Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 28.02.2017

pretežno oblačno
Ponoči se bo v zahodni Sloveniji pooblačilo. Jugozahodnik nad nami se bo krepil. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 6, ob morju 8 stopinj C.
5°C | 15°C
sreda, 01.03.2017
3°C | 14°C
četrtek, 02.03.2017
0°C | 17°C
petek, 03.03.2017
3°C | 15°C
Opozorila
Ponedeljek, 27.2.2017 ob 18h
V noči na torek in v torek bodo najmočnejši sunki jugozahodnega vetra lahko ponekod presegli hitrost 70 km na uro. Veter bo predvidoma najmočnejši na vzhodu države in v višje ležečih krajih.
5°C
15°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Spomeniki prve svetovne vojne na Ptujskem in ......


KULTURA

| |
11.12.2014      14:18
A A

Spomeniki prve svetovne vojne na Ptujskem in Ormoškem – nova digitalna zgodba na portalu KamraDeli:

 

V letu 2014 je minilo 100 let od pričetka prve svetovne vojne, ki je zahtevala na milijone življenj po vsej Evropi, tudi v Sloveniji in v naših krajih. O tej veliki tragediji 20. stoletja še danes pričajo spominska obeležja, ki so jih po vojni postavili svojci, preživeli vojaki in lokalne skupnosti v trajen spomin in opomin za bodoče rodove.

 

Ob jubileju se obeležitvi spomina pridružujemo tudi v Knjižnici Ivana Potrča Ptuj, kjer smo na spletnem portalu Kamra pripravili predstavitev spominskih obeležij prve svetovne vojne na Ptujskem in Ormoškem. V digitalni zbirki tako predstavljamo spomenike, ki so nastali kmalu po koncu prve svetovne vojne ali že med njo, pa tudi novejša spominska obeležja, kjer so pogosto združene spominske plošče z imeni žrtev obeh svetovnih vojn. Med novejšimi spomeniki je tudi nekaj takih, ki so posvečeni Rudolfu Maistru in njegovim borcem. Spomeniki druge svetovne vojne so v predstavitev vključeni samo v primeru, ko so del združenega spominskega obeležja, sicer pa ne, saj bomo ta obeležja predstavili v posebni digitalni zbirki.

Na ptujskem območju so spomenike padlim v prvi svetovni vojni postavili v Cirkulanah, Dornavi, Vintarovcih, Gorišnici, na Hajdini, v Juršincih, Lovrencu na Dravskem polju, Kidričevem, na Polenšaku in Ptuju. Na ormoškem območju so spomenike postavili v Ormožu, pri Svetem Tomažu in v Grabah pri Središču ob Dravi. Spomeniki so praviloma kenotafi, ki ne predstavljajo grobišča, ampak le spominsko obeležje; izjema so vojaška pokopališča v Kidričevem, na Ptuju in na Hajdini.

Žal so viharji 20. stoletja tragedijo velike vojne potisnili v pozabo in tudi spominska obeležja so večkrat ostala osamljena in zapuščena; še danes nam pogled na marsikatero od njih ne more biti v ponos. A v nekaterih lokalnih skupnostih so že dokazali, da je lahko tudi drugače. Marsikje so v zadnjih letih obnovili obstoječa obeležja ali celo na novo uredili spominska obeležja in spominske parke. Tako imamo danes nova spominska obeležja žrtvam vojn na Destrniku, pri Svetem Tomažu in v Žetalah. Na Polenšaku, Kogu in na Ptuju pa so postavili spomenik Rudolfu Maistru in njegovim borcem.

Čeprav se nam vojne 20. stoletja morda zdijo oddaljena preteklost, so s svojo rušilno močjo usodno zaznamovale družbene temelje, na katerih danes gradimo svojo lastno prihodnost. Zato je prav, da opazimo tudi spomenike žrtev teh vojn, ki stojijo na naših pokopališčih in po vaseh ter nas zmeraj znova opominjajo: v vojni ni zmagovalcev, temveč le poraženci.

Mira Petrovič, višja bibliotekarka

Knjižnica Ivana Potrča Ptuj
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kidričevo!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 27 28 1 2 3 4 5 6 7 8
27.02.2017
Danes ni dogodkov.
05.03.2017 | Družabni dogodki
DOBRA VOLA Z DRAVSKEGA POLA
06.02.2017 | Tečaji in delavnice
CIKEL PREDAVANJ ZA STARŠE IN PEDAGOŠKE DELAVCE
01.10.2016 | Šport
Pričetek rekreacije za vse generacije
04.03.2017 | Šport
Dvoranski turnir v ODBOJKI - ŠD ŠIKOLE 2017
05.03.2017 | Družabni dogodki
DOBRA VOLA Z DRAVSKEGA POLA
06.02.2017 | Tečaji in delavnice
CIKEL PREDAVANJ ZA STARŠE IN PEDAGOŠKE DELAVCE

Bodite prvi pri oddaji mnenja.