahodnik, ob morju jugo. Najvišje dnevne temperature bodo od 11 do 19, v vzhodnih krajih do 22 stopinj C.
12°C | 17°C
četrtek, 27.04.2017
14°C | 16°C
petek, 28.04.2017
13°C | 17°C
sobota, 29.04.2017
7°C | 19°C
nedelja, 30.04.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Sreda, 26.4.2017 ob 13h
Od danes do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Zato bodo v četrtek močneje narasli vodotoki v zahodni in južni ter deloma v severni Sloveniji, v noči na petek in v petek dopoldne pa tudi drugod. Danes in jutri zvečer bo povišano tudi plimovanje morja.
12°C
17°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Odkritje freske z motivom križanja Jezusa ......


KULTURA

| |
11.08.2015      8:22
A A

Odkritje freske z motivom križanja Jezusa Kristusa v PotokihDeli:

V soboto 25. julija 2015, je v Potokih potekala javna prireditev s kulturnim programom ob odkritju in blagoslovu freske z motivom križanja Jezusa Kristusa. 

 

Eda Sok je pripravila bogat zgodovinski kulturni literarni program, Erika Pavlin pa je predstavila zgodovino freske. Obiskovalci pa so prisluhnili zvokom harmonike, domačina Tadeja Uršiča.

 

Prireditve so se udeližili številni domačini in drugi obisovalci Kobarida, Starega Sela, Kreda, Borjane in Sedla. Uradnemu delu je sledilo družabno srečanje z domačo kulinariko.

Z obiskom so nas počastili tudi župan Občine Kobarid Robert Kavčič, direktorica Tolminskega muzeja mag. Damjana Fortunat Černilogar in kustos Marko Grego.Fresko je blagoslovil domači župnik Marjan Rozman.

 

GEBERJEVA FRESKA Z MOTIVOM KRIŽANJA JEZUSA KRISTUSA

Po ustnem izročilu je freska nastala okoli leta 1650 – 1700. Na freski je upodobljeno križanje Jezusa Kristusa, pod križem pa sta sveti Janez in Marija Magdalena. Fresko je naslikal neznani potujoči beneški slikar v zahvalo za prenočišče in hrano pri Geberjevih, Potoki 10. Po potresu leta 1976 je bila freska odstranjena in nato restavrirana. S fresko je upravljal Tolminski muzej, nazadnje je bila razstavljena v Kobariškem muzeju, kjer si jo je ogledalo 1.450.000 obiskovalcev. Po prizadevanjih Iva in Ide Lavrenčič – Geberjevih in TD Nadiža & Nadižka korita je freska julija 2015 prišla ponovno v domačo vas Potoke.

 

Freska je na ogled vsak dan od 10 - 18 ure, po predhodni telefonski najavi.   

 

Marijan Kuščer

TD Nadiža&Nadižka korita

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kobarid!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.