Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 28.04.2017

oblačno
Ponoči bo oblačno in deževno, vmes lahko tudi zagrmi.
7°C | 13°C
sobota, 29.04.2017
4°C | 16°C
nedelja, 30.04.2017
4°C | 17°C
ponedeljek, 01.05.2017
6°C | 20°C
torek, 02.05.2017
8°C | 17°C
Opozorila
Četrtek, 27.4.2017 ob 18h
Do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Ponoči in jutri bodo predvidoma močneje narasle reke v Posočju, v porečjih Vipave, Savinje in Dravinje ter Sava v srednjem toku. Jutri bo močneje narasla Sava v spodnjem toku. Danes zvečer bo povišano plimovanje morja.
7°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Postavitev majskega drevesa v Župečji vasi


TURIZEM, LOKALNE SKUPNOSTI, DOGODKI

| |
08.05.2014      10:37
A A

Postavitev majskega drevesa v Župečji vasi


V sredo, na predpraznični večer 1. maja, ko se postavlja »majpan«, smo v Župečji vasi stopili skupaj. Majsko drevo smo postavili tako, kot smo to počeli nekoč, ročno, brez pomoči strojev, z »žvapli« (žrdmi).


Majpan smo dvigovali z žvapli.
Majpan smo dvigovali z žvapli.
Deli:

V sredo, na predpraznični večer 1. maja, ko se postavlja »majpan«, smo v Župečji vasi stopili skupaj. Majsko drevo smo postavili tako, kot smo to počeli nekoč, ročno, brez pomoči strojev, z »žvapli« (žrdmi).

Prvi majski dan je prastari ljudski kulturni običaj. Praznik je povezan s čaščenjem cvetja, zelenja in drevja (majski mlaji). Beseda mlaj v slovenščini pomeni mlad, torej simbol pomladi. Mlaj - obeljeno deblo in zelen vrh - je ponazoritev pradavnega drevesa življenja, simbola rodovitnosti in življenjske rasti.

Popoldan smo se lotili priprave »majpana«. Drevo smo dali na »koze« in ga obelili. Potrebno je bilo splesti venec, ga dobro pritrditi, pripraviti okrasitev, na vrh pa pritrditi zastavo. Ko je bil »majpan« primerno okrašen, smo vzeli tri pare »žvaplov« in pričeli z dvigovanjem. Pri vsakem paru »žvaplov« so se postavili po dva ali trije moški in na komando »heb auf« smo počasi dvigovali. Nekajkrat smo ga še »zalili« in že je stal navpično.

Ko smo smrekov mlaj postavili, smo prijetno zaključili ob bograču in kapljici. V Župečji vasi bomo tudi naslednja leta ohranjali tradicijo in postavili »majpan« z »žvapli«. Letošnji »majpan« se ponosno bohoti preko vseh streh v Župečji vasi. Tudi naslednje leto bo vsaj takšen, če ne večji!
5 (1 glas)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kidričevo!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
April 28 29 30 1 2 3 4 5 6 7
28.04.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.