Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.02.2017

jasno
Zvečer in del noči bo oblačno s padavinami. Meja sneženja se bo v prvi polovici noči spustila do nadmorske višine okoli 500 m. Na Primorskem bo zapihala zmerna burja. V drugem delu noči bodo padavine ponehale in do jutra se bo od severa že večinoma razjasnilo. Najnižje jutranje temperature bodo od -1 do 5, v alpskih dolinah do -5 stopinj C.
5°C | 13°C
nedelja, 26.02.2017
-4°C | 13°C
ponedeljek, 27.02.2017
-1°C | 14°C
torek, 28.02.2017
4°C | 13°C
sreda, 01.03.2017
2°C | 14°C
Opozorila
Petek, 24.2.2017 ob 19h
V drugem delu noči in v soboto dopoldne bo burja predvsem na območju Vipavske doline v sunkih lahko dosegala hitrost med 90 in 100 km/h. Nato bo slabela.
5°C
13°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice skrita

Vrednote upora moramo gojiti


SKRITA

| |
17.06.2012      10:53
A A

Vrednote upora moramo gojiti


Na domačiji Antona Tinte na Kolarjih je bila 2. junija slovesnost v spomin na tragedijo partizanske bolnišnice „Pod skalco“. Tinta je bil takrat star devet let. Streljanja in italijanskih vojakov, ki so tudi od njega hoteli izvedeti, kje so ‘ribelli’, se še živo spominja, je povedal slavnostni govornik Rok Uršič, predsednik ZZV NOB Bovec, Kobarid, Tolmin.


Slavnostni govornik Rok Uršič, v ospredju sedi Anton Tinta. Foto: Toni Dugoperec
Slavnostni govornik Rok Uršič, v ospredju sedi Anton Tinta. Foto: Toni Dugoperec
Deli:

V partizanski bolnišnici „Pod skalco“ je bilo 31. maja 1943 trinajst partizanov in ena partizanka. Po celodnevnem iskanju so fašisti v gozdu ujeli Franca Dugarja, kurirja karavle, ki so ga nato v Ročinju mučili in ustrelili. Partizanski stražar pod bolnišnico je s strelom opozoril na nevarnost. Lažji ranjenci so se skupaj s šestnajstletno negovalko Milico Žižmond – Natašo uspeli umakniti na varno, pet težjih ranjencev pa so fašisti pobili, potem ko so ustrelili vodjo Jožefa Juga – Silvestra, ki se je sklenil predati in je z dvignjenimi rokami stopil pred vojake. Prizanesli niso niti najmlajšemu ranjencu, dijaku Srečku Padovanu iz Števerjana.

„Spomin na pobite v bolnišnici „Pod sklaco“ ni le spomin na mlade fante in dekleta, ki so odšli v partizane, da bi branili svoj jezik, kulturo, pravico do drugačnega življenja. Spomin nanje nas opominja, da so bila potrebna mnoga življenja, da je slovenski narod izšel iz druge svetovne vojne kot del zmagovite fronte,“ je povedal slavnostni govornik Rok Uršič. Ta zmaga je nato omogočila osamosvojitev Slovenije leta 1991.

Narodnoosvobodilni boj in vse, ki so padli v njem, je zato potrebno spoštovati, je zaključil Uršič: „Iz njihove krvi rojena svoboda slovenskega naroda naj bo cenjena, ljubljena in spoštovana kot največja vrednota, ob tem pa naj bosta pohlep in hitro bogatenje posameznikov v povezavi s politično elito največja sramota.“

Do poboja so za bolnišnico nesebično skrbeli okoliški krajani, je v nagovoru med drugim povedala aktivistka in šifrerka v kobariškem vojnem območju Vida Medvešček - Zorana, rojena Kragelj na Doblarju. „Vprašajmo se, le kaj bi bilo z našo Primorsko, z nami vsemi, če takrat ne bi imeli poguma za upor, za boj. Zato moramo vrednote NOB gojiti tudi v današnjem času, ki nam je, žal, tuj in za kakršnega se nismo borili,“ je poudarila. Pri tem, je pojasnila, posebej bolijo tako poskusi razvrednotenja in poniževanja osvobodilne borbe, kakor ukinjanje priborjenih socialnih pravic pod krinko varčevanja.

Za bogat kulturni program na slovesnosti, ki so jo soorganizarle ročinjska krajevna in novogoriška območna ZZB NOB, kanalska občina ter Društvo vojnih invalidov SP, so poskrbeli MPZ Kazimir Nanut in kanalski osnovnošolci, avško gasilsko društvo pa je dobilo plaketo Janka Premrla-Vojka za pomoč pri prevozu udeležencev.

Vera Kragelj Vezovnik je na slovesnosti prebrala svojo pesem.

V spomin na zločin pod skalo 

(Doblar-Kolarji, 31. maja 1943)

Pomlad se je razkošno razcvetela,

stara češnja je v dolini že zorela.

Pod temno skalno steno

je ranjencev deset

po soncu, svobodi hrepenelo.

V tih pomenek o boju,

domu, sreči

so nenadoma udarili

rafali, bombe, streli.

Še drevesa so v grozi vztrepetala,

le kako ne bi ljudje ...

„Naj se predamo?“ je dahnil glas.

„Samo mrtvi!“ je kriknil Blaž.

„Naj se reši, kdor le more

v strmino čez robove.“

Rafali, bombe, streli

so hrumeli v globeli.

Šest mladih fantov – šest življenj

je ubila podivjana sila,

mlada kri je rodno zemljo napojila ...

Zločin laške soldateske

nikdar ni bil izpran,

nikdar obžalovan,

nikoli kaznovan.

Čas, ki brišeš sled stopinj v votlino,

ne briši težkega spomina

na žrtve črnega zločina.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 50
Izšla: 20.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 25 26 27 28 1 2 3 4 5 6
25.02.201 | Ostalo
Tržni dan
25.02.2017 | Ostalo
Pustovanje v Levpi
26.02.201 | Ostalo
Pohod na Debelo peč
26.02.2017 | Ostalo
Pust Morsko 2017
28.02.201 | Ostalo
Pustovanje v Desklah
04.03.201 | Ostalo
Tržni dan
25.02.201 | Ostalo
Tržni dan
25.02.2017 | Ostalo
Pustovanje v Levpi
26.02.201 | Ostalo
Pohod na Debelo peč
26.02.2017 | Ostalo
Pust Morsko 2017
28.02.201 | Ostalo
Pustovanje v Desklah

Bodite prvi pri oddaji mnenja.